chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Mit Tutanchamona
Autor Wiadomość
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
Mit Tutanchamona 26.10.2010, 21:31    #1

Grób Tutanchamona jest prawdopodobnie najwspanialszym grobem jaki kiedykolwiek odkryto. Niezbezczeszczony grób odkrył Howard Carter w 1922 i jest to z pewnością dla egiptologi niezwykłe wzbogacenie. Tutanchamon rządził Egiptem w późniejszej XVIII dynastii. Został ukoronowany w wieku 9 lat. Prawdopodobnie to on znowu wprowadził starą religię, ale można też przyjąć, że było to dzieło jego doradcy. Więcej nie mamy żadnych informacji co do życia faraona. Tutanchamon nie był stary, zmarł już w wieku 18 lat. Przyjmuje się też, że został zamordowany. Według autopsji został uderzony w głowę, który spowodował jego śmierć. Mogło być też tak, że spadł z rydwanu i tam nabawił się tego urazu.

[Obrazek: grabtutenchamun.jpg]

Długo utrzymywano, że w Dolinie Królów można jeszcze odkryć grobowce, ale długo to trwało, bo do 1922 roku, kiedy to znaleziono wejście i schody do tego niezwykłego grobu. Żaden inny grób w starym Egipcie nie zachował się w takim dobrym stanie jak ten. Jako, że grób ten nie został splądrowany przez zbójców można było z niego dużo wynieść. W przedpokoju piramidy znaleziono nieporządek. Sala, gdzie złożony był sarkofag zawierała złote ściany. Dalej leżał kolejny pokój, w którym były kufry, łodzie modelowe i statua Anubisa. Anubis jest bogiem zmarłych w szakalej postaci.

Otwarcie sarkofagu zapoczątkowało opowieść o wielkim micie: Klątwę faraona. Podobno została znaleziona tablica, na której było napisane, że niech śmierć pochłonie tego, kto odważy się zakłócić spokój faraona. Tablicy jednak nikt nie widział. Po otwarciu sarkofagu stwierdzono wiele niewyjaśnionych zgonów, gdzie dopatruje się powiązania z grobowcem. Ponad 20 egiptologów zmarło w noc otwarcia trumny Tutanchamona. Francuska lekarka dr. Caroline Stenger-Philipp możliwe, że znalazła rozwiązanie tych dziwnych śmierci. Twierdziła ona, że wszystkie rzeczy typu owoce, warzywa, które miały "towarzyszyć" faraonowi w drodze przez lata zaczęły gnić. Z biegiem czasu wytworzyły się z nich malutkie organizmy o wysokim stopniu alergii. Zdaniem pani doktor, egiptolodzy po wchłonięciu mikroorganizmów zostali zarażeni alergią i padli jej ofiarą. Dzisiaj przyjmuje się, że przez stulecia wytworzyły się ślady trujących grzybów, które poprzez powietrze mogą doprowadzać do śmierci. Ale jeszcze jest wielu ludzi, którzy mają bojaźń przed klątwą Tutanchamona.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.01.2011, 17:57 przez Marcelo.)


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości