chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Dwubarwna róża i meksykański pustelnik
Autor Wiadomość
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
Dwubarwna róża i meksykański pustelnik 24.02.2011, 19:17    #1

DWUBARWNA RÓŻA
Kryptobotanicy zajmują się również badaniem osobliwości botanicznych takich jak czterolistne koniczyny, "miotły czarownicy" (rośliny składające się z wielu ciasno poskręcanych wokół siebie gałązek utworzonych na różnych krzewach i krzakach). Największym zaskoczeniem była róża "Kronenbourg", została wyhodowana latem 1997 roku przez ogrodnika z Leeds (Wielka Brytania), Jana Kubasa. Róża ta przykuła uwagę badaczy wyglądem swych płatków, mianowicie były dwukolorowe - po stronie wewnętrznej miały one barwę czerwoną, po zewnętrznej natomiast były jednolicie białe. Eksperci z Królewskiego Towarzystwa Hodowców Róż oznajmili, że w przypadku tego kwiatu uaktywnił się długo uśpiony gen pierwotnej dzikiej róży. Nie ustalili jednak, dlaczego gen uaktywnił się tylko u pojedyńczego krzewu, nieznany jest również mechanizm, który uaktywnił tak precyzyjne zmiany w kolorze płatków.

"MEKSYKAŃSKI PUSTELNIK"
Na szczególną uwagę zasługuje kwiat odkryty w 2006 roku przez botanika George'a Yatskievych'a z ogrodu w Missouri. Roślinę tą odkrył w dębowym lesie w górach w Meksyku (wcześniej widziano ją tylko raz w 1985 roku). Roślina widoczna na zdjęciu pod spodem nie została dokładnie zbadana i nie posiada oficjalnej nazwy naukowej. Znana jest pod łacińską nazwą Eremitilla mexicana - "meksykański pustelnik".

[Obrazek: yatskievych-plant.jpg]

PODWODNY GRZYB
Na uwagę zasługuje również pierwszy podwodny grzyb, znany obecnie pod nazwą Psathyrella aquatica, odkryty w rzece Rogue River przez profesora Roberta Coffana z South Oregon University. Zanim potwierdzono odrębność gatunkową nowoodkrytego grzyba, obserwowano jego rozwój przez kilkanaście tygodni. Jest to pierwszy odkryty jak dotąd grzyb rosnący pod wodą.

[Obrazek: psathyrella-aquatica.jpg]

Inkwizycję czas zacząć!
Ingridka6 Offline
Latająca wśród tęcz

Posty: 66
Dołączył/a: 11 2010
Reputacja: 13
RE: Dwubarwna róża i meksykański pustelnik 24.02.2011, 19:19    #2

Ciekawe roślinki przyznam szczerzę, zastanawia mnie jednocześnie, co jeszcze ludzie ciekawego odkryją. Takich niesamowitości jest pewnie o wiele, wiele więcej niż nam się wydaje. Wizualnie podoba mi się podwodny grzybek jednak najbardziej zaimponowała ta dwubarwna róża. Mam w ogrodzie różę Hocus-Pocus ( http://x.garnek.pl/ga7251/c6808564380054...3/roza.jpg ) i nie tylko, wydaję mi się, że znajdzie się też Kronenbourg. Kiedyś słyszałam o wyjątkowej czarnej róży (nie wiem czy to prawda). Nie była ona zabarwiana specjalnie, lecz hodowana przez mężczyznę, który obdarzył ją uczuciem. Człowiek ten miał raka, gdy umarł-róża zwiędła i nie dało się jej odratować. To był jedyny taki przypadek o jakim słyszałam, widać dla tej róży był to ktoś, kto potrafił o nią zadbać i obdarzyć uczuciem.
Może kiedyś się dowiem czy to prawda, jednak na razie jak widać nie wiem wiele o otaczającym nas świecie, pełnym wspaniałych niespodzianek. Mruga2

...zaprzestań widzieć w pracy nad sobą wroga, a posiądziesz w przyszłości przyjaciela swego...


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości