chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Wierzenia i Rytuały Celtyckie
Autor Wiadomość
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
Wierzenia i Rytuały Celtyckie 19.10.2011, 17:11    #1

Dzięki zachowanym mitom Celtyckim możemy się dowiedzieć jakie imiona nosili ich bogowie, ale nie mamy informacji jak oddawano im cześć. Druidzi byli wielkimi mędrcami, posiadali ogromną wiedzę, a do ich umiejętności należało przepowiadanie przyszłości. Składanie ofiar ze zwierząt było bardzo powszechne nie tylko wśród Celtyckich plemion, ale także wśród innych ludów. Dzisiaj uważa się, że w rytuałach poświęcano również ludzi. Świadectwem tego są odnajdywane do dziś na bagnach na Wyspach Brytyjskich i na kontynencie szczątki ludzkie. Znaleziska archeologiczne, ale też informacje pochodzące z mitów iryjskich bądź walijskich świadczą o bardzo krwawej praktyce. Otóż wojownicy Celtyccy podczas wojen odcinali swoim przeciwnikom głowy uważając je za bardzo szczególnie cenny łup, a następnie zachowywano jako trofea i przetrzymywano w kapliczkach.

Ważne Święta w Kalendarzu Celtyckim
Celtowie obchodzili cztery święta, które były związane z ważnymi przemianami w przyrodzie, wyznaczającymi pory roku.

Samhain, 1 listopada, celtycki Nowy Rok - Samhain oznacza "koniec lata" i zbiega się z naszymi Zaduszkami czy też z Halloween, oraz zabijaniem zwierząt przed zimą. Odprawiano rytuał ku czci zmarłych i proszono ich o opiekę w czasie trudnych, zimowych miesięcy.

Imbolc, 1 lutego, uczta Birgid - niewiele wiadomo o tym święcie. Prawdopodobnie odprawiano wtedy rytuał związany z owocami, głównie z ich rozmnażaniem. Był to obrządek zapowiadający nadejście wiosny. Później rytuał ten przerodził się w święto ku czci świętej Brygidy.

Beltane, 1 maja, Belenos - bóg ognia - Na to święto składało się wiele rytuałów, np. przepędzenie zwierząt między dwoma ogniskami. Mogły to być rytuały oczyszczenia i odrodzenia. Termin święta wyznaczał początek lata.

Lughnasa, 1 sierpnia, oczekiwanie żniw - w Irlandii święto 1 sierpnia dotyczyło wszelkich zbiorów. Odprawiane rytuały skupiały się wokół zaślubin bogini ziemi z bogiem słońca, Lugiem (Lugh, Lugos). Urządzano wówczas zawody sportowe, odbywały się też zaręczyny.

To Celtowie wymyślili ogromną konstrukcję w kształcie człowieka splecioną z wikliny. W niej umieszczano więźniów, a całość palono. Opisywał to na przykład Juliusz Cezar. Często jednak te informacje były powtarzane. Autorzy opisów zwykle nie byli świadkami tych zdarzeń. Nie ma dowodów tych zdarzeń, ale w mitach zawarta jest ich pełna symbolika.

Inkwizycję czas zacząć!
krzysztof903 Offline
Mistrz
Zarejestrowany
***

Posty: 378
Dołączył/a: 04 2011
Reputacja: 2
RE: Wierzenia i Rytuały Celtyckie 19.10.2011, 18:30    #2

gdyby w Polsce były 4 święta było by super bo nie potrzeba tyle. Powiem ci że gdzieś w starych księgach pisali o tych świętach, poszukam to wklepie je tutaj.Synthetic Offline
Przybysz

Posty: 11
Dołączył/a: 10 2011
Reputacja: 0
RE: Wierzenia i Rytuały Celtyckie 20.10.2011, 21:42    #3

Niezwykle ważne i istotne jest to, że celtyckie święta przetrwały w prawie niezmienionej lub nieco tylko zmodyfikowanej formie i odnaleźć je możemy w wielu współczesnych systemach wierzeń. Nie tylko tych pogańskich Mruga2

Do you, Nephilim...?
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
RE: Wierzenia i Rytuały Celtyckie 20.10.2011, 22:09    #4

Dopowiem, że wiele religii "tłumiąc" inne wierzenia postępowało tak, że część wierzeń przejmowali i włączali do kanonu swoich wyznań. Przykładem tu może być Rzym, który przejmował wierzenia podbijanych ludów - czasami zastępował je swoimi odpowiednikami, a czasami dodawał przejęte bóstwa do swojego panteonu.

Inkwizycję czas zacząć!
Synthetic Offline
Przybysz

Posty: 11
Dołączył/a: 10 2011
Reputacja: 0
RE: Wierzenia i Rytuały Celtyckie 20.10.2011, 22:15    #5

Marcelo, przejmowanie elementów obcej kultury i wklejanie ich do swojej piaskownicy to znany i lubiany przez religijnych naganiaczy trik. Przykład? Chrześcijaństwo, żeby daleko nie szukać.

Do you, Nephilim...?
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
RE: Wierzenia i Rytuały Celtyckie 20.10.2011, 22:24    #6

Jeśli chodzi o chrześcijaństwo to można by wymieniać i wymieniać te elementy przejęte z innych wierzeń. Wydaje mi się, że chrześcijanie robili to, aby przypodobać się ludziom i mieć swoim zwolenników. Metoda nie głupia :P

Inkwizycję czas zacząć!
Synthetic Offline
Przybysz

Posty: 11
Dołączył/a: 10 2011
Reputacja: 0
RE: Wierzenia i Rytuały Celtyckie 20.10.2011, 22:27    #7

Niby tak, ale - jak już mówiłem gdzieś indziej - takie dostosowywanie się do panujących reguł i wklejanie sobie elementów cudzej kultury do swojej piaskownicy to rzecz niewybaczalna dla religii.

W każdym razie większość systemów wierzeń oparta jest na tym swoistym "transferze". I to wystarczająco zniechęca mnie do traktowania ich poważnie Uśmiech

Do you, Nephilim...?
krzysztof903 Offline
Mistrz
Zarejestrowany
***

Posty: 378
Dołączył/a: 04 2011
Reputacja: 2
RE: Wierzenia i Rytuały Celtyckie 22.10.2011, 10:25    #8

Najbardziej popularny to Boże Narodzenie czyli Dzień Słońca, a czynili tak gdyż łatwiej wprowadzić religie nową i szybciej sie przyjmie, czyli szybciej jest zaaktualizować religie niż wgrać od nowa

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości