Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kryptozoologia
#1
Od 1954 roku Kryptozoologia oficjalnie nosi swoją nazwę. Jako założyciela uważa się francuza Bernharda Heuvelmansa. Słowo Kryptozoologia pochodzi od greckiego słowa „Kryptos”. „Kryptos” oznacza tyle co ukryty-co też dotyczy się zwierząt z Kryptozoologi. Dlatego Kryptozoolodzy z całego świata poszukują jeszcze nieznanych, niezbadanych gatunków zwierząt, które są znane jako potwory.

[Obrazek: drache.jpg]

„Ojciec” Kryptozoologi , Bernhard Heuvelmans, zebrał samodzielnie ponad 20.000 dowodów na istnienie zagadkowych rodzajów zwierząt-istot. Między innymi ślady, fotografie, zapiski naocznych świadków i obrazy z przeszłości. Wtedy dokonano segregacji i podzielono według prawdopodobieństwa istnienia. Podzielono między innymi na: mity, zmarłe zwierzęta i mutacje.


Jednym z członów Kryptozoologi jest Hominologia. Ta dziedzina zajmuje się badaniem etnologicznych źródeł o człekokształtnych lub człekopodobnych istot. Dopiero w 1975 roku ilość kryptyd i zakres dziedzin spowodował do powstania jednej dziedziny Kryptozoologi.

[Obrazek: yeti.jpg]

Określenie Hominologia otrzymała ta dziedzina od rosyjskiego naukowca Dr. Dimitri Bayanova z Moskiewskiego Darwin-Muzeum. Dr. Dimitri Bayanov jest jednym z największych specjalistów tej dziedziny. Nazwę hominologia zapoczątkował od taksonomijsiego słowa Hominodae. W rodzinie Hominodae są umieszczone wszystkie człekokształtne i człekopodobne zwierzęta. I dlatego Dr. Bayanov z amerykańskim prymatologiem Dr. Johnem Napierem uznali Hominologię jako gałąź prymatologi. Więc hominologia stoi między zoologią, a antropologią, która ustawia znane kryptozoologi zwierzęta w porządku naczelnym.

Kolejnym członem Kryptozoologi jest Dracontologia. Swoją nazwę otrzymała ta dziedzina w latach osiemdziesiątych przez pewnego mnicha z St-Benoît-du-Lac Benektiner-Abbey z Kanady. Jacques Boisvert spytał tego mnicha czy istnieje jakieś określenie na nieznanych mieszkańców wód no co mnich odpowiedział mu: dracontologia.

[Obrazek: nessie.jpg]

W 1985 roku zostało to pojęcie przedstawione jako „Badania nad nieznanymi istotami morskimi”. Pojęcie to zostało powszechnie uznane i zapisane w słownikach. Jednak z biegiem lat słowo to był coraz rzadziej używane i nie znalazło akceptacji ponieważ nawiązywało do słowa drache(smok). Jednak nawet dziś nie ma innego określenia na tą dziedzinę.
Inkwizycję czas zacząć!
Odpowiedz
 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Czym jest ParaMythology?

ParaMythology.PL jest stroną zrzeszającą wszystkich miłośników zjawisk nadprzyrodzonych, ezoteryki i wierzeń. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł podyskutować na tematy dziwne i trudne.