Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Woda na Marsie
#1
Naukowcy odkryli nowe dowody na obecność wody na Marsie. Zdjęcia zarejestrowane dzięki sondzie NASA pokazują cienkie strugi wody spływające z niektórych stoków czerwonej planety - donosi CNN.
Szef zespołu badawczego Alfred McEwen, który zaprezentował odkrycie podczas czwartkowej konferencji, wyjaśnił, że zdjęcia udało się zrobić za pomocą kamery HiRISE z pokładu sondy NASA Mars Reconnaissance Orbiter. Na kolejnych już fotografiach przesłanych przez sondę, na ścianach kraterów i kanionów widać wyraźne ślady ściekającej wody, które zanikają podczas marsjańskiej zimy, by ponownie pojawić się na wiosnę.

Do tej pory naukowcom udało się ustalić, że duże ilości zamarzniętej wody znajdują się w czapach polarnych planety. A odkryte właśnie przepływy występują w pobliżu równika Marsa na jego południowej półkuli, gdzie temperatura pozwala na zachowanie wody w stanie ciekłym.

[Obrazek: z8582555Z,Ziemi-i-Mars.jpg]

Mars, który jest znacznie dalej od Słońca niż Ziemia, ma duże wahania dobowe temperatur. Na wyżynach półkuli południowej, na zboczach skierowanych w stronę równika, gdzie dokonano odkrycia, temperatura w południe latem osiąga 32 stopnie C, a w nocy spada do minus 60 C.

Woda, która spływa z górotworu, prawdopodobniej jest słona, bo poprzednie badania planety udowodniły dużą obecność soli na powierzchni Marsa.

- Na razie udało się potwierdzić siedem takich miejsc, a kolejnych 20 wydaje się bardzo prawdopodobne - powiedział McEwen.

Zdaniem naukowców, odkryta woda może mieć większą gęstość i lepkość niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni na Ziemi. Do tego stopnia, że może nawet przypominać syrop, ale poznanie jej dokładnych właściwości będzie wymagało laboratoryjnych badań.

Odkrycie ma jeszcze jedno, wielkie znacznie. Może potwierdzić istnienie życia na planecie.

Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl
Inkwizycję czas zacząć!
Odpowiedz
#2
Możliwe to juz było dawno, gdyż prawie każda planeta powinna mieć wode, więc czemu nie mars?


Odpowiedz
#3
Na niektórych planetach jak np wielkie gazowe giganty nie występuje woda i trudno było by się tam doszukiwać jakiegokolwiek życia
Mars jest stosunkowo niedaleko ziemi (biorąc pod uwagę inne planety) Może naszym naukowcom uda się odkryć nie jedno a tej planecie
Ale patrząc z drugiej strony Na naszej własnej ziemi mamy jeszcze tyle do odkrycia i zagadek natury do rozwiązania, a już nam się marzy odkrywanie tajemnic innych planet Uśmiech
Odpowiedz
#4
i dlatego napisałem prawie każda, a nie każda planeta,


Odpowiedz
#5
Z tego co wiem to istnienie wody udowodniono jak narazie tylko na ziemi i marsie Bardziej słuszne było by raczej sformułowanie że na prawie żadnej planecie nie ma wody hehe ale to tylko drobny szczegół Mruga2
Odpowiedz
#6
Może w innych układach słonecznych są planety podobne do naszej, na których również znajduje się woda i wykształciło się życie, a może nawet jakieś wyższe formy inteligencji, które są prymitywne jeżeli chodzi o technologię albo bardzo zaawansowane.
Woda oznacza życie, tzn że muszą się tam znajdować co najmniej bakterie lub jakieś małe organizmy, kto wie co odkryjemy w przestworzach.
Odpowiedz
#7
Woda oznacza życie dla takich form biologicznych jak ludzie i inne organizmy żyjące na ziemi Założyliśmy z góry że woda jest niezbędna każdej formie życia tylko pytanie skąd taka pewność Może na odległych planetach stworzonych wyłącznie z gazów rozwinęły się formy które potrzebują jedynie tego gazu do życia albo jakiś innych pierwiastków W tych kwestiach nie wiemy nic na pewno więc dalsze odkrycia i badania mogą dać nam jeszcze pewnie nie jeden powód do zdumienia
Odpowiedz
#8
woda to główny pierwiastek życia i tworzenia ale nie koniecznie nasz typowo H2O, (nauki scisłe chemia i biologia zaawansowana), bez niej nie tylko ziemi by nie było ale prawie żadnej na naszym układzie słonecznym. (i tego sie trzymajmy nie interesuja nasz na razie inne układy.) Zobacz ze wiekszość przedmiotów, potrzebowało kiedys troche wody albo słodkiej abo słonej, bursztym jest biologiczny? Nie, biologiczna jest tylko żywica ale płynna nie w stanie bryły ale by powstał potrzebował wody słonej i sporo czasu.


Odpowiedz
 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Czym jest ParaMythology?

ParaMythology.PL jest stroną zrzeszającą wszystkich miłośników zjawisk nadprzyrodzonych, ezoteryki i wierzeń. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł podyskutować na tematy dziwne i trudne.