ParaMythology

Pełna wersja: Tworzenie Run
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Naturalnie istnieją już gotowe runy i całe zestawy run do kupienia. Jednak więcej zabawy sprawia tworzenie samemu swoich run. Będą znacznie precyzyjne i bardziej wymowne kiedy zostaną zrobione przez nas.

Pierwszym krokiem tworzenia run jest zbieranie kamieni
Naturalnie swoje runy można tworzyć również z innych materiałów, jednak runy kamienne dłużej wytrzymują i są bardziej poręczne.
Można również tworzyć runy drewniane, kiedy ma się zamiłowanie do rzeźbienia.
Najlepszym drewnem do tego będzie drewno jesionu wyniosłego.
Istnieje szczególne połączenie między runami a drzewami.

Poszukiwanie odpowiednich materiałów nie jest tylko ważne, ale też wymaga dużo czasu.
Obojętnie jest, czy chce się tworzyć runę drewnianą, czy kamienną.
Pozbieraj swoje kamienie na miejscu, gdzie czujesz się dobrze lub na miejscu, które ma szczególne znaczenie dla Ciebie.

Zbierz tylko te kamienie, które przykują osobiście Twoją uwagę.
Powinieneś też patrzeć na to, aby nie były za małe bądź za duże.
Miękką chustą możesz oczyścić je z ziemi lub tego typu rzeczy.
W sumie musisz zgromadzić 25 run i muszą się mieścić w dwóch dłoniach.
Zauważ aby Twoje kamienie były płaskie, a nie zbyt owalne.

Nie nastawiaj się, że w ciągu jednego dnia znajdziesz odpowiednią ilość kamieni.
Zaplanuj najlepiej z 2-3 dni.
Pomyśl o tym, że Twoje runy są czymś szczególnym i zasługują na całą Twoją miłość i uwagę.

Drugim krokiem jest rysowanie bądź rzeźbienie.
Naturalnie najlepiej jest jeśli wiesz o metodzie rysowania danej runy.
Zanim cokolwiek na nich wyrysujesz powinieneś obmyć je wodą i przetrzeć miękką chustą.
Zaopatrz się w jakąś podkładkę, bardzo dobry pędzel, farbę, która dobrze trzyma, najlepiej zapytaj w sklepie o taką, clearcoat, spirytus do czyszczenia pędzla.

Najpierw runy są lakierowane z obu stron i powinny się suszyć przez noc.
Następnie możesz pisakiem naszkicować sobie runy.
Dla każdej runy poszukaj odpowiedni kamień, daj się ponieść własnej intuicji.
Później nanosisz najlepiej białą farbą runy.
Zostaw farbę, aby wyschła przez noc.

Trzecim krokiem jest tworzenie worka na runy.
Możesz kupić lub zrobić sobie torbę skórzaną.
Potrzebujesz naturalny materiał jak skóra, płótno lniane bądź wełnę.
Polecam skórę. Oczywiście potrzebujesz mocną obręcz albo cienką linę albo sznurek, aby móc worek przymocować paska.

Rozwiń skórzany materiał i połóż runy dokładnie w środku.
Teraz możesz obliczyć ile potrzebujesz miejsca.
Weź nie za mało ale i nie za dużo miejsca.
Teraz musisz mieć koło.
Narysuj sobie pisakiem około 2 cm od brzegu i co 5-7 cm rysuj punkty.
Teraz możesz wyżłobić lub wyciąć otwory, ale zważ na to, że muszą być tak duże aby zmieścił się sznurek.
Następnie przerzucasz sznurek przez otwory tak, aby wyglądał jak wąż.
Zaciągasz sznurek i gotowy jest worek.

Zanim użyjesz swoje runy powinieneś je poświęcić (link u dołu).
Noś runy często przy sobie, aby brały Twoją energię.

Poniżej przedstawię RUNY i ELEMENTY tych run.

FEHU --> Ogień
URUZ --> Ogień, Woda, Ziemia
THURISAZ --> Ogień
ANSUZ --> Powietrze
RAIDO, RAIDHO --> Powietrze
KANO, KENAZ --> Kontrolowany Ogień
GEBO, GIFU --> Powietrze
WUNJO --> Powietrze
HAGALAZ --> Lód (Woda)
NAUTHIZ --> Ogień
ISA --> Lód
JERA --> Ziemia
EIHWAZ --> Ziemia, Woda, Ogień, Powietrze, Lód
PERTH --> Woda
ALGIZ --> Powietrze
SOWELU --> Powietrze, Ogień Powietrza
TEIWAZ, TYR --> Powietrze
BERKANA --> Ziemia
EHWAZ --> Ziemia, Powietrze
MANNAZ --> ?
LAGUZ --> Woda, Moc Płynącej Wody
INGUZ --> Ziemia, Woda
DAGAZ --> Ogień, Powietrze
OTHILA, OTHALAZ --> Ziemia, Esencja Ziemi, Graal

Konsekrowanie przedmiotów: http://www.forum.paramythology.pl/Temat-Neutralizowanie
Interesujące, myślę, że jak znajdę czas to to spróbuję stworzyć własne runy.
Cytat:Będą znacznie precyzyjne i bardziej wymowne kiedy zostaną zrobione przez nas.

Będą one bardziej wymowne jedynie dla nas

Zabawa z czarostwem i różnego rodzaju wróżbami nie jest zła Tworzenie własnych run, kart, symboli może nas wzbogacić o nowe doświadczenia
Osobom dopiero co zaczynającym przygodę z runami polecam jednak zaczynać od "starego i sprawdzonego" czyli run tradycyjnych
Myślę, że lepszym pomysłem jest tworzenie run poprzez rycie, bądź wypalanie w drewnie danego gatunku. Wszakże do run właśnie przypisywane często są drzewa. A wiele osób wierzy, ze praca z runami zależna jest od ducha danego gatunku drzewa.

Przyznam szczerze, że jest to mój ulubiony system dywinacji, a tutaj na zachętę proszę zobaczyć jak wyglądają moje runy:

[Obrazek: scaled.php?server=196&filename=futharkkl...es=landing]
Cytat:Myślę, że lepszym pomysłem jest tworzenie run poprzez rycie, bądź wypalanie w drewnie danego gatunku. Wszakże do run właśnie przypisywane często są drzewa. A wiele osób wierzy, ze praca z runami zależna jest od ducha danego gatunku drzewa.
Więc jaki gatunek drewna byłby najlepszy? Każda runa symbolizuje inne drzewo?
Z każdym drzewem pracuje się inaczej (od obróbki drewna po medytacje z runami), chyba najlepszym - bo najświętszym drzewem Celtów - jest Dąb.

I tak z tego, co mi wiadomo każda runa ma swój gatunek drzewa przypisany, kiedyś nawet zastanawiałem się nad zrobieniem futharku na zasadzie: każda runa - dane drzewo.
Aha, rozumiem czyli dąb europejski ,a szypułkowy czy bezszypułkowy? Ma to jakieś znaczenie? Czy runy symbolizują tylko europejskie gatunki drzew?
Też chcę stworzyć runy,tylko muszę znaleźć czas. Po za tym jeszcze się zastanawiam czy lepiej iść na łatwiznę i zrobić runy z jednego gatunku drzewa czy lepiej z tych przypisanych.
Ze swojej strony mogę polecić stworzenie z kamieni. Może metoda mniej komfortowa i troszeczkę bardziej wymagająca to runy są całkiem wytrzymałe i niezawodne. Mnie jakoś runa bardziej kojarzy się ze znakiem wyrytym w kamieniu Mruga2
Polak napisał(a):Aha, rozumiem czyli dąb europejski ,a szypułkowy czy bezszypułkowy? Ma to jakieś znaczenie? Czy runy symbolizują tylko europejskie gatunki drzew?

Jest to bez znaczenia, chodzi raczej o symbolikę dębu. Celtycki Yggdrasill - drzewo światów (Axis Mundi tej kultury) był dębem, ale nie ma dokładnie powiedziane czy szypułkowym czy też bezszypułkowym.
Ponadto Jemioła, święte ziele rośnie na obu gatunkach.

Co do tego, czy wyłącznie europejskie gatunki drzew, tak powinno być, bo jakby nie patrzeć to kultura europejska, ale współcześnie być może przypisuje się im również latynoamerykańskie gatunki (choć osobiście się z tym nie spotkałem).

Marcelo napisał(a):Ze swojej strony mogę polecić stworzenie z kamieni. Może metoda mniej komfortowa i troszeczkę bardziej wymagająca to runy są całkiem wytrzymałe i niezawodne. Mnie jakoś runa bardziej kojarzy się ze znakiem wyrytym w kamieniu

Cóż Marcelo, tworzenie run z kamienia jest bardzo komfortowe, gdy malujesz kamień, mniej gdy chcesz w nim "ryć". Kamień jest jednak hm.. martwy jak dla mnie, dlatego ja polecam runy w drewnie.

Musisz wybrać gałąź ok 3cm średnicy, pociąć ją na 24 talarki (bez zrywania z niej kory).
Następnie używasz papieru ściernego by nadać całości gładkość.
Później bierzesz lutownice kolbową, i wypalasz symbole w drewnie.
Na koniec jeszcze dwie warstwy lakieru i voila.

Niektórzy mieszają lakier z odrobiną swojej krwi, ale ja uważam to za zbędne. Jeśli przygotowujesz runy, to i tak wkładasz w nie dużo swojej uwagi i pracy. Podobnie z konsekracją run - nie ma powodu by odprawiać jakiś konkretny rytuał, celtowi takiego nie posiadali. Jeśli jednak już ktoś się uprze to dobrymi odwołaniami byłoby nawiązanie do kultury celtów (Pieśń Odyna o Runach i inne teksty).

Jeśli chodzi o runy z kamienia, nigdy nie miałem okazji praktykować z nimi, więc nie mogę powiedzieć, że istnieje jakaś wielka różnica.
Stron: 1 2 3