ParaMythology

Pełna wersja: Zając z porożem
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Teraz najmilszy bohater dnia dzisiejszego - czyli Lepus temperamentalus. Po polsku - Zając z porożem Mruga2. Kolejne zwierzę jakie "zauważyli" pierwsi Europejczycy. Zając ten miał występować na terenach dzisiejszego Parku Narodowego Yellowstone. Natomiast w Douglas (w stanie Wyoming(znowu?!)) były wydawane licencje na polowanie na tego zwierzaka w dniu 31 czerwca. Licencja ważna była 24 godziny. Zabawne jest to, że czerwiec ma 30 dni! Prawdopodobnie nasz nowy znajomy, był zwykłym króliczkiem, tylko z jednym złym wirusem - brodawczaka króliczego. Wirus ten modyfikuje guzy, najczęściej na głowie, przez co powstaje efekt poroża.
[Obrazek: jackalope.jpg]
[Obrazek: jackalope1.gif]
Źródła:
Własna wiedza
21. wiek 09 wrzesień 2012
Rogaty zając jest zwany w folklorze Jackalope'm. Ich odmian jest całkiem sporo, moim ulubionym jest Wolpertinger.


[Obrazek: 6sv2gl.jpg]

W folklorze bawarskim Wolpertinger (zwany również jako wolperdinger, poontinger lub woiperdinger) jest zwierzęciem zamieszkującym alpejskie lasy Bawarii w Niemczech.

Ma ciało złożone z różnych zwierzęcych części - zwyczajne skrzydła, rogi jelenia, ogon i kły - Wszystko to połączone jest w ciele małego ssaka. Najbardziej rozpowszechnioną wersją jest ta, iż jest to królik bądź też wiewiórka.
Wypychane Wolpertingery składająca się z prawdziwych zwierzęcych części są często umieszczane w karczmach lub sprzedawane turystom jako pamiątki w "rodzinnym regionie" tego zwierzęcia.

W Niemieckim Muzeum Myślistwa i Rybołówstwa w Monachium zwiedzający mogą podziwiać stałą wystawę poświęconą jemu i podobnym stworzeniom.
Jest on podobny do innych istot z niemieckiego folkloru, takich jak Rasselbock Lasu Turyńskiego, lub Elwedritsche z Palatynatu, który jest opisany jako rogaty kurczak, dodatkowo amerykański Jackalope, jak również szwedzki Skvader są w pewien sposób podobne do Wolpertingera.

Wolpertingery również można spotkać w MMORPG RuneScape jako stworzenia, które można przyzywać. Dodatkowo, są one obecne w World of Warcraft jako zwierzę do towarzystwa, czyli przysłowiowy pet. :-)

[Obrazek: 1wolpertinger801.jpg]

Na stronie Kryptozoologia jest właśnie dość obszerny art traktujący o tych stworzeniach.