22.04.2012, 14:57
Zielarstwo i ziołolecznictwo
Zielarstwo — dział wiedzy zajmujący się zagadnieniami hodowli, uprawy, zbioru, suszenia, pakowania i przechowywania roślin leczniczych.
Uprawa roślin leczniczych może być prowadzona w ogrodzie lub specjalnym gospodarstwie rolnym jako uprawa polowa (plantacja). Zbiór roślin leczniczych dotyczy zbierania ich zarówno z takich upraw, jak i ze stanu naturalnego, gdyż wiele roślin leczniczych eksploatujemy z dziko występujących zasobów (np. lipę).
Medycyna ludowa z jej podstawowym trzonem — ziołolecznictwem — oraz ludowe formy terapii mają do dziś zagorzałych zwolenników. Współcześnie praktyki te ulegają stopniowemu zahamowaniu; coraz mniej osób interesuje się przekazami zielarskimi, wybierając raczej oficjalną terapię specyfikami sporządzanymi na wyciągach roślinnych. Przyczynił się do tego niewątpliwie rozwój sieci współczesnych placówek służby zdrowia; formy leczenia ziołami nie są już koniecznością i jedynym ratunkiem.
Wiadomości o leczniczych właściwościach roślin człowiek przekazywał z pokolenia na pokolenie, wzbogacając swą wiedzę z upływem czasu. Wspaniały rozwój badań nad lekami, notowany w ostatnich latach, nie wyeliminował surowca roślinnego z farmakologii. Nie zastąpiły go również liczne leki syntetyczne powstałe w laboratoriach chemicznych. W skład wielu produkowanych lekarstw w dalszym ciągu wchodzą rośliny wytwarzające silnie działające ciała czynne. Ziołolecznictwo ludowe pozostało skarbnicą wielowiekowych przekazów o leczniczym działaniu roślin.
Współczesna medycyna przejęła z niego wiele ziół. Figurują one w oficjalnym lekospisie. W wielu przypadkach badania potwierdzają skuteczność ziół w leczeniu różnorakich schorzeń. Z surowców roślinnych wyizolowano wiele związków czynnych, a ponad 300 z nich znalazło stałe zastosowanie w lecznictwie. Przykładem takiego związku czynnego może być kwas askorbinowy czy salicylowy i jego pochodne. Są to najpowszechniej stosowane leki obecnie wytwarzane syntetycznie. Dzięki prowadzonym badaniom nad przydatnością nowych grup związków czynnych pochodzenia roślinnego zmienia się oblicze współczesnego ziołolecznictwa. Coraz częściej podstawą tworzenia leków są nowo odkryte w roślinach związki czynne, jak np. występujące powszechnie w przyrodzie bioflawonoidy, charakteryzujące się wielokierunkowym działaniem i w związku z tym możliwością szerokiego zastosowania leczniczego. Nie wszystkie jednak właściwości lecznicze roślin zostały przez nas poznane. Przed nauką stoją dalsze zadania. Jednym z nich jest gromadzenie wiadomości o stosowaniu roślin do celów terapeutycznych.
Źródło
Uwierz w Anioły, nawet jeśli ich skrzydła są czarne
Uwierz w Diabła choćby na jego rogach spoczywała płonąca aureola
Uwierz w Diabła choćby na jego rogach spoczywała płonąca aureola