Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
100 rocznica zatonięcia Titanica
#1
[Obrazek: 01_NationalGeographic_101461_800px.jpg]
Titanic, jeden z trzech liniowców typu Olympic. Miał dwie siostrzane jednostki: Olympic i Gigantic (nazwa trzeciego została po katastrofie Titanica zmieniona na mniej pretensjonalną – Britannic). Jak nazw pozostałych dwóch jednostek nie koniecznie musimy kojarzyć, to słynnego Titanica zna każdy. Wyruszył w swój dziewiczy rejs 10 kwietnia 1912 roku i nigdy nie dopłynął do celu którym był Nowy Jork. Rejs miał trwać siedem dni. Niestety 4 dnia się zakończył, po spotkaniu z górą lodową.

[Obrazek: titanic-sinking-underwater.jpg]
Jak do tego doszło? Spekulowano, że Kapitan Edward John Smith, był pijany, że statek płynął za szybko, że kapitan statku który znajdował się na tych samych wodach SS America z jakiegoś powodu nie wydał rozkazu ruszenia Titanicowi na pomoc.

Wszystko dokładnie znajdziecie tutaj. Jednak ja Was zachęcam do oglądania wieczorem o 20 na national geografic programu o Titanicu.
Autorzy programu po stu latach w końcu rozwiązują największą zagadkę związaną z zatonięciem kolosa. Z wtorkowego odcinka dowiedziałam się iż przez miraże na morzu, powstające w wyjątkowych warunkach (przy minusowej temperaturze, a w samej wikipedii jest nawet o tym wzmianka) Titanic nie został w ogóle rozpoznany. Ponadto samo niezauważenie góry lodowej przez wprawnych obserwatorów - dlaczego w porę nie zauważyli góry by ją ominąć? Tutaj też zostało to wyjaśnione. Tamtego dnia morze było bardzo spokojne, z dzienników pokładowych różnych statków (badano dzienniki, mapy pogodowe itd), wyczytano, że gwiazdy wyjątkowo jasno świeciły i w takich warunkach nie można odróżnić gdzie jest właściwy horyzont, niebo zlewa się z morzem. Góra lodowa była zupełnie niewidoczna (w normalnych warunkach można ją dostrzec z 20 metrów). Również dziś zapytani marynarze twierdzą, iż byli świadkami takich miraży - góra lodowa była raz malutka a raz wydawała się być 20-sto metrowa.
[Obrazek: a32ca8704cbce1f18105742a_Titanic.jpg]

Osobiście zachęcam Was do oglądania programu o Titanicu, o 20:00 na National Geographic

Kadr z programu:
[Obrazek: 6429706.bin?size=620x400s]

ZDIĘCIA REKONSTRUKCJA ZDARZEŃ

WIDEO
The Tarot Reader
Odpowiedz
 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Czym jest ParaMythology?

ParaMythology.PL jest stroną zrzeszającą wszystkich miłośników zjawisk nadprzyrodzonych, ezoteryki i wierzeń. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł podyskutować na tematy dziwne i trudne.