ParaMythology

Pełna wersja: Zamieniona Siła i Sprawiedliwość w gotyckich taliach
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nabyłam ostatnio piękną talię Dark Fairytale Tarot. Ogólnie uwielbiam także i takie klimaty. Co mi się rzuciło w oczy, są zamienione karta Siła (normalnie numer 8) ze sprawiedliwością (standardowo 11).


"Standardowa talia" Ridera Waita:
[Obrazek: 507AM08_b.jpg][Obrazek: 507AM11_b.jpg]
Generalnie ta talia to taki pierwowzór innych tradycyjnych talii, podstawowa symbolika.

Dark Fairytale Tarot:
[Obrazek: 795AM08_b.jpg][Obrazek: 795AM11_b.jpg]
Poszperałam i okazuje się, że w tych gotyckich seriach ogólnie są pozamieniane właśnie te dwie karty.

Tarot FAVOLE Victoria Frances
[Obrazek: 562AM08_b.jpg][Obrazek: 562AM11_b.jpg]

Anne Stokes Tarot
[Obrazek: 793AM08_b.jpg][Obrazek: 793AM11_b.jpg]

Cytat:W niektórych taliach zamienione są kolejnościami dwie karty Arkanów Wielkich, co budzi zaskoczenie wielu uczących się. A chodzi o karty: Siły - 8 i Sprawiedliwości - 11, które w talii Raidera są właśnie w takiej kolejności. W tradycyjnych taliach najpierw jest Sprawiedliwość, a potem Siła. Ta zmiana oparta jest na wiedzy astrologicznej. Otóż jeśli zerknie się na Zodiak, z łatwością można stwierdzić, iż najpierw jest znak Zodiaku Lwa = Siły, a potem Wagi = Sprawiedliwości. Tak tłumaczył Raider zamianę tą w swojej talii. Najlepiej jest stosować taką kolejność, jaką ma się uwzględnioną w talii, którą się używa.

W mojej talii "Dark Fairytale Tarot" jest najpierw Sprawiedliwość - 8, a potem Siła - 11.

Myślę, że skuszę się na inne talie, bo mi się wyjątkowo podobają, a ogólnie mnie osobiście nie przeszkadza to we wróżeniu Uśmiech Aczkolwiek zamiana jest ciekawa i niestety nie znalazłam informacji, właściwie dlaczego taka nastąpiła.

Źródło: B. Antonowicz-Wlazińska: "Przepowiednia z jednej karty Tarota"
Również w innych taliach kolejność jest zamieniona. Chociażby Crowleyowski Thot Tarot - Najważniejszą figurą jest Rycerz - Króla zaś zdegradował do rangi księcia. Co nie znaczy, że Rycerza czytamy jako Króla. Znaczeń kart nie zmieniono, jedynie ich kolejność. Niektórym to potrafi przysporzyć kłopotów...
Mam talię Tarot FAVOLE Victoria Frances uważam, że zamienione karty nie będą mi przeszkadzały we wróżeniu ^^
Też mi to nie przeszkadza, trochę tylko miałam zderzenie, bo pozostałe talie mają tak "normalnie". Ciekawi mnie przyczyna takiej zamiany kolejności, czy ma to jakiś głębszy sens ^^ .
Raczej to zależy od indywidualnej woli twórcy talii. Nie wiem jak w przypadku zamiany VIII i XI ale w przypadku figur nie każdy musi mieć taką samą hierarchię.
O tyle o ile zamiana Mocy ze Sprawiedliwością mi nie przeszkadza tak po przyzwyczajeniu się do zamiany figur u Crowleya muszę się zastanowić kiedy w innej talii wpadnę na te same figury.
Należy pamiętać, że twórca talię robi pod siebie i nie wszyscy muszą się opierać na tych samych zasadach czy nawiązywać do tych samych motywów...
Posiadam książkę "Obrazkowy klucz do Tarota E.A. Waite, w końcu do niej zajrzałam.

"Dla przyczyn które mnie samego zadowalają, zamieniłem te karty. Jako że zmiana nie niesie ze soba niczego co miałoby jakiekolwiek znaczenie dla czytelnika, nie widzę powodu do jej wyjaśniania". Generalnie podobno każdy, kto należał do Zakonu Złotego Brzasku miał obowiązek stworzyć własną talię, być może to właśnie jest przyczyną.

Karolina Porządny, Klub Tarota, fb napisał(a):W tym zakonie wielką wagę przykładano do Drzewa życia i przypisywania przejściom pomiędzy odpowiednimi sefirotami, którym przyporządkowywali odpowiednie karty wielkich arkanów i litery z alfabetu żydowskiego. Zamiana takiej numeracji niesie za sobą również zmianę w przejściu pomiędzy Tifaret a Geburą i pomiędzy Geburą a Chesed .
[Obrazek: 1535649_656469971082267_2130167637_n.jpg]
Cyprian Sajna, Klub Tarota, fb napisał(a):Tarot okultystyczny powiązany jest z kabalistycznym drzewem życia, które miało i ma olbrzymie znaczenie w zakonach magicznych - Złotego Brzasku, O.T.O., Argentum Astrum. Przy czym na tym schemacie masz Karolina numerację i nazewnictwo z talii Thota Crowleya, nie z Waite'a.

Plus kolejne wyjaśnienie
Rado Herbszt, Klub Tarota, fb napisał(a):J.W.Suliga opisuje...Artur Edward Waite zauwazyl ze ciag kart Wielkich Wtajemniczen tarota marsylskiego wprowadza nielad w harmonijny uklad zodiakalnego kola,poniewaz po Raku (arkan VII Rydwan) powinien byc Lew,ktory nijak nie pasuje do dzierzacego wage w dloi Arkanu Sprawiedliwosc (arkan VIII).Lew jest zwiazany kabalistycznie i alegorycznie z Moca (arkan XI). Oznajmiwszy wiec ze przywraca tarotowi jego prawidlowa postac Waite przestawil wiec w swoim tarocie te dwa arkana. Zmienilo to w sposob istotny ezoteryczny i inicjacyjny sens Wielkich Wtajemniczen, przeciw czemu zaprotestowala czesc czlonkow Zakonu Zlotego Brzasku , a przede wszystkim sam Mac Gregor Mathers. Powstal spor w ktorego wyniku Zakon rozpadl sie na zwalczajace sie frakcje.Nie mniej krytyczny wniosek do wprowadzonych przez Waitea innowacji mial Aleister Crowley...

Czyli zmiana nie była be znaczenia Uśmiech
Warto zatem sięgnąć po dwie pozycje książkowe, co tez wkrótce zamierzam uczynić"
Biblia szatana Dzieje kart tarota - Suliga Jan Witold
oraz książkę Pana J. Prokopiuka, jak wynajdę tytuł, to podam Uśmiech