ParaMythology

Pełna wersja: Sny + rośliy w marzeniach sennych.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Marzenia senne.


Marzenia senne od zawsze fascynowały ludzi. Starożytni Babilończycy wierzyli, że zsyłają je złe duchy. Egipcjanie - przeciwnie- przypisywali ich pochodzenie bogom i wykorzystywali je, prosząc o pomoc oraz przewodnictwo.

Również Grecy traktowali sny jako przekazy bogów, prosili więc Asklepiosa - boga uzdrawiania - o wstawiennictwo. W całej Grecji istniały setki świątyń jemu poświęconych, a największą sławą cieszył się święty przybytek w Epidaurze. W pewnym sensie były to obiekty o charakterze sanatoryjnym, w których leczono dietą, ćwiczeniami fizycznymi oraz specjalnymi kąpielami. Najważniejszym jednak elementem terapii były sny. Pacjenci spali w specjalnych dormitoriach, gdzie w snach nawiedzał ich sam bóg Eskulap lub któryś z jego kapłanów. Następnego ranka pacjent budził się uzdrowiony i wracał do domu. W relacjach historycznych można znaleźć dowody wielu wyleczeń, nie zachowały się natomiast żadne informacje o zgonach lub niepowodzeniach. W świątyniach Eskulapa trzymano też święte węże, a ich patrona często przedstawiano z laską, wokół której owinięty był wąż, i ten atrybut pozostaje do dziś symbolem służby zdrowia.

W marzeniach sennych występują często zjawiska, których chcielibyśmy doświadczyć w życiu realnym. Na przykład: kobieta pragnąca mieć dziecko może we śnie piastować niemowlę. Sportowiec we śnie może ustanowić nowy rekord świata w ważnej dla niego dyscyplinie. Czlowiek ten uprawia sport, lecz nie jest (przynajmniej na razie) olimpijczykiem. jego sen był najwyraźneij przejawem podświadomych ambicji sportowych. Można mieć nadzieję, że to wzmocni jego motywację.

Zapamiętywanie snów.


Marzeń sennych doświadczamy wszyscy. Potwierdziły to eksperymenty, w których osoby dobrowolnie w nich uczestniczące budzono o różnych porach nocy, prosząc o opowiedzenie, co im się śniło. Większość z nas zapomina natychmiast treści snu natychmiast po obudzeniu, są jednak sposoby ich zapamiętywania.

Najskuteczniejszą metodą jest zapisywanie wszystkiego, co nam się śniło natychmiast po obudzeniu. Często zapomniane szczegóły przypominają się podczas pisania. Jeśli po przebudzeniu jesteśmy świadomi, że mieliśmy sen, lecz nie potrafimy go sobie przypomnieć, nie zmieniajmy pozycji ciała i starajmy się rozluźnić. Zdarza się, że w tych warunkach treść snu powraca z niepamięci. Jeśli to nie nastąpi, nie trzeba się martwić. Sny z ważnymi informacjami wielokrotnie do nas wracają.

Sny symboliczne.


Marzenia senne są bardzo zróżnicowane. W zwykłych, codziennych snach umysł ocenia i przetwarza wszystkie zdarzenia, których doświadczyliśmy na jawie. Zwykle nie zawierają one głębszych znaczeń, mogą jednak zapowiadać nadchodzące zmiany.

Ważniejsze są jednak sny symboliczne, charakteryzują się większa mocą i zawartością emocjonalną. Zdarzenia z takiego snu rzadko bywają logiczne, choć występujące w nich sceny i osoby dobrze są nam znane.
Istnieje wiele przykładów snów wieszczych, zwanych profetycznymi.
Abraham Lincoln widział we śnie swój własny pogrzeb na kilka dni przed zamachem. Kaligula śnił o własnej śmierci w nocy poprzedzającej jego morderstwo. Najszerzej znanymi snami wieszczymi są te, które trafiły do powszechnej świadomości, dotyczyły bowiem, osób publicznych lub ważnych dla świata wydarzeń. Zjawisko to odnosi się jednak znacznie więcej do osób nikomu nieznanych, widzących w snach przyszłość własną lub bliskich. Profetyczny charakter snu bywa rozpoznawany zwykle po zaistnieniu wydarzenia, które było w nim zapowiedziane.

Koszmary senne.


Senne koszmary dają nam możliwość pozbywania się starych lęków. Budząc się po takim śnie, powinniśmy zapisać jak najwięcej szczegółów przed ponownym zaśnięciem. Zauważymy, że podczas tej czynności lęki i niepokoje ulegają rozproszeniu. Koszmarów sennych nigdy nie należy przyjmować dosłownie, są one bowiem fantazjami konstruowanymi wokół konkretnych lęków z przeszłości.

Rośliny a sny.


Rośliny mogą pojawiać się w różnych rodzajach snów, choć najczęściej występują w snach symbolicznych. Ich interpretacja - zwłaszcza jeśli mają formy falliczne, takie jak szparagi, banany, marchew, ogórki, a nawet drzewa - jest dość oczywista; znaczenie innych w większości nie jest już takie banalne. Symbolika roślinna w marzeniach sennych może być trudno zauważalna. Prowadząc zapiski w dzienniku, warto zwracać uwagę na kwiaty i drzewa.

Te pierwsze są zwykle symbolami pozytywnymi, symbolizują bowiem piękno, nadzieję, niewinność, bezpieczeństwo, ochronę i szczęście. Sen, w którym widzimy lakę pełną polnych kwiatów, oznacza tęsknotę do wolności i rozległych przestrzeni. Ogród we śnie mówi za to, że jesteśmy kochani i szanowani przez innych.

Drzewa pojawiające się w snach przypominają zwykle aspekty naszej osobowości. Mogą to być elementy przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości, jak również elementy rozwoju fizycznego, umysłowego i duchowego. Młode, zdrowe drzewo oznacza entuzjazm, młodość, energię i pozytywne nastawienie. Drzewo zimozielone to znak wiecznej młodości ducha. Drzewa stare reprezentują stabilność i konserwatyzm, a umierające i martwe - starość oraz śmierć.

Pory roku odnoszą się do etapów życia. Drzewo pokryte kwiatami lub pąkami symbolizuje młodość i płodność, bogate letnie listowie - dojrzałość, jesienne liście - wiek średni, a nagie gałęzie - starość.

Grupa drzew - zagajnik, las lub puszcza - przedstawia społeczność, do której należymy. Mogą to być współpracownicy, klasa, sąsiedzi, mieszkańcy miejscowości, w której żyjemy lub wszyscy rodacy.

Rośliny, jak wszystkie żywe istoty, rozwijają się i umierają. Dlatego bywają często oznakami rozwoju i zmian. Pojawienie się w snach roślin uprawnych sugeruje, że powinniśmy pielęgnować i wzmacniać nasz potencjał. Gnijące kwiaty sugerują, że zrobiliśmy wszystko, co było możliwe w danej sytuacji. Kwiaty polne wskazują, iż przynajmniej część naszego jestestwa pragnie wolności.

Barwne kwiaty w pełnym rozkwicie symbolizują optymizm i nadzieję. Kwiaty więdnące lub uschnięte to znak smutku i rozczarowania, podobnie jak kwiaty zimowe, których obecność może sugerować wycofanie się z przedsięwzięcia i korektę planów na przyszłość.

Jeśli w marzeniu sennym otrzymujemy bukiet kwiatów, możemy to uznać za znak uznania, akceptacji, sukcesu, zaszczytu lub szacunku.

Kwiaty na pustkowiu to optymizm oraz wskazanie, że nasze pozytywne myślenie pozwoli pokonać wszelkie przeszkody, a cele zostaną wreszcie osiągnięte.

Chwasty są obrazem wszystkiego, co negatywne. To siły mogące zdominować nasz ogród, doprowadzając w końcu do jego zniszczenia. Ich obecność w snach oznacza, że powinniśmy skupić się na pozytywnych aspektach życia.

Wzrost i dojrzewanie warzyw wymaga czasu. Ich pojawienie się w snach oznacza potrzebę cierpliwości i wytrwałego działania. Przymioty te pozwolą nam osiągnąć cele mimo trudności i przeszkód. Dobrze, gdy widzimy we śnie warzywa zdrowe. Warzywa chore wróżą ubóstwo.
Kształty wielu warzyw sugerują seksualność, a to, czy należy je tak interpretować zależy od kontekstu snu.

Ze sferą seksualną kojarzy się również wiele owoców. Jeśli mężczyzna widzi we śnie banany, powinien ocenić ich stan. Zielone i niedojrzałe symbolizują seksualną niedojrzałość, żółte, w pełnym rozkwicie - dojrzałość. Banany zbrązowiałe oznaczają, że szczyt możliwości w tym względzie mamy za sobą. Owoce kuliste, takie jak melony, kojarzone są z piersiami. Występują w snach kobiet, mają znaczenie podobne do symboli fallicznych u mężczyzn i tak też mogą być interpretowane. Owoce wielopestkowe, jak granaty lub figi, symbolizują płodność lub ciążę. Podobnie kojarzono ananasy.

Oczywiście nie każdy owoc we śnie wiąże się z seksem. Misa pełna owoców oznacza obfitość, dostatek i zadowolenie z życia. Pomarańcza może wskazywać słoneczną przyszłość, a cytryna- coś kwaśnego, np. niezbyt przyjemne doświadczenie.

Wykonywanie we śnie prac ogrodniczych pokazuje, że jesteśmy zajęci praktycznymi aspektami życia. Kopanie ziemi lub gracowanie oznacza tworzenie planów i przygotowań do ich realizacji. Sadzenie roślin to znak tworzenia nowych możliwości, a zbieranie plonów - nagrody będącej efektem wysiłków. Koszenie trawy to symbol ważnej pracy związanej z naprawą i konserwacją.