ParaMythology

Pełna wersja: Sny - częste komentarze stanu danej chwili
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Eugene Gendlin (fragment z książki "Let your Body Interpret your Dreams")
Sen może wam pomóc podjąć decyzję, ale nie zrobi tego za was. Sny często reagują na to , co zdarzyło się poprzedniego dnia. Rozważmy następujący przykład:
Pewne małżeństwo rozpadało się. Byli razem, ale jednak oddzielnie. Większość czasu spędzali dyskutując o tym. W którejś z rozmów pewnego dnia Nancy zyskała mały wgląd w siebie samą. Wtedy przyśniło się jej:

Sen: Wiadomość od kobiety
Ktoś zaprowadził mnie nad brzeg jeziora. Wyszła z niego kobieta, która też była mną. Powiedziano mi, że jak będę bardziej kobieca, to zostanę z, nim [z mężem].

Czy może być bardziej jasny znak? Ten sen mówi, że kłopot występuje z powodu jej niepełnej kobiecości. A, teraz , gdy to w pełni się w niej przebudzi, uczyni ich małżeństwo możliwym. Oczywiście, to znaczy, że powinna z, nim zostać. Ale nie wyciągajmy wniosków zbyt szybko.
Nancy opowiedziała ten sen mężowi. I, chociaż był zadowolony, podtrzymywał w dalszym ciągu swoją swarliwą postawę. Chciał, aby zobaczyła ten jego punkt widzenia i jeszcze ten. A to doprowadzało do kolejnych sporów. Następnej nocy przyśniło się jej:

Sen: Patrzy, jak umiera
[Jej mąż] Porwał i zabił tę kobietę, tę bardzo hożą, zdrową kobietę. A teraz siedzi nad głęboką studnią i po prostu patrzy, dzień po dniu, jak ona umiera i rozpada się.

Ten sen z kolejnej nocy wskazuje zupełnie inny kierunek. Najwyraźniej jej mąż zachowuje się wobec jej kobiecości wrogo i ona musi od niego odejść.
Śniąca doświadczyła obydwu snów jako komentarzy interakcji ze swoim mężem z poprzednich dni. W ten sposób te sny mają sens. Pierwszego dnia wgląd Nancy nie musiał zostać tak mały , jak się wydawało. Jej sen pokazał, że jej kobiecość na głębokim poziomie poruszyła się w niej albo mogła się poruszyć. Ta odpowiedź pasowała do jej interakcji tamtego dnia. Kiedy następnego dnia nie udało mu się wziąć za dobrą monetę jej wyjścia mu naprzeciw, wtedy przyśniło się jej, że on pozwala, aby ta nowa kobiecość w niej umarła; a on nie wzruszył się tym; po prostu siedział tam i patrzył.
Ponieważ sny są często reakcjami danej chwili, nie mogą być brane za wskazówki, co powinno być zrobione. Zobacz, czy twoje sny nie mogą być odczytane jako odczyt na barometrze, meldunek, komentarz tego, co zdarzyło się poprzedniego dnia – tak jakby chciały to ująć: oto jest ostatnia zmiana. To tu teraz jesteśmy. Jeśli tak dalej będzie, oto, co może się zdarzyć.
Albo możemy to ująć w taką frazę: to tutaj wymaga kroków, właśnie teraz, z powodu wczorajszego dnia.
Nie chcę powiedzieć, że sny zawsze tak się zmieniają, ale często.
W opisanym przypadku jej mąż również miał sny, które skomentowały ten zły dzień.

Sen: Martwy ptak
Na podłodze naprzeciwko krzesła leżała brązowa papierowa torba z martwym gołębiem w środku. Powiedziałem, że powinno się to włożyć do chłodni, a nie zostawiać w ciepłym pokoju.

Dodał: „Kiedy się obudziłem, zdałem sobie sprawę, że ten ptak to była moja miłość do Nancy i sen powiedział, że ta miłość była martwa. Poczułem się w związku z tym strasznie. Poczułem w piersi, jakby trzepotał tam zraniony ptak. On był ciągle żywy! W rezultacie faktycznie po tym poczułem nadzieję."
Co wczoraj myślałeś, czułeś i robiłeś, zwłaszcza w związku z Nancy?
„Mieliśmy zły dzień. Cały dzień powtarzałem, że to skończone i, że muszę się wyprowadzić. Nawet chciałem to zrobić wczoraj. Ciągle słyszałem, jakby mi coś mówiło, że im szybciej, tym lepiej. Zapomniałem o całej miłości, którą miałem."

Ten sen pomógł mu zobaczyć jego własną, zimną postawę w stosunku do własnych uczuć miłości. („Im szybciej, tym lepiej"). We śnie on w istocie mówi zimno: „A, więc, to jest martwe. Nie pozwólmy, aby to tu leżało i śmierdziało."
Jego sen może być odebrany jako komentarz dnia poprzedniego. Wtedy również przynosi więcej: zmienia się z miłości w zimną złość. Dlatego to , co sen obrazuje, nie dotyczy jedynie dnia poprzedniego. Może pomóc mu popracować nad ta zimną złością. Ale sen nie powinien być odbierany jako przesłanie wskazujące na podjęcie decyzji.
Jego pierwsza reakcja na ten sen była podobna do jego reakcji we śnie: „Moja miłość dla Nancy jest martwa." Ale potem jego dalsze odczucia skłoniły do wykonania kroku w przeciwnym kierunku. Sen o martwym ptaku poprowadził do fizycznego pojawienia się żywego ptaka. A to pokazuje, w jaki sposób znaczenie snu powinno być rozsądzone w ciele.

