chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Stworzenie Świata
Autor Wiadomość
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
Stworzenie Świata 23.12.2010, 19:36    #1

[Obrazek: zdjecie1v.jpg]

Jest kilka wersji mitu o stworzeniu świata, ale najbardziej rozpowszechniony pochodzi z Kyujiki. Jest tam napisane tak:

"W zamierzchłych czasach podstawowa materia była chaotyczną masą. Niebo i Ziemia nie rozdzieliły się jeszcze i były jak jajko o słabo określonych zarysach zawierające zarodki. Potem czysta materia, wznosząc się stopniowo, cienko się rozciągnęła i utworzyła Niebo. Pływająca gruba materia opadła ciężko i osiadając stała się Ziemią. To, co nazywamy krajami, zostało utworzone przez otwieranie się, rozszczepianie i dzielenie ziemi, gdy tak sobie pływała. Można to porównać do pływania ryby, która igra na powierzchni wody. Tak więc Niebo powstało najpierw, potem Ziemia."

Co dalej było trudno określić. Nihongi podaje kilka wersji następujących zdarzeń, ale zdecydowano się na jedną:

"W czasie, gdy powstawały niebo i ziemia, na Wysokiej Równinie Niebios utworzyli się bogowie, a ich imionami są: Amenominakanushi, Takamimusubi, następnie Kamimusubi."

Każdy z tych trzech bogów powstał sam z siebie, a następnie ukrył swoje ciało. Gdy ziemia była w niedoskonałym jeszcze stanie bogowie powstali wyłaniając się z materii. Podobnie pojawiały się bóstwa przez siedem boskich pokoleń. Dopiero kiedy pojawiły się bóstwa o imionach Izanagi i Izanami powstała Japonia. Stało się to, gdy stali oni na Pływającym Moście Niebios i zastanawiali się, czy jest pod nimi jakaś kraina. Izanagi zanurzył włócznię w ocean. Po jej wyciągnięciu na wody spadła kropla, która zakrzepła i stała się wyspą. Izanagi i Izanami zstąpili na wyspę i tam też się poślubili jako pierwsza para małżeńska.

Gdy posiedli niezbędną wiedzę Izanami zrodziła osiem głównych wysp japońskich: Honshu, Shikoku, Kyushu, Sado, Oki, Iki, Tsushima, Oshima. Następnie pojawiły się góry, rzeki, lasy oraz bóstwa, których zadaniem było zajmowanie się przyrodą. Wraz z narodzinami boga ognia Homusubi Izanami konała palona od wewnątrz - dalej tworząc. Z jej wymiotów i ekskrementów powstały bóstwa: Kanayamahiko - bóg metalu, Mizuhanome - bogini wody oraz Haniyama - bogini gliny. Izanagi cierpiał razem z małżonką, płacząc ronił łzy. Z jego łez powstała Nakisahame - lamentująca bogini. Izanagi za śmierć żony pociął Homusubiego mieczem na kawałki.

Izanami odeszła do krainy ciemności - Yomotsukuni. Izanagi wyruszył na poszukiwania małżonki, a gdy ją odnalazł zobaczył, że stała się strasznym, rozkładającym się trupem. Izanagi się przestraszył i zaczął uciekać. Izanami nie mogąc znieść wstydu kazała go pochwycić ośmiu piekielnym jędzom. Izanagi zdążył dobiec do przełęczy Krainy Ciemności i zamienił swój mocz w szeroką rzekę. Wtedy wygłosił formułę rozwodową, a Izanami stojąca na drugim brzegu powiedziała:

"Mój drogi panie i mężu, skoro tak mówisz, ja będę niszczyć codziennie tysiąc ludzi w kraju, którym rządzisz".

Izanagi odpowiedział:

"Najdroższa, skoro tak mówisz, ja spowoduję, że dziennie będzie się ich rodzić tysiąc i pięćset".

Po czym rozstali się i każe wróciło do swojego domu.
Po tych zdarzeniach Izanagi poczuł się tak brudny, że postanowił się obmyć. Między innymi bogami powstawały: gdy obmył swoje lewe oko - Amaterasu, świetlista bogini słońca, gdy obmył prawe oko - Tsukiyomi, bóg księżyca. Gdy przedmuchiwał nos powstał Susanoo, bóg wiatru i burzy. Izanagi wyznaczył im wszystkim konkretne zadania - Amaterasu przeznaczył władzę nad wyżyną Niebios, Tsukiyomi miał jej pomagać w ogarnianiu spraw niebiańskich, Susanoo zaś dostał władzę nad oceanami. Chciał on też powrócić do matki na co dostał pozwolenie. Przed tym udał się na Wysoką Równinę Niebios. Izanagi stwierdził, że jego rola jest skończona. Ulokował się na wyspie Awaji lub w niebie i odtąd przestaje się pojawiać w mitologii.

Inkwizycję czas zacząć!


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości