ParaMythology

Pełna wersja: Drogi do interpretacji snu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: traumdeutung.jpg]

1. Załóż swój własny leksykon symboli snu. Senniki i inne książki o snach nie pomogą ci w tej sytuacji. Poza tym każdy sen ma swój własny "charakter pisma". Dla jednego gołębica może być znakiem pokoju, dla innego oznaką złości, brudu, gdyż codziennie widzi odchody tegoż zwierzęcia na swoim balkonie.

2. Weź swoje sny najpierw dosłownie - przede wszystkim, gdy na pierwszy rzut oka wydają ci się bezsensu. Jeśli, przykładowo, ktoś we śnie próbuje ci wejść na plecy może to oznaczać, że jest w pobliżu ciebie, kto pomoże ci "zjechać z górki". Sny często mają drastyczną i bezpośrednią wymowę. Na przykład, jeśli w śnie zgubisz okulary - widzisz coś niewyraźnie, wystarczająco realistycznie. Albo nagle zapala się światło - wpadasz na jakiś pomysł.

3. Wszystkie poszlaki z twojego snu najpierw prześledź realistycznie. Na przykład, jeśli śnisz, że twój portfel został ukradziony. Pomyśl, czy naprawdę nie obchodzisz się z tym tak nieostrożnie, że mogłoby to być ukradzione. Poszukaj jeszcze innego wyjaśnienia jeśli nie ma związku z życiem codziennym. Najważniejszą podstawą każdego snu jest rzeczywistość. Dopiero później powinieneś szukać przepowiedni w tym marzeniu sennym.

4. Każdemu snu przyporządkuj krótki opis, który oddaje jego zawartość. Często dzięki temu łatwiej można odkryć jego znaczenie. Na przykład, przegapiono pociąg, przegapiono szansę - zostaje samotnie z tyłu. Dopiero później przejdź do detali.

5. Miej cierpliwość z tobą samym i twoimi snami. Jest tak samo jak z właściwym wypoczynkiem czy medytacją: twoja umiejętność potrzebuje czasu by wzrosnąć, ustabilizować się.

6. Porównaj twoje sny. Poszukuj związków, pomyśl w jakiej sytuacji znajdowałeś się kiedy ostatni śniłeś o koniu, szarej drodze etc. Często otrzymujesz podpowiedzi od sytuacji w której się znajdujesz i łatwiej dostrzegasz jaką pomoc oferuje ci ten nowy sen.

7. Jeśli wyśniłeś coś miłego spróbuj odnaleźć zaczepność w życiu i przenieść to na życie. Narysuj obrazek, przestaw meble etc. Im bardziej się będziesz przyzwyczajał do wykorzystania twórczo twoich snów, tym więcej pomysłów będą ci dostarczać. Na przykład jak zarobić więcej pieniędzy, znaleźć dobrą pracę, poznać nową koleżankę, mieć więcej szczęścia etc.
Dziennik snów jest przydatny, jak również medytacja, o ile sami chcemy się tym zająć. Co do reszty to mam inne poglądy, jak wiemy istnieją archetypowe, uniwersalne symbole i wzorce, które przedostają się do marzeń sennych. Trzeba to uwzględnić. Dodam też, że prawdziwa treść snu jest niedostępna świadomości, mają miejsce pewne mechanizmy cenzury sennej jak: zgęszczenie, symbolizacja, przesunięcie, upozorowanie. Najlepszą metodą, by przejść od treści jawnej do ukrytej są swobodne skojarzenia. Sen sam w sobie nie jest, aż tak wartościowy, jak często mówią o tym ezoteryści; mają postać halucynacyjną i alogiczną (mówię tu o treści jawnej), pod tym względem przypominają psychozę, ponieważ Ego jest wobec nich słabe i przytłumione.
To, że za sen odpowiada podświadomość to nie do końca znaczy, że świadomość nie ma nic do gadania. Świadomość wyłapuje wrażenia optyczne, dźwiękowe i inne bodźce z świata realnego. Podświadomość korzysta z tych bodźców podczas naszych marzeń sennych. Ja jednak uważam, że interpretacja snu zależy od osobowości i każda osoba ma inne poglądy dotyczące np. serca, miecza itd. Poza tym sen nie został zbadany do końca i nie jesteśmy w stanie powiedzieć co nim steruje. Można tylko zbadać które części naszego mózgu są bardziej aktywne podczas snu. Jak też możemy zauważyć bodźce podczas snu wpływają na nasze marzenia i w pewnym stopniu je kształtują.
(26.03.2011, 15:31)Marcelo napisał(a): [ -> ]To, że za sen odpowiada podświadomość to nie do końca znaczy, że świadomość nie ma nic do gadania. Świadomość wyłapuje wrażenia optyczne, dźwiękowe i inne bodźce z świata realnego. Podświadomość korzysta z tych bodźców podczas naszych marzeń sennych. Ja jednak uważam, że interpretacja snu zależy od osobowości i każda osoba ma inne poglądy dotyczące np. serca, miecza itd. Poza tym sen nie został zbadany do końca i nie jesteśmy w stanie powiedzieć co nim steruje. Można tylko zbadać które części naszego mózgu są bardziej aktywne podczas snu. Jak też możemy zauważyć bodźce podczas snu wpływają na nasze marzenia i w pewnym stopniu je kształtują.

Sen to fizjologiczna konieczność, jednak w człowieku działają pewne impulsy i pragnienia, które z dużym prawdopodobieństwem przerywałyby sen człowieka, dlatego głównie powstają marzenia senne, redukują napięcie, mogą również rozładowywać wewnętrzne konflikty.
Jak widzę opisujesz wpływ snu z tej strony cielesnej, ale myślisz, że na prawdę sen jest tylko koniecznością, że jest to normalny cykl podczas spania i odpoczynku człowieka?
Sen jest koniecznością, a marzenie senne pełni funkcję ochrony przed impulsami, które prowadziłyby do wybudzenia, działa poprzez spełnianie życzeń, często nieuświadomionych. Jeśli chcesz Marcelo wykładu z psychoanalizy to pisz na GG Happy