ParaMythology

Pełna wersja: Bogowie japońscy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Amaterasu

[Obrazek: amaterasux.jpg]

Najważniejsza bogini występująca w mitologii japońskiej. Powstała podczas przemywania lewego oka Izanagiego, który to ustanowił ją do panowania nad niebem. Imię oznacza "świecąca na niebie" i uważa się ją również za uosobienie słońca. Przez zesłanie swojego potomka - Ninigi na Ziemię ustanowiła władzę cesarską w Japonii. Ponoć króluje na Wysokim Przestworzu Niebios, gdzie życie toczy się podobnie jak na Ziemi. Symbolem Amaterasu jest spiżowe lustro.



Amenokoyane

Towarzysz Ninigiego podczas wyprawy na Ziemię, ponadto praprzodek rodu Fujiwara. Czczony głównie w rejonach Osaki.



Amenominakanushi

Jeden z trójki bogów powstałych przy narodzinach wszechświata. Oprócz niego wyłonili się Takamimusubi i Kamimusubi. Jednak tylko
Amenominakanushi uważany jest oficjalnie za pierwszego z bogów. Wierzy się, że powstał sam z siebie, a następnie ukrył swoje ciało przed następnymi bogami. Inne podania mówią, że jest to bóstwo pochodzenia chińskiego dostosowane do potrzeb panteonu japońskiego.



Amenouzumue

Wesoła bogini, pionierka tańców kagura; żona Sarutahito, zapoczątkowała ród mimów. W sztuce przedstawiana często w towarzystwie siedmiu bogów szczęścia.



Benten

Jedna z siedmiu bogów szczęścia. Patronowała urodzie, zakochanym, bogactwu i muzyce. Ponoć często sama grała na instrumencie biwa. Jej przedstawicielem jest biały wąż. Niektórzy identyfikują ją z hinduską Saraswati. Ponoć jest córką bóstwa morskiego, bądź wydano ją za takiego. Wyobrażano ją sobie jako niesamowicie piękną i utalentowaną.



Bishamon

Kolejny bóg szczęścia, opiekun bogactwa. Przejęty z mitologii buddyjskiej, gdzie pełnił rolę strażnika północy Waiśrawana. Jego atrybutami są zbroja i hełm. Natomiast w sztuce poznać go można po trzymanych w rękach dzidzie i złotej pagodzie.



Daikoku

Następny bóg szczęścia znany z pomnażania bogactwa. Jego przedstawiciel to biały szczur. Wyobrażany jest jako mężczyzna siedzący na workach z ryżem dodatkowo z jednym zarzuconym na plecy. W ręce trzyma zaś "młotek szczęścia".



Daruma

Mnich pochodzący z Indii, twórca filozofii zen. Podania mówią o jego królewskim pochodzeniu. Figurki z jego podobizną ponoć przynoszą szczęście. W VI wieku udał się do Chin, gdzie przez kilka lat medytował w bezruchu. Zachowało się dużo legend na jego temat. Pewnego razu odciął sobie powieki, by nie spać podczas medytacji. Z tych powiek wyrosły ponoć pierwsze krzewy herbaciane. Jeśli wierzyć legendom, stracił także nogi w wyniku kilkuletniego siedzenia.



Ebisu

Bóg szczęścia patronujący kupcom, rybakom i rolnikom. Głównie w Miho-jinja czczony jest jako Kotoshironushi. W sztuce funkcjonuje jako mężczyzna z wędką i rybą.



Fukurokuju

Bóg szczęścia opiekujący się bogactwem i długowiecznością. Jego wysłannikiem jest biały żuraw. Pierwotnie występował w mitologii chińskiej, a przedstawiany jest z wydłużoną czaszką.



Hachiman

Bóg wojny w mitologii japońskiej identyfikowany z cesarzem Ojinem. Czczony głównie w Usa-Hachiman- jingu w Usa.



Hotei

Bóg szczęścia - "śmiejący się Budda", patron artystów, rzemieślników, kupców i gejsz. Wyobrażany podobnie jak w naszej kulturze św. Mikołaj - gruby roześmiany mnich z workiem różności.



Inari

Bóstwo rolnicze "odradzające ryżem". Jego kapliczki można poznać po stojących w nich posągach lisów, które są wysłannikami boga. W świątyniach natomiast charakterystyczne są jaskrawo czerwone torii.



Izanagi i Izanami

Najważniejsza para bóstw w japońskiej mitologii. Dzięki nim powstały wyspy japońskie, a także mnóstwo bogów, w tym Amaterasu, Susanoo i
Tsukiyomi. Izanami umarła podczas porodu boga ognia. Małżonek spotkał się z nią w krainie ciemności, gdzie pokłócili się, co doprowadziło do odejścia pogrążonego w smutku Izanagiego. Najważniejszy chram znajduje się na górze Hakuzan.



Jinmu-tenno

Pierwszy cesarz Japonii, zasłynął walkami w centralnej części wysp japońskich. Po osiągnięciu pokoju z barbarzyńskimi ludami założył stolicę w Kashiharze, gdzie też koronował się na cesarza w 660r. p.n.e.



Jizo-bosatsu

Opiekun dzieci, podróżnych, ciężarnych matek i wszystkich osób znajdujących się w szeroko pojętym niebezpieczeństwie. Wyobrażany jest jako mnich o łagodnym wyrazie twarzy. Przed jego wizerunkami układa się piramidki z kamieni. Na terenach rolniczych jest to bóstwo płodności oraz opiekun plonów.



Jurojin

Następny z bogów szczęścia, opiekun długowieczności. Wyobrażany jako staruszek z laską i zwojem. Nierzadko towarzyszy mu czarny jeleń, który to symbolizuje długowieczność.



Kannon

Bóstwo zaadaptowane z Chin, jest to spirytualne dziecko Amidy. Przedstawiany jest jako bóstwo żeńskie, lecz w sztuce posiada również elementy męskie.
Patronuje ludziom potrzebującym pomocy - chorym, słabym, ubogim. Wierzy się, że potrafi on/ona przybrać 33 różne osobowości takie jak "Kannon o jedenastu twarzach" czy "Tysiącoręka Kannon". Jedno z popularniejszych bóstw w całej Japonii.



Ninigi

Prawnuk Amaterasu zesłany na Ziemię w celu przejęcia Japonii, którą zamieszkiwały wtedy złe duchy i niezliczone ilości bóstw podrzędnych. Dostał również za zadanie przechowywać boskie lustro, miecz i klejnoty, które ponoć do dziś są strzeżone.



Okame

"Bogini wielorakiego szczęścia", opiekunka młodych małżeństw i kobiet w ciąży. Jej wizerunek to popularny talizman przynoszący szczęście. Uosabiano ją z młodą kobietą o białej twarzy, wąskimi oczami i drobnymi ustami.



Sannyoshin

Trójka żeńskich bóstw morskich – Tagiri, Tagitsu i Ichikishimy. Prawie zawsze czczone są w grupie. Kapliczki budowane są im przede wszystkim nad morzem.



Sukunabikona

Malutkie bóstwo, towarzysz Okuninushiego. Patron lekarzy, zielarzy i farmaceutów. Znajdował różne leki, zauważył właściwości gorących źródeł.



Susanoo

Bóg wiatru i burzy. Zrodzony z nosa Izanagiego. Często dochodziło do sporów między nim a Amaterasu, przez co został wygnany z Wysokiej Równiny Niebios. Zabił ośmiogłowego potwora, z którego wnętrza pochodzi miecz sieczny - atrybut cesarza. Ożenił się z Kushiinagą. Jego synem najpewniej jest Okuninushi. Czczony przede wszystkim jako naczelne bóstwo morskie.



Tenjin

Erudyta ubóstwiony w późniejszym czasie jako bóstwo nauki, poezji i kaligrafii. W dzisiejszych czasach modlą się do niego głównie uczniowie przed egzaminami.



Toyouke

Bogini obfitego pożywienia czczona w całej Japonii pod różnymi imionami.



Tsukiyomi

Bóg księżyca zrodzony z prawego oka Izanagiego. Również on podpadł siostrze Amaterasu, przez którą został wygnany. Z tego powodu Słońce i Księżyc nie spotykają się na niebie.



Yamatotakeru

Najsłynniejszy japoński heros, syn cesarza Keiko. Walczył w całej Japonii z barbarzyńcami i buntownikami wobec władzy cesarskiej. Umarł młodo, w wieku 30 lat, z powodu drwiny i lekceważenia pomniejszych bóstw.