chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ankieta: Czy chciałbyś posiadać tego małego futrzaka ;)?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
TAK! Dajcie mi goMruga2
100.00%
4 100.00%
Nie....
0%
0 0%
Razem 4 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Zając z porożem
Autor Wiadomość
ParaDomi Offline
Pieróg :]

Posty: 50
Dołączył/a: 07 2012
Reputacja: 2
Zając z porożem 15.09.2012, 22:46    #1

Teraz najmilszy bohater dnia dzisiejszego - czyli Lepus temperamentalus. Po polsku - Zając z porożem Mruga2. Kolejne zwierzę jakie "zauważyli" pierwsi Europejczycy. Zając ten miał występować na terenach dzisiejszego Parku Narodowego Yellowstone. Natomiast w Douglas (w stanie Wyoming(znowu?!)) były wydawane licencje na polowanie na tego zwierzaka w dniu 31 czerwca. Licencja ważna była 24 godziny. Zabawne jest to, że czerwiec ma 30 dni! Prawdopodobnie nasz nowy znajomy, był zwykłym króliczkiem, tylko z jednym złym wirusem - brodawczaka króliczego. Wirus ten modyfikuje guzy, najczęściej na głowie, przez co powstaje efekt poroża.
[Obrazek: jackalope.jpg]
[Obrazek: jackalope1.gif]
Źródła:
Własna wiedza
21. wiek 09 wrzesień 2012

Król Pierogów, trefniś na dworze Cesarzowej Gron : ] Zazwyczaj udaje debila, raz płaczę, raz się śmieję. Nigdy nie odgadniesz kim teraz jestem. Jestem pierogiem o wielu twarzach ; ] Anioł
Gron Offline
Kozioł vel Cesarzowa
Zasłużeni

Posty: 257
Dołączył/a: 05 2012
Reputacja: 47
RE: Zając z porożem 15.09.2012, 23:01    #2

Rogaty zając jest zwany w folklorze Jackalope'm. Ich odmian jest całkiem sporo, moim ulubionym jest Wolpertinger.


[Obrazek: 6sv2gl.jpg]

W folklorze bawarskim Wolpertinger (zwany również jako wolperdinger, poontinger lub woiperdinger) jest zwierzęciem zamieszkującym alpejskie lasy Bawarii w Niemczech.

Ma ciało złożone z różnych zwierzęcych części - zwyczajne skrzydła, rogi jelenia, ogon i kły - Wszystko to połączone jest w ciele małego ssaka. Najbardziej rozpowszechnioną wersją jest ta, iż jest to królik bądź też wiewiórka.
Wypychane Wolpertingery składająca się z prawdziwych zwierzęcych części są często umieszczane w karczmach lub sprzedawane turystom jako pamiątki w "rodzinnym regionie" tego zwierzęcia.

W Niemieckim Muzeum Myślistwa i Rybołówstwa w Monachium zwiedzający mogą podziwiać stałą wystawę poświęconą jemu i podobnym stworzeniom.
Jest on podobny do innych istot z niemieckiego folkloru, takich jak Rasselbock Lasu Turyńskiego, lub Elwedritsche z Palatynatu, który jest opisany jako rogaty kurczak, dodatkowo amerykański Jackalope, jak również szwedzki Skvader są w pewien sposób podobne do Wolpertingera.

Wolpertingery również można spotkać w MMORPG RuneScape jako stworzenia, które można przyzywać. Dodatkowo, są one obecne w World of Warcraft jako zwierzę do towarzystwa, czyli przysłowiowy pet. :-)

[Obrazek: 1wolpertinger801.jpg]

Na stronie Kryptozoologia jest właśnie dość obszerny art traktujący o tych stworzeniach.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości