chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Światło elektryczne
Autor Wiadomość
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
Światło elektryczne 14.01.2011, 20:01    #1

Czy starożytni Egipcjanie znali światło elektryczne?


W świątyni Dendera w ukrytej krypcie, gdzie można poruszać się tylko klęcząc, została odkryta dziwna płaskorzeźba. Pokazuje postaci ludzkie, które znajdują się we świetle czegoś na podobieństwo żarówki.

[Obrazek: lampe.jpg]

W żarówce można rozpoznać węża, który jest jakby oprawką, tak jak to jest w dzisiejszych żarówkach. Od tej oprawki wychodzi jakby kabel, który prowadzi do jakiejś skrzynki. Czyżby ta skrzynka była baterią? Jeśli starożytni Egipcjanie znali elektryczność i za jej pomocą uzyskiwali światło, to mamy wytłumaczenie jak podczas budowy oświetlane były grobowce, świątynie, budynki i piramidy.
W piramidach nie można odnaleźć jakichś stojaków na ścianach dla pochodni, a po samych pochodniach nie ma śladu. Z tego można by wywnioskować, że starożytni Egipcjanie znali już elektryczność.

Inkwizycję czas zacząć!
asathor Offline
Zasłużony
Zasłużeni

Posty: 73
Dołączył/a: 01 2011
Reputacja: 6
RE: Światło elektryczne 19.01.2011, 21:53    #2

Z tego co wiem to Egipcjanie produkowali prąd o małym natężeniu z kwasu cytrynowego, ale używali go chyba tylko do torturowania więźniów i w celach religijnych, oszukiwali prostych ludzi, którzy po dotknięciu posążka zostali porażeni prądem i myśleli, że Faraon użył swych boskich mocy lub, któryś z Bogów się na danego wieśniaka rozgniewał. Myślicie, że Egipcjanie byli w stanie stworzyć coś na wzór naszych dzisiejszych żarówek? Teoria według mnie bardzo ciekawa, ale ile w tym prawdy?
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
RE: Światło elektryczne 22.01.2011, 15:34    #3

Wydaje mi się, że jest możliwe skonstruowanie urządzenia, które zapalałoby kawałek metalu podobnie tak jak w dzisiejszych żarówkach. Z tego co wiem to do zaświecenia wykorzystuje się różne gazy szlachetne lub coś tego typu. W piramidach egipskich mogło istnieć środowisko, które umożliwiałoby żarzenie się kawałka metalu,

Inkwizycję czas zacząć!


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości