Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wilk w Kulturze japońskiej
#1
W tradycyjnej religii japońskiej – shintō – wilka łączy się z górami. czasami wilcze nazwy nadaje się miejscowościom i innym obiektom które są położone w górach. Istnieje też mit o wychowywaniu przez wilki przewodniczącego klanu Fujiwara no Hidehira. W japońskich wierzeniach ludowych wilkom przypisuje się moc widzenia rzeczy ukrytych, według nich również człowiek może widzieć rzeczy takimi, jakie są naprawdę, patrząc "przez rzęsy wilka". Wilk ma też według tychże wierzeń dysponować mocą ukrycia się przed przechodzącymi ludzmi "nawet za pojedynczą trzciną".

W kulturze japońskiej wilka postrzegają pozytywnie, występuje m.in. jako strażnik gór, który pomaga ludziom. Według legendy, przed wielką powodzią w Hongu w 1889 ostrzegły miejscowych wieśniaków wyciem życzliwe im wilki. Wiara w życzliwość wilka ludziom skłaniała Japończyków do dzielenia się z nimi w sposób symboliczny potrawą zwaną sekihan. Potrawa ta jest serwowana w narodziny albo ślub .

Dla japońskich rolników wilk był sprzymierzeńcem, gdyż tępił powodujące znaczne szkody w uprawach jelenie i dziki.

Zabicie wilka sprowadzać miało nieszczęście na skutek zemsty duchów. W 1905 roku umarł znany Japończyką wilk ale do dziś jest corocznie wspominana podczas obchodów święta przesilenia letniego O-bon. Wilk zatem, mimo zniknięcia jego rodzimych gatunków, pozostał zwierzęciem istotnym dla kultury Japonii
Odpowiedz
#2
Bardzo fajny artykuł. I to od razu po dołączeniu Mruga2 Znasz więcej historii takich o wilkach? I czym są te wilcze rzęsy?
Król Pierogów, trefniś na dworze Cesarzowej Gron : ] Zazwyczaj udaje debila, raz płaczę, raz się śmieję. Nigdy nie odgadniesz kim teraz jestem. Jestem pierogiem o wielu twarzach ; ] Anioł
Odpowiedz
#3
Zapewne znam ale muszę sobie przypomnieć :P A te ''wilcze rzęsy'' to innym słowem powiedzenie. Ponieważ wilk może widzieć więcej niż człowiek Uśmiech A więc mówili że niektórzy widzieli przez wilcze rzęsy czyli widzieli tyle co wilki Mruga2 .(Sorki jakbym ci powiedziała bzdury sama nie za bardzo wiem co to znaczy Płacz ) Tak na marginesie jesteś dziewczyną czy chłopakiem ?

Bardzo dziękuje za komentarz Anioł
Odpowiedz
 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Czym jest ParaMythology?

ParaMythology.PL jest stroną zrzeszającą wszystkich miłośników zjawisk nadprzyrodzonych, ezoteryki i wierzeń. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł podyskutować na tematy dziwne i trudne.