Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zigurat
#1
Zigurat - wielkie, schodowe tarasy kamiennej, mezopotamskiej świątyni - są dla Mezopotamii symbolem tak ważnym, jak dla Egiptu Wielki Sfinks i piramidy w Gizie. Te ogromne budowle dominowały nad krajobrazem, wznosząc się warstwa po warstwie ponad miastem. Gdy ściany świątyni zawalały się pod wpływem czasu, trzęsienia ziemi, powodzi czy pożaru - gruzu nie usuwano. Pozostałości starej budowli tworzyły podstawię nowej. Stąd ziguraty stawały się coraz wyższe i wyższe, wynosząc kapłanów i arystokrację coraz bliżej nieba, ponad zwykłych ludzi i ich domy z suszonej na słońcu cegły.

[Obrazek: zigurat.jpg]

Zigurat pokrywano cennym kamieniem, a jego wnętrza malowano i bogato ozdabiano - w ten sposób powstawało świadectwo zamożności świątyni i królewskiego dworu. Szerokie, zewnętrzne schody stanowiły platformę dla okolicznościowych procesji i ceremonii religijnych. Boskie istoty schodziły z niebios na szczyt ziguratu. Właśnie tam, we wspaniałym pomieszczeniu świątynnym, znajdowało się się królewskie łoże małżeńskie władcy i jego bogini. Ich zaślubiny łączyły niebo i ziemię ze sobą oraz ustanawiały boskie prawa króla.
Inkwizycję czas zacząć!
Odpowiedz
#2
Dogrzebałem się w różnych źródłach, że ziguraty pełniły też role obserwatoriów astronomicznych i pracowni alchemicznych, spotkałem się teorią, że produkowano tam nawet złoto monoatomowe, kiedyś znane jako "eliksir życia"!! Pozdrawiam :P
Nie obrażaj się na bieg zdarzeń. One i tak tego nie zrozumieją.

[Obrazek: happy-7297.gif]
Odpowiedz
#3
przypomina mi ta budowla na rycinie budowle asteckie i inków.


Odpowiedz
 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Czym jest ParaMythology?

ParaMythology.PL jest stroną zrzeszającą wszystkich miłośników zjawisk nadprzyrodzonych, ezoteryki i wierzeń. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł podyskutować na tematy dziwne i trudne.