chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
O psiej wierności
Autor Wiadomość
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
O psiej wierności 25.05.2011, 18:12    #1

Od dawna mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a pies o imieniu Hachikō jest tego najlepszym dowodem. Z wielkim zaciekawieniem oglądałem film, który został poświęcony zobrazowaniu tejże historii i wielkie było moje zaskoczenie kiedy na koniec podali skąd ten pomysł, czyli informacja o prawdziwości tych zdarzeń.

Cytat:W 1924 Hachikō został przywieziony do Tokio przez swojego właściciela, Hidesaburō Ueno, profesora na wydziale rolnictwa Uniwersytetu Tokijskiego. Hachikō codziennie odprowadzał swojego pana, gdy ten wychodził do pracy i czekał na niego wieczorami na pobliskiej stacji. W maju 1925 Ueno zmarł nagle w miejscu pracy. Hachikō nadal codziennie czekał na niego na stacji, pojawiając się tam przed przyjazdem wieczornego pociągu przez następne 10 lat. Oddaniu, jakie Hachikō okazywał swojemu zmarłemu panu, zawdzięcza przydomek "wiernego psa".

W tym samym roku, jeden z wcześniejszych studentów Ueno (zajmujący się rasą akita) zauważył psa na stacji. Idąc za nim trafił do domu w Kobayashi, gdzie poznał historię Hachikō. Krótko po tym spotkaniu opublikował spis psów akita w Japonii. Podczas swoich badań odnalazł jedynie 30 psów tej rasy, wliczając w to Hachikō ze stacji Shibuya.

Były student profesora Ueno często odwiedzał psa i opublikował kilka artykułów opisujących niezwykłą lojalność Hachikō. W 1932 jeden z tych artykułów, opublikowany w dzienniku Asahi Shimbun, spowodował ogólnokrajowe zainteresowanie psem. Hachikō stał się sensacją narodową. Jego wierność pamięci pana wywarła wielkie wrażenie na Japończykach, jako przykład wzorowej lojalności w stosunku do rodziny. Nauczyciele i rodzice używali czuwania Hachikō jako wzoru do naśladowania przez dzieci. Znany japoński artysta stworzył rzeźbę przedstawiającą psa, a w całym kraju odradzało się zainteresowanie rasą akita.

Hachikō zdechł 8 marca 1935 z powodu robaczycy serca i płuc. Jego spreparowane szczątki są przechowywane w National Science Museum w Ueno w Tokio.

[Obrazek: Hachiko.JPG]

Inkwizycję czas zacząć!
krzysztof903 Offline
Mistrz
Zarejestrowany
***

Posty: 378
Dołączył/a: 04 2011
Reputacja: 2
RE: O psiej wierności 25.05.2011, 19:13    #2

ciekawe i prawdziwe, ale te słowo "zdechł" mógłbys zmienić na zmarł. To ze zwierze nie znaczy że gorsze od człowieka bo człowiek to tez zwierze tyle ze rozumne (biologicznie) ale nie mówi sie o człowieku że zdechł tylko zmarł. Ponadto szacunek sie tez nalezy a słowo poniża godność, dusze, pamięć i szacunek dla tego stworzenia.

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości