Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Asklepios
#1
Asklepios był synem Apollina. Matka, nimfa Koronis, umarła przy jego narodzeniu. Niemowlęciem zajmowała się koza, która go karmiła i pies, który strzegł kozę i małego. Apollo zajął się synem, gdy on już był w wieku młodzieńca. Wtedy go oddał do szkoły Chejrona, który był mądrym starcem i miał postać pół ludzką i pół końską. Takie stworzenia były nazywane centaurami. Chejron znał się doskonale na myślistwie, bo w młodości towarzyszył nieraz Artemidzie, zajmował się wróżbiarstwem, gimnastyką, a zwłaszcza medycyną. Odkrył dziwne tajemnice muzyki i potrafił chorych uzdrawiać za pomocą kilku dźwięków. Do jego groty, u stóp góry Pelion w Tesalii, schodzili się bogowie; bohaterowie i ludzie po radę i opiekę. Chejron był nauczycielem Asklepiosa i objawiał mu całą swoją wiedzę. Jednak jak na boga przystało Asklepios szybko przewyższył swego mistrza.

[Obrazek: 57426514.jpg]

Młody bóg poznał sposób wskrzeszania zmarłych. Ludzie dowiedzieli się, że ktoś ma moc pokonać śmierć co im się wydawało nieprawdopodobne. Umarli zaczęli wracać do swoich domów i wtem spostrzeżono, że ta sztuka jest niebezpieczna. Bogowie również uważali, że to narusza porządek rzeczy. Wówczas Zeus zabił go piorunem. Cześć Asklepiosa, jako boga-lekarza, z Tesalii rozszerzyła się stopniowo po całej Grecji. Odrzucili wszelkie podania na temat śmierci swego ukochanego boga i wierzyli, że żyje nadal pod postacią węża obdarzonego ludzką mową. Świątynie Asklepiosa stały zwykle w pewnej odległości od miast, na wzgórzach, pośród gajów świętych, w okolicy suchej, zaopatrzonej w czystą wodę źródlaną. W sztuce nie raz przedstawiano go jako węża, a później jako mężczyznę z brodą o rozumnym i zamyślonym obliczu. W ręce miał laskę po której wił się wąż, a na jego ciele spoczywał płaszcz. Obok niego spotyka się jego córkę Higieję.
Inkwizycję czas zacząć!
Odpowiedz
 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Czym jest ParaMythology?

ParaMythology.PL jest stroną zrzeszającą wszystkich miłośników zjawisk nadprzyrodzonych, ezoteryki i wierzeń. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł podyskutować na tematy dziwne i trudne.