chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Szamanizm.
Autor Wiadomość
NuadaSuicide Offline
Przybysz

Posty: 19
Dołączył/a: 12 2012
Reputacja: 4
Szamanizm. 17.03.2013, 19:00    #1

Szamanizm.

Praktyki szamanistyczne uprawiano niemal wszędzie - od Australii po Syberię i od Japonii po Afrykę. Szamani są uzdrowicielami, kapłanami i adeptami magii, dbającymi o duchową pomyślność własnej społeczności.
Słowo szaman wywodzi się z tunguskiego plemion syberyjskich i oznacza "tego, który wie".
Podstawą szamanizmu jest przekonanie, iż wszystkie rzeczy i zjawiska mają duszę, są bowiem manifestacjami Ducha Najwyższego. Jeśli więc łowca zabija lwa, powinien jakoś zadośćuczynić duchowi tego zwierzęcia. Podobnie rzecz ma się z drzewami, które człowiek ścina.

Większość społeczeństw szamanistycznych uznaje koncepcję trzech światów, które łączy kosmologiczne "drzewo": "świata podziemnego", czyli świata energii niższych; świata, w którym żyjemy; oraz świata energii wyższych, zwanego niebem lub niebiosami. Duchy zamieszkują wszystkie trzy światy. Szamani potrafią je odwiedzać, wizualizując podczas medytacji łączące je "drzewo" i pozwalając swojej duszy podróżować wzdłuż niego. Praktykę tą nazywa się lotem duszy.

Szamani posiadają umiejętność odbywania podróży duchownych, podczas których nawiązują łączność z innymi duchami oraz z bogami - istotami wysoko rozwiniętymi duchowo. Czasami podróże takie są spontaniczne, a kiedy indziej wymagają świadomego wprowadzania się w stan zmienionej świadomości. Skutecznymi sposobami wywoływania niezbędnego transu są tańce, śpiewy oraz gra na bębnach. Często także używa się świętych roślin. Szamani europejscy używali do tych celów muchomory czerwone, a środkowoamerykańscy - łysiczkę meksykańską oraz kaktusy popularne zwane pejotlem.

Rośliny halucynogenne umożliwiają szamanom podróże mentalne do innych światów oraz telepatyczne komunikowanie się z duchami i bogami. Zgodnie z szamanistycznym światopoglądem każdy aspekt przyrody jest uduchowiony i można się z nim porozumiewać w celu uzyskania wglądu, zrozumienia i pomocy, szamani komunikują się więc regularnie z duchami roślin, zwłaszcza w celach uzdrowicielskich.

Szamanizm jest nadal praktykowany w wielu rejonach świata. I chociaż wydaje się, że w świecie zachodnim nie ma dla niego miejsca, to jednak pewne jego aspekty - takie jak intymny kontakt z przyrodą- wciąż odgrywają ważną rolę, pomagają ludziom osiągnąć spokój umysłu i rozwój duchowy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają.

Ciekawostka- Zabiegi oczyszczające.


Rdzenni Amerykanie używają wielu oczyszczających ziół odprężających umysł i ciało. Najważniejszymi są cedr, szałwia i turówka wonna.

Cedr (Cedrus)

Cedr jest rośliną nadzwyczaj skuteczną w fizycznym i psychicznym uzdrawianiu. Dym z drzewa cedrowego ma działanie uspokajające, rozjaśnia umysł i podnosi na duchu.

Szałwia (Salvia)

Istnieje ponad pięćset odmian tej rośliny, uwalniającej od wszelakich myśli i energii negatywnych oraz wpływającej pozytywnie na umysł, ciało i ducha.

Turówka wonna (Hierochloe odorata)

Roślina ta daje siłę, przewodnictwo i wsparcie. Jej pędy bywają często splatane w sznury wydzielające w ogniu słodkawy dym.

Okadzanie

Zabieg ten służy oczyszczaniu aury. Wykonuje się go w celu usunięcia negatywnych energii z przedmiotów, pomieszczeń, domów i miejsc świętych. Kadzidła w formie laseczek zawierają najczęściej szałwię, cedr i turówkę wonną. Zapalone wydzielają wonny dym, który kierujemy w stronę oczyszczanych osób, przedmiotów lub miejsc. Niektórzy posługują się przy tym wachlarzami. Okadzając czyjeś ciało, rozprowadzamy dym wokół niego, wypełniając świadomość intencją, z którą zabieg ten wykonuję.
Szamanizm ma tysiące lat tradycji i zachowuje nadal swoją wartość. Wywodzące się z niego rytuału skutecznie uświadamiają nam obecność duchowego wymiaru w przyrodzie oraz pomagają zrozumieć, że wszyscy jesteśmy jednością, pochodzimy bowiem wq. szamanów od Matki Ziemi, którą mamy obowiązek szanować. Czyniąc tak, uczymy się holistycznego pojmowania wszechświata, przez co włączamy się w nurt starożytnej, ponadczasowej tradycji duchowej.

Oto akt w którym lada moment hetmana zbije pionek...
Oto akt w którym za chwil kilka owca pożre wilka...

Jestem glebą, która odrzuca wasze ziarno.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.03.2013, 19:01 przez NuadaSuicide.)


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości