chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Prędkość światła przełamana
Autor Wiadomość
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
Prędkość światła przełamana 23.09.2011, 15:18    #1

Naukowcy z CERN donieśli właśnie o odkryciu, które jeśli się potwierdzi może doprowadzić do zrewidowania całej fizyki z ostatnich 100 lat. Jeśli bowiem faktycznie odkryto cząstki poruszające się szybciej od światła, Einstein nie miał racji, a jego teoria względności jest błędna.

Dziwny wynik uzyskano wysyłając neutrino (cząstkę elementarną o zerowym ładunku elektrycznym należąca do grupy leptonów) z laboratorium CERN pod Genewą do włoskiego laboratorium w Gran Sasso – oddalonego o 730 kilometrów.

W ciągu trzech lat trwania eksperymentu zauważono, że neutrino docierają do swojego docelowego punktu o 60 nanosekund szybciej niż dokonałoby tego światło.

Fizycy prowadzący doświadczenie są bardzo ostrożni w stawianiu hipotez, lecz jednocześnie są raczej pewni swoich wyników. Po uzyskaniu takiego sensacyjnego wyniku starali się oni bowiem odnaleźć jakikolwiek, nawet najdrobniejszy błąd w eksperymencie lecz nie mogli go znaleźć.

Jednak aby taki wynik został zaakceptowany przez środowisko naukowe, musi on zostać potwierdzony w innych, niezależnych badaniach. I na to teraz trzeba nam czekać.

Już niedługo pełne wyniki eksperymentu zostaną ujawnione w sieci, aby fizycy z każdego zakątka globu mogli potwierdzić badanie, lub też odnaleźć w nim jakiś błąd.

Jeśli faktycznie okaże się, że neutrino mogą poruszać się szybciej od prędkości światła, jedna z podstaw szczególnej teorii względności runie.

Źródło: www.geekweek.pl

Inkwizycję czas zacząć!
Psychol000 Offline
Przybysz

Posty: 7
Dołączył/a: 08 2012
Reputacja: 2
RE: Prędkość światła przełamana 02.08.2012, 12:18    #2

Jeśli to ten eksperyment o którym myślę, to obawiam się, że urządzenie pomiarowe podawało niepoprawne dane ze względu na źle podpięty kabel.
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
RE: Prędkość światła przełamana 02.08.2012, 13:35    #3

Miałem w planach zaktualizowanie tematu i napisanie, że to jednak pomyłka. Tak jak napisał Psychol000 był to błąd urządzenia pomiarowego.

Chcę też dodać, że jeśli dobrze zrozumiałem to to samo urządzenie ma coś wspólnego z uzyskaniem tzw. boskiej cząstki.

Inkwizycję czas zacząć!


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości