chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
 • 0 głosów - średnia: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5


filter_list
Przesądy
Autor Wiadomość
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
Przesądy 18.05.2012, 19:53    #1

Czy przesądy znajdują swe uzasadnienie w rzeczywistości? Czy naprawdę mamy obawiać się symboli nieszczęścia?

Wiele osób stwierdziło, że jest to kuszenie losu, kiedy NASA ustaliła nazwę kolejnej załogowej wyprawy na Księżyc. Misję nazwano Apollo 13.
Rodziny astronautów miały złe przeczucia i postanowiły poprosić o pomoc Madame Sybilla Leek, medium i znawczyni astrologii. Jej przepowiednia miała rozwiać wątpliwości, ale jednak zadziałała w drugą stronę. Madame wywróżyła, że dwóm z pośród trzech astronautów będzie grozić śmiertelne niebezpieczeństwo. Niestety więcej szczegółów nie była w stanie podać, ale rozesłała przepowiednię ku przestrodze innym.

[Obrazek: 142052290px-apollo_13-insignia.png]

Kilka dni przed planowanym startem jeden z astronautów, Ken Mattingly, musiał zrezygnować z lotu ze względu na kłopoty zdrowotne. Wróżbitka uznała, że dlatego widziała niebezpieczeństwo tylko dwóch pilotów. Historia mówi nam, że Apollo 13 nigdy nie wylądował na Księżycu, a astronautom dzięki wyjątkowemu szczęściu udało się wrócić na Ziemię. Oficjalną wersją niepowodzenia wyprawy jest wybuch butli tlenowej, ale ludzie wierzący w przesądy i złą moc liczby 13 twierdzą, że przypadek wyprawy Apollo 13 wskazuje, że nie powinno się lekceważyć przesądów.

XVIII-wieczny filozof Edmund Burke pisał: "Zabobony są religią słabych umysłów". Jeśli to prawda to oznacza to, że cała ludzkość nie jest zbyt dobrze rozwinięta umysłowo (nie wnikając głębiej w te słowa). Dzisiaj znana jest nam historia starożytnych cywilizacji i religii, gdzie istniały rytuały i odprawiano je regularne aby zyskać przychylność losu. Nawet w dzisiejszych czasach przesądy cieszą się dosyć dużą popularnością - nie mam dokładnych danych co do liczb. Wiem jedynie, że kobiety wierzą bardziej w zabobony niż mężczyźni. Wielką popularnością cieszą się horoskopy opublikowane w gazetach (które wg mnie są beznadziejne bo ludzie, którzy urodzili się w danym okresie musieliby mieć ten sam, identyczny charakter).

Jako przykład mogę przytoczyć astrologię, która wyraźnie świadczy o tym jak poważny problem pojawia się przy próbie zdefiniowania, czy coś jest przesądem, czy nie. Ludzie wierzący w astrologię często spotykają się z pogardą ze strony sceptyków, kiedy to sami potrafią podać zaskakujące dowody na prawdziwość swej wiary.

Niektóre przesądy przez stulecia postrzegane były jako przejaw ciemnoty, a teraz znajdują racjonalne uzasadnienie. Jednym z najbardziej znanych przykładów takiego zabobonu jest historia Edwarda Jennera. Brytyjski uczony (1749-1823) zwrócił uwagę na lokalne podania, które mówiły, że ludzie przeżywszy krowią ospę nie chorowali już na ospę ludzką. Podjął się przeprowadzenia badań najpierw wstrzykując pacjentowi ospę krowią, a potem ludzką. Zarazki ludzkiej ospy nie przyjęły się i tak wynaleziono szczepionkę.

Dla człowieka zawsze ważne było zdrowie dlatego nic dziwnego, że znaczna część zabobonów dotyczy naszego zdrowia. Długo uważano, że masturbacja prowadzi do osłabienia organizmu, a w skrajnych przypadkach do śmierci. Ząb wyrwany z czaszki zmarłego miał przynosić ulgę w bólu zęba osobie żyjącej.

Wiele przesądów dotyczy włosów. Ciemne włosy uważano za symbol szczęścia, a zarośnięte brwi kazały omijać takiego człowieka szerokim łukiem. Magiczną moc miał mieć też kosmyk ściętych włosów. Respektowanie przesądów zapewnia przychylność losu. Damond Hill, kierowca formuły 1 zawsze wsiadał do swojego pojazdu z prawej strony i zawsze nosił medalion ze świętym Krzysztofem - patronem kierowców. Takich drobnych zabobonów jest niezliczona ilość dookoła nas.

Na wydziale Psychologii uniwersytetu w Herfordshire w Anglii naukowcy przeprowadzili kiedyś badania, których celem było sprawdzenie jaką rolę w życiu człowieka odgrywa szczęście i pech. Chcieli się przekonać, czy istnieje jakaś zależność między stosunkiem do przesądów a przychylnością losu. Badania potwierdziły jedynie to, że wiele ludzi uważa, że zdarzenia w ich życiu są często przychylnością losy, czyli że jest się szczęściarzem lub pechowcem.

Psycholodzy sprawdzili także, czy na szczęście w życiu mają wpływ zdolności parapsychiczne - inaczej mówiąc, czy ludzie mogą odmieniać swój los dzięki świadomemu lub nieświadomemu wykorzystywaniu postrzegania pozazmysłowego.

Wyniki niczego nie rozstrzygnęły, ale według jednego z badaczy były bardzo interesujące: "Ludzie, którzy wierzą w swoje szczęście oraz istnienie postrzegania pozazmysłowego, osiągali w naszych testach dużo lepsze wyniki". Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej temu zjawisku i skupili się na grupie 126 osób, które zgłosiły się po opublikowaniu wyników badań. Około 45% uczestników była przekonana, że ma w życiu szczęście. Jednocześnie wierzą, że lekceważenie przesądów przynosi pecha: "Nie jest niespodzianką fakt, iż ludzie, którzy wierzą, że mają wpływ na to, czy los będzie im sprzyjał, wierzą również w moc przesądów".

Czy przesądy znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości? Tym problemem zajęli się pracownicy ochrony zdrowia w Wielkiej Brytanii. Aby sprawdzić, czy w "piątek trzynastego", którzy przez przesądnych traktowany jest jako data feralna, istotnie zdarza się więcej przykrych niespodzianek niż innego dnia, zbadali oni liczbę wypadków drogowych.
Sprawdzono dane z kilkunastu piątków w latach 1990-92. Badacze brali pod uwagę natężenie ruchu na autostradach oraz liczbę ofiar, które właśnie w tym okresie trafiły do szpitali.
Badania wykazały pewną prawidłowość. Okazało się, że w piątki trzynastego, po autostradzie M25 zawsze jeździło mniej samochodów niż w poprzedni piątek. Jednocześnie mimo mniejszego ruchu liczba ofiar była znacznie większa. Obliczono, że w piątek trzynastego niebezpieczeństwo wypadku może wzrosnąć nawet o 52%. Badacze nie potwierdzili ostatecznie tych liczb, ale zgodnie uznali, że dla niektórych dzień ten jest pechowy i lepiej nie wychodzić z domu.

W książce The Psychology of Superstition ("Psychologia przesądów") Gustav Jahoda wskazuje, że irracjonalne przesądy nie są wyłącznie domeną średniowiecza oraz ludzi biednych i niewykształconych. Ten austriacki uczony jest przekonany, że przesądy "stanowią integralną część mechanizmów adaptacyjnych, bez których ludzkość nie byłaby w stanie przetrwać".

To tylko przesądy...

Prawie wszystko, od zwierząt i roślin począwszy, a kończąc na liczbach i sprzętach domowych, może być postrzegane jako zwiastun pecha lub szczęścia. Poniżej kilka najbardziej rozpowszechnionych przesądów.

[Obrazek: 142071pekniete_lustro_obrazek.jpg]

1. Przedmioty
Na całym świecie znane są przesądy związane z lustrami. Bp. w domu chorego albo zmarłego powinny być one zasłonięte. Stłuczone lustro zwiastuje siedem lat nieszczęścia. O ile przedmioty codziennego użytku często mogą przynosić pecha, ich wpływ można zneutralizować niezwykłymi drobiazgami. W Meksyku wierzy się, że szczęście przynoszą miniaturowe czaszki. W Wielkiej Brytanii i Irlandii przychylność losu zapewnia wisiorek z łapki królika.

