ParaMythology

Pełna wersja: Opętanie!?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: 2000maja_011.jpg]

Więc dzięki Evell zaciekawiło mnie samo opętanie,
znalazłem wiele źródeł i tak sam wiele opinii,faktów,tez , co ciekawe nie we wszystkich, opętanie zostało przestawione jako coś złego(Jeżeli można to tak ująć) .
I jak zwykle zacznę od przytoczenia definicji z wikipedi :
Opętanie – stan umysłu, w którym poszczególny człowiek (indywiduum) odczuwa, że znajduje się pod wpływem zewnętrznej, niefizycznej, najczęściej osobowej siły, lub zachowuje się w sposób, który sugeruje taki stan osobom trzecim. Według wielu religii oraz wierzeń ludowych, opętanie może być formą zawładnięcia ciałem przez duchy lub demony.

[Obrazek: 44_katolicyzm_-_fot_arch.jpg]
Według katolików :
Mistrzowie życia duchowego wskazują na cztery podstawowe źródła zniewolenia, są nimi: grzech, pożądliwość cielesna człowieka, świat ze swoimi pokusami i filozofią anty-chrześcijańską oraz szatan - wróg tego, co należy do Boga. Nas interesuje to ostatnie źródło, bowiem tylko on (diabeł) w sposób najbardziej wyrafinowany może tak manipulować naszą wolnością (wykorzystując ludzką łatwowierność, naturalną zmysłowość, ideologie powstałe na gruncie bez Boga lub przeciw Bogu, itd.), że zostanie ona wciągnięta w bunt przeciw Najwyższemu, a przez to, będzie zniewolona jego demonicznym działaniem. Zniewolenie to może przyjść drogą dobrowolnego zaangażowania woli człowieka przez wejście w przymierze z siłami Zła, które dokonuje się poprzez zawarcie świadomego kontraktu (paktu) z diabłem (np. w sektach satanistycznych) lub z powodu alienującego wydania się na łup grzechu (np. nałóg dewiacji seksualnych).
[Obrazek: 1_46034_judaizm--poznac-znaczy-zrozumiec_2689.jpg]
Według judaizmu:
Czynnikiem opętującym staje się duch zmarłej osoby, natomiast w niektórych mistycznych nurtach islamu mowa jest o zastąpieniu tożsamości danego wiernego przez ducha założyciela danej wspólnoty
[Obrazek: 125px-Dharma_Wheel.svg.png]
buddyzm :
Twierdzi że demony (asurowie) to istoty zamieszkujące specjalny rodzaj piekła; obok takich istot jak prety czyli głodne duchy. Demony mogą pełnić funkcje dobroczynne, demonica jest strażniczką nauk dzogczen, a mnisi niekiedy prowadzili rozmowy z demonami potrafiąc je przekonać do wejścia na ścieżkę poszukiwania prawdy i porzucenia złych zamiarów. Samo tak zwane opętanie to co najwyżej przebywanie demona w pewnym miejscu i w pewnej odległości od człowieka (co jednak umożliwia komunikację), najczęściej mające przypadkowy charakter i nie stanowiące większego zagrożenia (dlatego, że demony nie atakują nikogo bez powodu i najczęściej same rezygnują z komunikacji z ludźmi).
[Obrazek: Shaman%20with%20drum.jpg]
W szamanizmie :
Opętanie występuje zarówno jako zjawisko patologiczne (nawiedzenie przez złego ducha, który jest przyczyną cierpień i nieszczęść dotykających nawiedzonego), jak również jako stan łaski (nawiedzenia przez bóstwa, duchy, prowadzące szamana w formie podróży ekstatycznej do świata bogów i zmarłych przodków, zdradzających mu tajemnice powstania i urządzenia kosmosu). Religie pierwotne wypracowały zatem obrzędy (najczęściej przybierające formę tańca ekstatycznego) służące zarówno sprowadzaniu opętania, jak i usuwaniu go.
[Obrazek: 375818-voodoo_large.jpg]
W religiach afroamerykańskich (łączących w synkretycznej formie pierwotne religie Afryki z wyobrażeniami chrześcijańskimi: voodoo, santeria, candomblé) :
opętanie odgrywa rolę podstawowego fenomenu życia religijnego: stan opętania, sprowadzany podług ściśle określonych form podczas obrzędowego zgromadzenia społeczności wiernych, przebiega w formie kontrolowanego i ściśle zinstytucjonalizowanego tańca ekstatycznego; tak praktykowanemu opętaniu przez jedno z bóstw (Orisza) może ulec kapłan, osoba uważana za medium czy zwykły uczestnik obrzędu.

Opisywanie większej ilości przekonań i wierzeń było by bezcelowe zważywszy na fakt ze ww przykłady pokrywają się ze znaczną częścią
znalezionych przeze mnie teorii.
Zastawani mnie to jak ludzie interpretują zachowanie które ma wskazywać na opętanie .

Opętanie w ujęciu psychiatrycznym to jeden z rodzajów odmiennych stanów świadomości.Jako forma wyrazu zaburzenia psychicznego traktowane jest jako zaburzenie transowe i opętaniowe i od 1994 uznawane jest za chorobę (International Classification of Diseases and Related Health Problems: ICD-10, F44.3).


zrudła wykorzystane:
http://www.egzorcysta.org/Przyczyny%20i%20objawy.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Op%C4%99tanie
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/...tanie.html
http://egzorcyzmy.katolik.pl//index.php?...Itemid=134
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4253...linicznego
Odnoszę wrażenie, że tylko w Chrześcijaństwie demony są złe do bólu i czynią krzywdę opętując. Normalnie sprowadzają jakieś klęski i nieszczęścia. Czy dobrze mi się wydaje?
Mniej-więcej tak lecz większość demonów opisywanych przez Katolików jest Bóstwami które zostały przerobione na demony (chodzi tu o np Baala)