ParaMythology

Pełna wersja: Kapliczka Prószkowska
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Kapliczka usadowiona jest na końcu ulicy Korfantego, datowana na rok 1813 i początkowo dedykowana św. Michałowi, dziś poświęcona Matce Bożej.

Według informacji prószkowskiego proboszcza w latach 1815-1823, ks. Atanazego Sedlaga, w miejscu tym wyznaczony został cmentarz dla żołnierzy napoleońskich stacjonujących w miasteczku podczas wojny francusko-pruskiej (1806-1807).

Legenda głosi, że we wnętrzu kapliczki zamurowano „złą” kobietę z Prószkowa. Wskazywać na to ma dziwny, jakby odwrócony kształt kapliczki.
Kobieta została tam powieszona do góry nogami za swe złe czyny.

Ta sama legenda głosi, że przed laty w miejscu tym pojawiało się widmo psa z ludzką głową.
Ponoć gdy się dotknie kapliczki człowiek zostanie obłożony klątwą.
Zaciekawiło mnie widmo psa... Szukałem z grubsza jakichś wyjaśnień, demonów, stworów opisywanych w podobny sposób, ale jak na razie nie znalazłem nic. Postaram się głębiej poszperać. Coś mi się kojarzy, że gdzieś była używana symbolika psa z ludzką głową.
Też mi znany jest symbol psa z ludzką głową z innych opowiadań, ale nie pamiętam dokładnie co i jak.

s6s6s6s

Sam wyciągłeś te informacje od proboszcza? Czy sam Ci powiedział?
czy zwierzę z ludzką głową nie wywodzi sie od mitologii greckiej? cos mi tak świta i majaczy ;>
Tą legendę znam od babci, opowiadał mi o tym jak byłe młodszy, z resztą tam kapliczka stoi jakieś 60m od mojego domu i jest na niej wypisana treść legendy.
Niedawno kapliczka została staranowana przez samochód ciężarowy, który nie wiadomo jak nie wyrobił się na zakręcie i zrównał ją z ziemią. Nie odnaleziono żadnych ludzkich ani zwierzęcych szczątków.
Wraz z sąsiadami staramy się aby kapliczka została zrekonstruowana.