W tym przykładzie można również zobaczyć szczególny problem, kiedy ludzie, którzy żyją razem, opowiadają sobie wzajemnie sny. Może się okazać, że ostrzegawczy sen się spełni albo to , co sen zaproponuje, będzie porażką. Albo reakcja drugiej osoby może przyczynić się, że pozytywna możliwość snu się spełni. Druga osoba może usłyszeć negatywny sen jako ostrzeżenie i zareagować w lepszy sposób, niż sen wyświetla.
Więc, jeśli oboje śnicie i opowiadacie sobie sny, przygotujcie się, aby nie reagować zgodnie z lękami ze snu. A jednocześnie możecie przygotować się, aby zareagować zgodnie z dobrymi krokami, które mógł sen zasugerować.

Gdy opowiadasz sen:, jeśli wiesz, że ta osoba bez przygotowania może zareagować negatywnie, wtedy przed opowiedzeniem snu konieczna jest do wykonania najpierw mała praca.
Bez niej często my sami spowodujemy właśnie to, przed czym sen mógł ostrzegać.
Oto rzadki doskonały przykład:
„W jednej części śniłam, że opowiedziałam mu swój sen, a on się wściekł i popsuł wszystko."
Opowiedziałaś mu ten sen?
„Tak i cały się zdenerwował. Od tamtej pory wszystko jest OK."
Ten przykład jest niezwykły, ponieważ jest tak dosłowny. Częściej metaforyczna historia pokazuje, jak następna interakcja mogłaby być niefortunna. Wtedy, gdy opowiadasz tej osobie sen, jej reakcja jest właśnie taka, jak sen wyprojektował. W takich przypadkach śniący przed interakcją z tą osobą powinien przerobić ten sen i doświadczenie na troszkę pozytywniejszą zmianę, rozwój, decyzję. Potem, również, powinno się poprosić tę drugą osobę o zareagowanie w sposób pozytywnie przeciwny, w sposób, jakiego we śnie brakuje. To może zająć trochę czasu. Bez tego ta osoba prawdopodobnie zareaguje według wcześniejszych złych uczuć, które prawdopodobnie na nowo pobudzi negatywny obraz snu.

Nie bądźmy pasywni wobec snów. Możemy tęsknić za wyrocznią z doskonałą wiedzą. Rozwijanie się jest trudniejsze. Sen nie wie, czy się rozwiniesz, czy nie. Jeśli tak się stanie, to zmieni, to, co jest prawdziwym działaniem. Może przynieść różne alternatywy. Dlatego sen nie wie i nie mówi, który z bieżących wyborów jest w danej sytuacji właściwy.

Ludzkie życie jest tak urządzone, że nie ma zamiennika dla naszych zmagań i walk. To one czynią nas bardziej ludzkimi. Instrukcje, jak uporać się z daną sytuacją, może ulepszyć tylko nasze odegranie jej. Nasze życie wyglądałoby lepiej, ale zostalibyśmy na tym poziomie, który już osiągnęliśmy. Jeśli dostalibyśmy właściwie instrukcje, prawie nikt nie wybierałby walki i zmagań. Ale nie mamy takiego wyboru. Nie dostajemy przewodnictwa dla danej sytuacji.
Z drugiej strony, jeśli prosimy o kroki dla naszego rozwoju, wtedy dostajemy przewodnictwo! Pojawiają się delikatnie dostrojone małe kroki.
To przewodnictwo poczujemy tylko wtedy , gdy wyciszymy się w środku, co jest bardzo trudne.

Poruszenie czyjejś uwagi jest powolne. Musimy cierpliwie poczekać na małe kroki. Pewna subtelna jakość pozwoli nam dowiedzieć się, że coś nowego się dzieje. Rozwój musi się zacząć, zanim można go zrozumieć albo zobrazować.
To dlatego kroki rozwojowe często nie są zobrazowane we śnie. Dopóki nie nastąpi większy rozwój, nie można temu nadać kształtu. Sen nakreśli, dlaczego się to nie kształtuje, jak sprawy utknęły. Tylko przerobienie snu ujawni kroki.

Kiedy podejmiemy kroki, wtedy mówimy, że sen je przyniósł. Czy wyczytaliśmy je we śnie? Nie, to te kroki wypłynęły ze snu, a jednak nie było to zobrazowane. Były tam? Tak, ale w dziwnym sensie słowa „były". Kroki nie były tam tak po prostu, dopóki ta osoba nie odbierze ich. Potem, spoglądając wstecz, taki sen jest najlepszym sposobem dla symbolizowania i zapamiętania kroków. A, więc były tam! Symbole i postacie ze snu były dokładnie tym, co czyni kroki. Gdy ponownie nakreślisz sen, te kroki pojawią się znowu. Sen jest bieżącą konstelacją, ale z zaczątkowymi krokami zmiany w, nim. Ta zmiana może nie być nakreślona we śnie.

To dlatego odczucie procesu wzrostu jest konieczne, aby uzyskać senne kroki rozwoju. Tak samo jak zwykle w samym śnie nie odnajdzie się właściwego działania dla danej sytuacji.


Tłumaczenie - Ela
źródło