chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Germańscy bogowie
Autor Wiadomość
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
Germańscy bogowie 01.02.2011, 22:53    #1

Istnieją dwa główne szczepy niebian: Asowie i Wanowie, ale oprócz nich do grona bogów zostało wziętych kilka olbrzymów i olbrzymek - postanowili oni opuścić swoich braci i przyłączyć się do sił Asgardu.

Pierwszym z bogów jest Odyn, sprawuje on największą władzę wraz z małżonką, Frigg (Ukochaną), opiekunką ogniska domowego. Dwaj synowie tejże pary boskiej, świetlisty Baldr i ślepy Höd (Wojownik), już przebywają w krainie zmarłych, Niflheimie. Odyn jest ojcem również innych bogów spłodzonych nie tylko z Frigg. Za najstarszego uważa się Thora, pana burzy, syn Jörd (Ziemi). Następnie są: Bragi (Poeta), największy ze skaldów; Odd (Szał, Poezja) Wieczny Podróżnik; Milczący Widar (Zwycięzca); Wali (Mściciel Brata) oraz Meili. Możemy spotkać wersje w których także Tyr Jednoręki, pan sprawiedliwości i praw wojennych, także brany jest za syna Odyna. Najprawdopodobniej jednak Tyr równy jest wiekowi Odyna, gdyż przed Odynem to on sprawował naczelną władzę wśród bogów. Pochodzi z rodu Thursów, z krwi Hymira, a do Asów dołączył na zasadzie braterstwa krwi.

Inni bogowie to Hönir, współojciec ludzi; Hermod (Odważny) Posłaniec Bogów; Nanna (Młoda Kobieta), żona Baldra; Forseti (Przewodniczący (thingu)) Sędzia, syn Baldra i Nanny; troskliwa Sygin, połowica Lokiego; Złotowłosa Sif (Żona), żona Thora, oraz ich dwaj synowie - Magni (Silny) i Modi (Śmiały).

Ród Wanów jest mniej liczny. Wodzostwo w nim dzierży opiekun ludzi morza, dobrotliwy Njörd. Olbrzymka Skadi (Cień) urodziła mu bliźniaki, władców urodzaju i miłości: Freya i Freyę. Czczoną kiedyś, później przebywała na wygnaniu w oddalonym Wanaheimie, była władczyni złota i bogactw, Gullweig. Dziewice wspomaga Wanirka Gefjun (Dawczyni).

Reszta bogów pochodzi z krainy olbrzymów. Aegir i jego żona Ran panują nad odmętami morskimi. Wnukiem ich jest jasny Heimdalla, strażnika Asgardu i nauczyciela ludzi. Loki, olbrzym o zmiennej naturze, jest panem ognia i ciepła. Raz wspomaga bogów i ludzi, a raz im szkodzi. Jego córka Hel została również boginią. Jest władczynią Niflheimu. Również syn Lokiego spłodzony z żoną Thora, Ull (Wspaniały) Łucznik, został bogiem.

Możemy się spotkać z tym, że olbrzym Mimir jest bogiem. Od początku czasów opowiadał się po stronie Asów, przez co został zakładnikiem w Wanaheimie po wojnie Asów z Wanami. W późniejszym czasie naraził się bogom i ścięli mu głowę. Nadali jej wieczne życie i pozwolili zachować mądrość, by Odyn mógł korzystać z jej rad.

Inni synowie i córki bogów istnieją, ale nie dostąpili zaszczytu posiadania władzy lub też są zwykłymi ludźmi jak Skjöld, syn Odyna.

Inkwizycję czas zacząć!


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości