chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Mandala
Autor Wiadomość
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
Mandala 23.04.2011, 23:06    #1

Słowo to oznacza diagram w postaci koła lub okręgu z wpisanym kwadratem (czasem pięciokątem, gwiazdą). Mandale pojawiają się w wielu kręgach kulturowych symbolizując obszary wpływów sił kosmicznych i niebiańskich. Najczęściej z mandalą mamy do czynienia w obrzędach hinduizmu i buddyzmu tybetańskiego. Mandala była rysowana na ziemi, drewnie czy odpowiedniej tkanie, a nawet misternie usypywana z kolorowego piasku. Odpowiednio sporządzona mandala była punktem koncentracji energii. Obwód mandali stanowi granicę wpływu sił (ogólnie dobra i zła). Mandala jest uważana za kosmogram, mapę wszechświata służącą do medytacji.

Inna definicja:

Słowo mandala pochodzi z sanskrytu, starej indyjskiej mowy i oznacza tyle co koło. Z Indii i Tybetu pochodzą te piękne mandale, które były wykorzystywane przez mnichów podczas medytacji. Występują w wszystkich kręgach kulturowych - u Indian, a nawet u nas.

Mandale są okrągłe i mają zazwyczaj dwie osie symetrii. Są symbolami jedności i działają leczniczo i uspokajająco.

Mandale można wykreować na różne sposoby. Decydującymi elementami są punkt środkowy i dwie osie symetrii (może ich być więcej). Różne kształty i kolory mają różne skutki i znaczenia. Tak więc kwadrat oznacza stabilność, wytrzymałość i jest symbolem materializmu, tego co jest ziemskie. Spirala oznacza rozwój lub cofanie się w rozwoju - wszystko zależy czy skręca w prawo czy w lewo.

Jak namalować Mandalę?

Bez cyrkla raczej rady nie damy - narysowanie idealnego okręgu odręcznie nie jest łatwe. Jednak kto chce, żeby jego mandala była rysowana całkiem naturalnie może zrezygnować z cyrkla.

Najlepiej od razu narysujmy kilka koncentrycznych kręgów w odległości około 1 cm (odległość może być też inna) i przez centrum puszczamy kilka osi, a do tego potrzebujemy jeszcze kąt prosty, który powstaje przy przecięciu się osi biegnącej z wschodu na zachód i osi północ - południe i rysujemy jeszcze dwie inne osie z północnego zachodu do południowego wschodu i północnego wschodu i południowego zachodu tak, że między osiami powstanie kąt 45 stopni.

[Obrazek: mgitter.gif]

Do tej powstałej pajęczyny możemy wrysować wszystkie symbole, które przyjdą nam na myśl. Najlepiej będzie jak nie będziemy sobie zawracać tym głowy i przystąpimy od razu do rysowania. Możemy koło w koło wypełnić zygzakiem, linią falistą itp. musimy tylko pamiętać, że w każdej ćwiartce mandali powstanie to samo. Naturalnie nie musimy pozostawać w każdej małej linijce, możemy kreślić również większe obrazy (te kręgi są liniami pomocniczymi). Środek, który jest szczególną częścią możemy jakoś szczególnie ozdobić, przykładowo gwiazdą, krzyżem, płomieniem, albo okiem.

Naprawdę nie powinniśmy zawracać sobie głowy końcowym wyglądem. Po prostu zacznijcie, nic nie może pójść źle, a pomysły rodzą się podczas rysowania, albo po pierwszym skończonym dziele. Jest tylko jedno co jest ważne, musi sprawiać wam to radość...

A największą radość sprawia później kolorowanie Happy Można to robić za pomocą kredek albo farby akwarelowej, natomiast nie polecam pisaków, nie można nimi tak operować jak kredkami czy farbami, ich odcień zależy od nacisku, szybko schnął i nie można kontrolować odcienia i mieszać kolorów - są po prostu niewygodne. Ale kto lubi pisaki, markery itp. nie powinien się zniechęcić tą uwagą, tylko starać się Mruga2

Osobiście zaczynam od środka, kierując się coraz bardziej na zewnątrz. Ekscytujące jest móc obserwować jak własna mandala rośnie w oczach, jak przybiera, jak staje się całkiem inna niż sobie to wyobrażałem, mimo to, że sam ją rysowałem. Najlepiej nie myślcie też o kolorach jakie bierzecie, niech pomysły narodzą się same. To co tam powstanie w niewielkim stopniu może wydawać się cudem Uśmiech

Rysowanie mandali daje dużo radości i jest zabawne. Zawsze powstaje coś nowego!

[Obrazek: mandala_unity.jpg&usg=AFQjCNEZz6OR2bjnjq...3k7ipRxTQA]

Inkwizycję czas zacząć!
Pawlox Offline
Przybysz

Posty: 34
Dołączył/a: 02 2011
Reputacja: 2
RE: Mandala 01.05.2011, 09:01    #2

fajny temat. Może dopowiem że odpowiednikiem mandali na zachodzie jest krzyż gnostycki oraz celtycki, pentagram itd. Wg Carla Junga mandala jest symbolem jaźni jako pełni duchowej, czyli takiej która przewyższa ego, która jedna świadomość z nieświadomością.

Nie obrażaj się na bieg zdarzeń. One i tak tego nie zrozumieją.

[Obrazek: happy-7297.gif]


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości