Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Demeter
#1
Jedna z najczcigodniejszych bogiń. Jej imię oznacza „gleba-matka”. Jest uosobieniem urodzajnej ziemi w która człowiek sieje ziarna. Dała ludziom oprócz zbóż, drzewo figowe, kwiat maku, a w okolicach suchych i skalistych otwierała źródła. Demeter zazwyczaj opiekowała się osadami rolników. Patronka bytu rolniczego czuwała też nad innymi sprawami. Jej imienia wzywano przy zawieraniu układów, a urzędnicy i sędziowie, obejmując swe stanowiska, składali przysięgę Demeter, iż przestrzegać będą praw pisanych i zwyczajowych.

[Obrazek: 53018641.jpg]

W Arkadii istniał wizerunek Demeter, głowę miała końską w jednej ręce miała gołębia w drugiej delfina. W wierzeniu starożytnych greków była stwórcą wszystkich ptaków i ryb, w zasadzie całej otaczającej nas przyrody. Gdy jakikolwiek Grek wymawiał słowo „przyroda” nie miał na myśli tylko pola, lasy, łąki, ale też czuł tą majestatyczną moc, która sprawia, że wszystko się odradza. A więc Demeter była boginią życia, jak znów Persefona (zwana często: Korą, „córka") boginią śmierci. Atrybutami Demetry i Persefony są kłosy i maki, narcyz i jabłko granatu. Wyobrażana była Demeter jako poważna bogini o oczach pełnych zadumy; na głowie ma wieniec z kłosów, a w ręce trzyma pochodnię; powłóczysta szata opada jej do stóp. Przedstawiano ją w podartej szacie z rozpuszczonymi włosami pełnymi pyłów. Z wyschniętymi kłosami zboża w reku i zwiędłe kwiaty maków.
Inkwizycję czas zacząć!
Odpowiedz
#2
Córkę Demeter Korę czyli Persefonę zaczęto nazywać w momencie porwania jej przez boga podziemi Hadesa, gdy została tam po zjedzeniu jabłka jako bogini i małżonka Boga śmierci Hadesa.I tutaj zazwyczaj wszyscy się mylą,gdyż bogiem śmierci w hadesie był Thanatos syn Zeusa i Hekate.

Odpowiedz
 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Czym jest ParaMythology?

ParaMythology.PL jest stroną zrzeszającą wszystkich miłośników zjawisk nadprzyrodzonych, ezoteryki i wierzeń. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł podyskutować na tematy dziwne i trudne.