Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Psychologia - czym jest?
#1
Psychologia

Krótko mówiąc - jest nauką badającą mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia zaliczana jest do nauk społecznych, także do nauk humanistycznych. Ostatnio jest także zaliczana do nauk o zachowaniu razem z socjologią, etologią, antropologią kulturową, kryminologią, niektórymi działami medycyny.
Psychika interesowała ludzi we wszystkich kulturach, ale systematyczne gromadzenie wiedzy empirycznej na ten temat rozpoczyna się dopiero w XIX wieku. Wcześniej psychologia była traktowana jako dziedzina filozofii. Filozofów najbardziej interesowała specyfika procesów psychicznych: czy mają charakter materialny, czy też są funkcją odrębnej substancji (duszy).

Grecka litera Psi jest symbolem psychologii.

[Obrazek: rgvx.jpg]

Najważniejsze nurty (szkoły) psychologiczne:
- Gestalt (psychologia postaci)
- psychoanaliza (nurt psychodynamiczny, psychologia dynamiczna) i neopsychoanaliza,
- behawioryzm i neobehawioryzm,
- psychologia humanistyczna,
- psychologia poznawcza,
- psychologia ewolucyjna,
- neuropsychologia,
- psychologia społeczna,
- psychologia kulturowa,
- psychologia tłumu,
- psychologia międzykulturowa,
- psychologia transpersonalna.

Kończąc ten artykuł chciałabym powiadomić wszystkich o jednym - moje artykuły to najczęściej kopiowane (a wcześniej dokładnie czytane i przeanalizowane) i wybierane części innych artykułów. Po prostu je skracam i zawieram w nich najważniejsze informacje.
Jak w kalejdoskopie się obraca świat. Planety wirują, razem z nimi ja. Otrzepuję z ramion gwiezdny pył, mgła podąża za mną gdziekolwiek bym był.
Odpowiedz
 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Czym jest ParaMythology?

ParaMythology.PL jest stroną zrzeszającą wszystkich miłośników zjawisk nadprzyrodzonych, ezoteryki i wierzeń. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł podyskutować na tematy dziwne i trudne.