chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Sfinks
Autor Wiadomość
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
Sfinks 23.01.2011, 14:02    #1

Sfinks został przez budowniczych zwrócony w stronę wschodnią i od wieków jest źródłem niezliczonych ilości mitów. Jest największą kamienną statuą świata i od lat wizytówką Egiptu. Według dzisiejszej teorii został zbudowany 2500 lat przed Chrystusem przez faraona Chefrena. Istnieją też inne teorie mówiące, że posąg jest znacznie starszy. Jedna z teorii mówi o tym, że sfinks został wybudowany przez faraona Chefrena, gdyż posąg władcy jest podobny do budowli, jednak po najnowszych badaniach można tą teorię odrzucić.

[Obrazek: sfinks51.jpg]

Sporządzono dwa precyzyjne szkice przedstawiające sfinksa i statuę Chefrena, a gdy je porównano stwierdzono, że w istocie są to dwie różne postacie. Udowodniono również, że erozja sfinksa to nie piasek i wiatr pustynny, ale padający deszcz. Ostatnie wielkie opady deszczu w Egipcie miały miejsce 12000 lat przed Chrystusem, co dzisiaj przez naukę może zostać uznane jako dowód. Specjalna metoda badawcza wykazała, że w budowli są rowy do 2 metrów oraz pozwoliła stwierdzić, że sfinks został budowany po części. Ta teoria została wysunięta przez to, że badania wykazały uszkodzenia erozją sfinksa i pobliskich kamieni, które leżały tam równie długo co sfinks. Kamienie były mniej zniszczone niż posąg. Przez to musimy przyjąć, że przednia część posągu jest starsza od tylnej o okrągłe 3000 lat.

Domniemania mówią, że Chefren odkrył sfinksa w połowie i kazał go odrestaurować przez położenie granitu na istniejącej już połowie wapiennego posągu. Przez swój wiek sfinks musiał więcej razy być restaurowany. Głowa w porównaniu do ciała jest trochę za mała, istnieją domniemania, że sfinks w czasie odkrycia miał inną głowę. Pomimo tych teorii wokół sfinksa nadal nie wiemy ile ma on lat i kto tak naprawdę go zbudował.

Inkwizycję czas zacząć!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.01.2011, 17:52 przez Marcelo.)


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości