ParaMythology - Zjawiska Paranormalne, Ezoteryka, Mitologia

Pełna wersja: 20 sposobów na świadomość
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: 2968670460099224833s500x500q85.jpg]

20 sposobów na świadomość


Ludzie od wieków starają się rozwijać swoją zdolność świadomego i pełnego istnienia. Sztuka ta nie należy do łatwych. Na szczęście wielu nauczycieli duchowych i mistrzów różnych tradycji przekazuje nam wskazówki, jak praktykować świadome życie. Podsuwają natchnione nauki, bądź dowcipne anegdotki; dzięki ich wysiłkom możemy zrozumieć rzeczywistość (i samych siebie) odrobinę lepiej. Można zapoznać się z przekazami wielu mistrzów i często znajdować wspólne mianowniki w ich wykładach. Każdy naucza na swój indywidualny sposób, ale w istocie przekazują to samo.

Oto dwadzieścia wskazówek uczących prowadzenia w pełni świadomego życia. Dzięki nim nauczysz się demaskować iluzje materialnego świata oraz zmysłów. Każdy z punktów wymaga głębokiego przeanalizowania i nie jest łatwy w realizacji. Codzienne życie dostarcza tak wielu bodźców, że zapanowanie nad samym sobą wydaje się zadaniem ponad siły. Jeśli się jednak dobrze przyjrzysz poniższym wskazówkom, z pewnością dostrzeżesz drogę, która doprowadzi do upragnionego celu.

 1. Umysł jest fundamentem istnienia wszechświata oraz jego ostatecznym odbiorcą.
 2. Wszystko jest jednością – od zwykłego ziarenka piasku na pustyni po ludzką duszę. Nie istnieje nic, co mogłoby być odłączone od reszty.
 3. Każdy człowiek dysponuje siłą równą potędze całego wszechświata.
 4. Ludzie doświadczają w swoim życiu tylko tego, czym są w swej prawdziwej naturze.
 5. Każdy akt woli człowieka jest aktem twórczym.
 6. Jest w człowieku niczym nieograniczona moc, dzięki której może dokonać wszystkiego, co tylko zapragnie.
 7. To, czym ludzie zajmują się w swoich umysłach jest ośrodkiem rzeczywistości. To, co omijają w myślach nie istnieje jako część ich świata.
 8. Rzeczywistość jest jak zwierciadło. Przyjmie taki kształt, jaki ludzie nadają swojemu wnętrzu.
 9. Człowiek modeluje świat swoim umysłem, ale również świat wpływa na kształt ludzkiego umysłu. Są ze sobą wzajemnie powiązane i uzależnione od siebie – jeden bez drugiego nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo.
 10. To, co najcenniejsze człowiek nosi w sercu. Uczucia określają granice jego zdolności i osiągnięć.
 11. By emocje miały moc kształtowania świata, muszą zostać oczyszczone z chorobliwej zazdrości i nieumiarkowanego pożądania.
 12. Wszystkie prawa i zasady są tylko tymczasowymi założeniami, które wynikają z braku pełnej wiedzy o sobie i wszechświecie. Nadejdzie czas, kiedy każde z tych praw będzie mogło zostać obalone bądź skorygowane.
 13. Każdy element rzeczywistości jest jej maleńkim obrazem. Wszystko wygląda w swej naturze dokładnie tak samo – zarówno w makro-, jak i mikroskali.
 14. Linearność czasu jest iluzją powstałą w wyniku percepcyjnej pomyłki. Tak naprawdę nie ma ani przeszłości, ani przyszłości. Wszystko „toczy się” dokładnie w tej samej chwili. Jedyną prawdziwą formą wieczności jest teraźniejszość.
 15. Każda zmiana – nawet niewielka – ma wpływ na cały wszechświat. Jeśli zniszczymy jedno maleńkie ziarenko piasku na pustyni, zmieni się cała rzeczywistość. Z perspektywy człowieka, być może nie będzie widać tej zmiany, ale to nie znaczy, że jej nie było.
 16. Każdy człowiek może się zmienić, jeśli uważa, że zmiana jest konieczna. Nie potrzebuje do tego celu czerpać siły i odwagi z zewnątrz. Wystarczy jego własna moc.
 17. Sposób w jaki człowiek wiąże się z rzeczywistością oraz innymi istotami żyjącymi, określa to, jak będzie traktowany przez otoczenie.
 18. Doświadczenia w życiu człowieka – zarówno negatywne, jak i pozytywne – mają swoje źródło w jego własnych uczuciach i pragnieniach.
 19. Działanie człowieka jest uzależnione od jego przekonań, poglądów i wiary.
 20. Człowiek powinien być dokładnie tym, czego oczekuje od życia. Nikt za niego nie będzie tworzył; nikt go nie zastąpi w działaniu.


Na zakończenie warto dodać jeszcze, że nie wystarczy zrozumieć tylko jednej lub kilku z powyższych wskazówek. Tak jak kucharz, który potrzebuje wszystkich składników, by przygotować wyborne danie, tak i w tym przypadku wszystko działa prawidłowo tylko wtedy, gdy każdy element jest na swoim miejscu i wypełnia swoją rolę.