2. Szczęśliwe Numery
Jak wiele popularnych przesądów, jak również i ten o pechowej trzynastce związany jest z Biblią. Mówi się, że zła sława trzynastki wzięła się stąd, że Judasz był trzynastą osobą, która zasiadała z Jezusem podczas Ostatniej Wieczerzy. Prawdopodobnie przesąd ten jest jednak starszy, gdyż już starożytni Rzymianie, na długo przed narodzinami Chrystusa, uważali tę liczbę za symbol śmierci i zniszczenia.

3. Rośliny
W wielu krajach panuje przesąd, że jemioła pomaga zdobywać miłość ukochanej osoby. W Wielkiej Brytanii i Skandynawii jemioła uważana była, za świętą roślinę już w czasach pogańskich. Druidzi ścinali ją w czasie obchodów świąt dnia z nocą.

4. Talizmany
Przesądy obecne są nawet wśród wyznawców starych, uniwersalnych religii. Na przykład jednym z najbardziej popularnych "talizmanów" jest krzyż. Jednak wielu chrześcijan, wybierając się w podróż, zabiera ze sobą dodatkowo medalion ze św. Krzysztofem, w nadziei, że uchroni ich od złych przygód.

5. Zwierzęta
Tematem wielu przesądów są zwierzęta. Np. Anglicy uważają, że czarny kot przynosi szczęście, a Amerykanie, Polacy i Hiszpanie odwrotnie - że przynosi pecha. Przesądy związane z czarnym kotem są jak widać niespójne, ale już w przypadku albatrosa, uważanego przez marynarzy za zwiastuna kłopotów, istnieje racjonalne wytłumaczenie: pojawienie się albatrosa często zwiastowało zmianę pogody.

6. Teatr
W świecie teatralnym panuje tyle przesądów, że zakrawa na cud, iż aktorzy w ogóle decydują się stanąć na scenie. Pecha może przynieść wszystko, od zaglądania na widownię przez kurtynę, aż po obecność żywych kwiatów na scenie. Na angielskich scenach panuje też przesąd związany z szekspirowskim Makbetem. Aktorzy przed spektaklem unikają wypowiadania słowa Makbet, gdyż może to ściągnąć na nich niepowodzenie.

Zachęcam do opisywania znanych Wam przesądów Mruga2

Inkwizycję czas zacząć!
Evell Offline
Czarownica
Administratorzy
*******

Posty: 452
Dołączył/a: 02 2012
Reputacja: 52
RE: Przesądy 18.05.2012, 20:15    #2

Znam jeden z czerwoną wstążeczką lub ewentualnie obróżką jeśli chodzi o małe zwierzęta. Dziecku się przypina do wózeczka aby nikt go nie zauroczył wychwalając pod niebiosa (aby nie stało się odwrotnie, wiadomo, że gdy się chwali to się wali) a zwierzaczek nosi czerwoną obróżkę. Ogólnie można to stosować do nowych rzeczy, przeważnie roślinek, nie próbowałam na nowym mikserze czy ekspresie do kawy jeśli ktoś chciałby mnie o to spytać Mruga2

Żeby nie było, troszkę poszperałam w internecie Uśmiech oto wyniki poszukiwań:

Przesądy miłosne:
 • Pierwszy pocałunek kochanków powinien odbyć się w nowiu księżyca.

 • Jeśli poduszkę włożymy kawałek tortu weselnego, przyśni się przyszły mężuś (żonka)
 • Panna młoda przed ślubem nie powinna przejrzeć się w lustrze, gdy jest całkowicie ubrana (wystarczy zdjąć jedną pończoszkę)
 • Na dzień przed ślubem, panna młoda powinna położyć swoje buciki na parapecie okna, aby zapewnić sobie sliczna pogodę w dzień jej ślubu.
 • W kościele panna młoda może zarzucić panu młodemu suknię na jego buty. Wówczas on zostanie "pantoflarzem"
 • Panna młoda, idąc do ślubu powinna ze sobą zabrać: coś starego, coś nowego, coś pożyczonego oraz coś niebieskiego. Zapewni to szczęście w małżeństwie.
 • Idąc do ślubu, panna młoda powinna mieć w butach pieniądze. Zapewni to dostatek.
 • Do kościoła należy jechać tą samą drogą, którą się do niego chodziło.
 • W pierścionku zaręczynowym nie powinno być takich kamieni jak opale i perły.
 • Jeśli dwie kobiety nalewają napój z tego samego dzbanuszka - jedna z nich wkrótce może zajść w ciążę.
 • Unikaj mieszania kawy lub herbaty w filiżance partnera, bo wywołasz zamęt i kłótnie.
 • Do kawy najpierw wsypuj cukier, a dopiero potem dodaj mleko - czynności odwrotne mogą oznaczać kłopoty w miłości. (no akurat tak robię bo mleko podgrzane wlewam na końcu Mruga2 )


Staropanieństwo/starokawalerstwo


Dziewczyna, która usiadła na stołek, na którym po kolędzie siedział ksiądz, może być pewna, jak twierdzą Kaszubianie, rychłego ożenku. Zamążpójście gwarantuje również chodzenie po kretowisku i powtarzanie: Krece, krece, cebie panna depce. Podobny skutek przynosi ugryzienie przez psa. Warto także pamiętać, że pająk wiszący nad łóżkiem dziewczyny jest znakiem, że wybranek ją kocha. Aby z kolei swaty wypadły pomyślnie, swat powinien udać się z parasolem pod pachą, laską i jednym nie zapiętym guzikiem przy koszuli, marynarce lub płaszczu.
Małżeństwo - Przesąd


Wróżby małżeńskie są nie mniej ciekawe. Młoda Panna musi się mieć na baczności wybierając błyskotki do ślubu. Nie może zakładać koralików, bo te symbolizują łzy i przepowiadają rychłe nieszczęście w małżeństwie. Gdy podróż do ślubu odbywa się po wyboistej drodze i z dużą szybkością, młoda para powinna być pewna bogactwa i dobrobytu. Najlepiej, gdy odbywa się ona w dużym deszczu-jak mówi kaszubski przesąd: "Kąsk deszczu mòże napadać brutce (chodzi tu o pannę młodą) we wińc, razã z deszczã srebro, złoto padô". Wiatr w dzień wesela wróży nieszczęście młodym.
Duże znaczenie przypisuje się świecom, wykorzystywanym w czasie ślubu. Gdy świece się jasno palą, oznaczają długie i szczęśliwe życie młodym, ale gdy choć jedna pali się słabiej i miga, jedno z małżonków nie będzie w związku szczęśliwe. Blady strach pada na nowożeńców,jeśli w czasie uroczystości jedna ze świec nagle zgaśnie. Jest to zapowiedź śmierci jednego z małżonków. Kto po ślubie pierwszy uśnie, ten pierwszy umrze.


A ponadto,
 • Nie witamy się przez próg (bodaj to oznacza kłótnię z która się przywitamy w ten sposób).
 • Zadbaj o to, aby dzień wigilijny, Dzień Bożego Narodzenia Sylwestra i Nowy Rok przeżyć bez kłótni- bo jakie będą te dni, taki cały rok. Nie wpuszczaj w te dni do domu pierwszej kobiety - to też wróży rok pełen kłopotów i tragedii. To się tyczy również kolędników. Ważne, aby kolędnikiem był chłopak, a nie dziewczyna.
 • Gdy zobaczysz bociana, no to wiadomo ^^ rychła ciąża, aczkolwiek ja widziałam i nawet takiemu fotki pstryknęłam i jakoś mnie nie pobłogosławiło do tej pory.
 • Nie wracaj się, gdy czegoś zapomniałeś wziąć z domu – to wróży nieszczęście
 • Na widok kominiarza złap się za guzik i poszukaj faceta w okularach. Pomyślane marzenie podobno ma się spełnić.
 • Gdy spada "gwiazda" wymyśl sobie szybko jakieś marzenie.


żródło1

The Tarot Reader
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.05.2012, 18:25 przez Evell.)
ajka Offline
Wtajemniczony
Zarejestrowany
**

Posty: 133
Dołączył/a: 02 2012
Reputacja: 7
RE: Przesądy 19.05.2012, 12:52    #3

a znacie przesąd, że jak ktoś siada na rogu stołu to zostaje stara panna lub wiecznym kawalerem ?

open your eyes and free your mind
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
RE: Przesądy 19.05.2012, 18:00    #4

Przesądów jest całe mnóstwo Mruga2 Nawet takie coś jak tradycje wigilijne można uznać za przesąd. Wystarczy czasem pomyśleć tak głębiej i sami dojdziemy do tego, że mamy i respektujemy przesądy a nie jesteśmy tego świadomi (głównie rodzice przekazują nam wiele takich zabobonów). Jeśli ktoś miał styczność za młodu z osobami starszymi (babcia, dziadek itd.) to pewnie może wiele przytoczyć przesądów, niekoniecznie dużych, ale takich drobnych Uśmiech

Inkwizycję czas zacząć!
Ingridka6 Offline
Latająca wśród tęcz

Posty: 66
Dołączył/a: 11 2010
Reputacja: 13
RE: Przesądy 30.07.2012, 13:34    #5

Przesądy o ciąży
- niczego nie smaż, bo tam, gdzie kapnie tłuszcz - dziecko będzie miało znamię;
- nie nosi łańcuszków, korali ani szalików, nie przechodź pod kablami, drabinami i sznurami z bielizną, bo maluch owinie się pępowiną;
- nie obcinaj włosów, bo dziecko urodzi się głupie;
- nie patrz na krwawe rzeczy lub kalectwo, byś nie urodziła przez to chorego dziecka;
- nie kochaj się z mężem 2 miesiące przed rozwiązaniem, by dziecku nie ropiały oczka;
- nie patrz na księżyc, by dziecko nie było łyse;
- nie patrz na słońce, by nie zanosiło płaczem;
- nie patrz przez wizjer w drzwiach lub żadną inną dziurkę, by nie było zezowate;
- nie patrz na nikogo brzydkiego, by dziecko nie było brzydkie;
- nie patrz na mężczyznę innej rasy, by dziecko nie urodziło się z innym kolorem skóry niż twoja czy męża;
- nie patrz na ogień, by dziecko nie miało czerwonych plamy na ciele;
- nie słuchaj zapowiedzi przedślubnych, by dziecko nie było głuche;
- nie kupuj dziecku ubranek, zanim się nie urodzi - bo to przynosi pecha;
- nie kupuj też wózka, łóżeczka, nie przygotowuj dla niego pokoju – bo to grozi nieszczęściem;
- nie przechodź w ciąży przez kałuże, bo dziecko będzie miało wodogłowie;
- nie siedź z założoną nogą na nogę, bo zmiażdżysz dziecku główkę;
- nie przymierzaj okularów, gdyż dziecko będzie miało wadliwy wzrok.

Jak według przesądów rozpoznać płeć dziecka?
- jeśli masz mdłości wieczorem to urodzisz chłopca, jeżeli mdli cię z rana to będzie dziewczynka;
- jeśli brzydniesz, to będzie córa, to dziewczynka zabiera urodę;
- jeśli się roztyłaś, szczególnie w ramionach i pupie, będzie dziewczynka, jednak jeśli zaś masz tylko duży brzuch - będzie chłopczyk;
- jeśli jesz ostre rzeczy to urodzisz syna, jeśli pochłaniasz duże ilości słodyczy to urodzisz dziewczynkę;
- jeśli brzuch masz wysoko - chłopak, jeśli zaś jest nisko - dziewczynka;
- jeśli pojawiły się u ciebie piegi, urodzisz dziewczynkę.

...zaprzestań widzieć w pracy nad sobą wroga, a posiądziesz w przyszłości przyjaciela swego...


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości