chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Tańczący Shiva
Autor Wiadomość
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
Tańczący Shiva 07.11.2010, 18:17    #1

Hinduizm charakteryzuje się zmysłowością bogów. Jako najwyższy z bogów w hinduizmie uchodzi Shiva. Jest on mistrzem tańca zwanego: Shiva Nataraja.
Najbardziej znany taniec mający 108 pozycji. Widzicie Shivę z czterema rękami i dwiema nogami tańczącego na demonie niewiedzy.

[Obrazek: shivatanzend.jpg]

Shiva swoim ekstatycznym tańcem jednocześnie tworzy i wytwarza. Tak samo jak w innych mitologiach bóg tańca jest też bogiem śmierci. Co więcej, taniec jest indyjską metaforą tajemnicy życia: Stworzenie przez zniszczenie, życie przez śmierć.

Shiva trzyma swój bęben (damaru) w swojej prawej, górnej ręce, a ogień (pralayagni) w swojej lewej, górnej. Prawa, dolna dłoń znajduje się w pozycji zwanej "abhaya-Mudra" (gest nieustraszoności). Lewa dłoń wskazuje na jego lewą nogę.

Tańczącego Shivę otacza krąg z płonącego ognia. Shiva tańczy każdego wieczoru. Tańczy, aby zniszczyć cierpienia ludzi i zwierząt. Jego bęben symbolizuje rytm tworzenia. Ogień symbolizuje płomienie zniszczenia.

[Obrazek: shivatanzendausschnitt.jpg]

[Obrazek: shivatanzendausschnittm.jpg]

Demon, na którym tańczy Shiva symbolizuje niewiedzę, która pozwala nam na zatracenia naszej świadomości i równowagi. Taniec Shivy prowadzi ludzi do świadomości i błogości. Demon niewiedzy zostaje pokonany.

Mówi się: Shiva tańczy w sercu każdego człowieka. Jego taniec oznacza tyle co uderzenie serca - "Chidamabaram". Święty pokój serca. Tutaj jest miejsce życia - przestrzeń między nowym uderzeniem serca, które zastępuje stare. Również jest tam życie i śmierć - tworzenie, które jest jednocześnie zniszczeniem. Tajemnica życia.

Inkwizycję czas zacząć!
Victoria Offline
Nowicjusz

Posty: 95
Dołączył/a: 07 2013
Reputacja: 14
RE: Tańczący Shiva 06.09.2013, 12:52    #2

Alez mi sie podoba ten tanczacy Shiva Uśmiech polaczenie zlota i czerwieni. Zawsze uwazalam, ze zycie i smierc sa ze soba niezmiennie splecione. Odwieczny cykl odradzania.

Zycie juz takie jest, ze nigdy ci sie nie ukloni, dopoki ty pierwszy nie powiesz mu dzien dobry.
Tygrys Offline
Przybysz

Posty: 25
Dołączył/a: 11 2014
Reputacja: 4
RE: Tańczący Shiva 18.11.2014, 11:14    #3

Takie male sprostowanie. W świecie zjawiskowym najwyższe Bóstwo nazywa się Wishnu, jest On Stwórcą wszystkiego. 2-gie doczesne miejsce zajmuje Shiva, który harmonizuje wszystkie energie, natomiast 3-cie to Brahma. jest to siła hamująca, inercja. Wishnu to czerwona energia, Shiva to biała energia, natomiast Brahma to czarna energia. Te 3 energie stworzyły wszechświat.

Wiedza to kręgosłup cywilizacji


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości