ParaMythology

Pełna wersja: Aporty
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Przedmioty, które pojawiają się na drodze paranormalnej znane są jako "aporty". Termin ten na ogół łączy się z seansami spirytystycznymi, podczas których zazwyczaj aportami są kwiaty uważane za dary zmarłych dla żywych, ale może on również opisywać przedmioty pojawiające się tajemniczo w kontekście "duchów stukających", cudów religijnych i zjawisk spontanicznych.

Przypuszczalnie aporty są również teleportami - często noszą ślady podróży przez solidną materię, taką jak drzwi czy ściana. Kamienie miotane przez niewidzialnych atakujących, jak to się dzieje w przypadku poltergeistów, są często ciepłe w dotyku, co można wiązać z gwałtownością, z jaką składające się na nie atomy zostały rozłożone i złożone ponownie (na przykład po jednej stronie ściany, a potem po drugiej).

Bardzo często pierwszą oznaką ataku poltergeista jest niewytłumaczalny ruch przedmiotów, zjawisko, które może być bardziej powszechne, niż się uważa - często bagatelizuje się jako "roztargnienie" lub "jedną z tych rzeczy" (syndrom JZTR). W eksperymentach parapsychologicznych nagłe pojawienie się przedmiotów uważa się za oznakę sukcesu (lub oszustwa); podczas jednego z eksperymentów z psychokinetyczną zdolnością Kennetha Batcheldora sfilmowano wielki kamień pomiędzy klatkami spadający znikąd na stół. Sfilmowano też krążki z gumy łączące się wewnątrz "minilaboratorium" SORRAT-u, a następnie wyłaniające się przez jego szklane ściany, pomiędzy klatkami filmu.

W połowie lat siedemdziesiątych, kiedy Uri Geller był gościem profesora Johna Hasteda z Uniwersytetu Londyńskiego, pani Hasted odkryła, że podroby, które były wewnątrz mrożonego indyka, leżą obok. Przy innej sposobności, kiedy Geller czekał na rozmowę z pisarzem i badaczem Colinem Wilsonem (mieli pracować razem w Barcelonie), w powietrzu pojawiły się hiszpańskie monety.

Wydaje się prawdopodobne, że mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju siłą psychokinetyczną szczególnie wtedy, gdy przywołuje się ją rozmyślnie, na przykład w eksperymentach SORRAT-u. Ale być może idea Charlesa Forta, zgodnie z którą Ziemia jest śmietniskiem dla jakiejś obcej cywilizacji, jest do przyjęcia jako hipoteza alternatywna.