ParaMythology

Pełna wersja: Egipski ptak lub samolot?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: aegyptvogel.jpg]

Ten obiekt został znaleziony w 1898 roku w grobowcu w Sakkarze. W egipskim muzeum w Kairze przez 50 lat znajdował się pod mianem "Ptak".

W 1969 obiekt został zbadany i okazało się, że przedmiot ten nie ma tego samego ułożenia ogona co mają ptaki. Dodatkowo znaleziono wygrawerowane PA - DIEMEN co znaczy "Podarunek Amona" jest też nazywany władcą przestworzy, w mitologii zmieszał się z bogiem słońca.

Dzisiaj wiadomo, że przedmiot to model samolotu. Został wyryty z drewna i jego zakres szerokości wynosi 18 cm, dziób jest wielkości 3,2 cm. Łączna długość modelu wynosi 14 cm. Waży 39,12 grama. Cały model uformowany jest aerodynamicznie.

Model został bardzo dokładnie zrekonstruowany i przeprowadzone zostały próby lotu. Wielkim zaskoczeniem było kiedy to okazało się, że samolot lata.

Po tym spektakularnym odkryciu w 1971 roku została utworzona grupa badawcza, która miała zbadać inne tak zwane ptaki. W 1972 zaprezentowano pierwszą wystawę staroegipskich samolotów w egipskim muzeum. Więc tutaj dowiadujemy się, że starożytni Egipcjanie mieli pojęcie o aerodynamice, czy mogli Egipcjanie latać?
Bardzo fajna i ciekawa teoria. Sama pomyślałam, że skoro mogli Egipcjan odwiedzać kosmici, rzeczywiście mógł być to model samolotu. Postanowiłam zatem poszukać czegoś na ten temat aby nabyć odrobinę wiedzy. Niestety to co znalazłam, nie usatysfakcjonowało mnie jako zwolennika samolotu, sami zobaczcie:

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się pasować - ktoś może sobie pomyśleć "faktycznie, jest to makieta samolotu".

Jednak przyjrzyjmy się rekonstrukcjom pewnych malowideł egipskich:
[Obrazek: masztydv3.jpg]
Przedstawiają one fragmenty łodzi egipskich - widzimy maszt, wanty (liny stabilizujące maszt) oraz... ptaka znajdującego się na szczycie. Jednak nie jest to żywy ptak, tylko drewniana figurka przedstawiająca ptaka w locie. W istocie jest to przyrząd wskazujący kierunek wiejącego wiatru. W czasach starożytnych nie było takiego ożaglowania jakie znamy dzisiaj i kierunek wiatru był bardzo ważny dla ówczesnych żeglarzy. Dzięki takiemu obracającemu się na szczycie masztu ptakowi, który posiadał zamiast ogona coś w rodzaju stabilizatora, żeglarze doskonale wiedzieli skąd akurat wieje wiatr.

Jednak aby ostatecznie odrzucić teorię, która mówi że jest to samolot, a nie ptak, przyjrzyjmy się jak naprawdę wygląda ów przedmiot i jak nie jest on pokazywany na stronach ludzi przedstawiających go jako machinę latającą:
[Obrazek: pharonicbird1wl5.jpg]



źródło