Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Państwo Samona
#1
Państwo Samona było słowiańskim Imperium na ziemiach późniejszego państwa Wiślan, Czech i Moraw, czyli ogarniało trochę dzisiejszą Polskę.
Władał nim Samon i te czasy szacowane są na 8 wiek naszej ery.
To państwo zniknęło nagle. To legendarne państwo.
Jak coś o tym materiały posiadacie, wklejajcie je tutaj.
uzibu daemon
Odpowiedz
#2
Polecam "Jerzy Strzelczyk, Od Prasłowian do Polaków"

Samon także Samo (zm. 658) – kupiec frankijski (noszący najprawdopodobniej imię pochodzenia celtyckiego), pochodzący prawdopodobnie z Sens, który został władcą pierwszego zanotowanego przez źródła pisane państwa słowiańskiego zwanego państwem Samona.

W roku 623/624 przybył razem z karawaną na tereny Czech i Moraw, gdzie wziął udział w wielkim powstaniu Słowian przeciwko Awarom. Po zwycięstwie został obwołany wojewodą.

Popadł w konflikt z królestwem frankijskim i w 631 roku musiał odeprzeć najazd króla Dagoberta I. Zwyciężył w bitwie pod Wogastisburgiem, a podlegli mu Słowianie wykonali odwetowe rajdy na Turyngię.

Państwo Samona pozbawione było typowego aparatu władzy, administracja była bardzo słabo rozwinięta, a sam władca nie zadbał o sprawy dotyczące dziedziczności tronu i po jego śmierci ok. 658 (lub 661) roku państwo rozpadło się.

Z dwunastu słowiańskich żon miał mieć dwudziestu dwóch synów i piętnaście córek.
†aequam servare mentem †
Odpowiedz
 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Czym jest ParaMythology?

ParaMythology.PL jest stroną zrzeszającą wszystkich miłośników zjawisk nadprzyrodzonych, ezoteryki i wierzeń. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł podyskutować na tematy dziwne i trudne.