ParaMythology

Pełna wersja: Fałszywe Lądowanie na Księżycu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W czerwcu 1969 roku ponad 600 milionów ludzi patrzyło, jak Neil Armstrong stawia pierwsze kroki na Księżycu. W kwietniu 1970 roku świat wstrzymał oddech, kiedy uszkodzony Apollo 13 wracał na Ziemię po nieudanym lądowaniu na Księżycu. Zainteresowanie mediów i opinii publicznej lotami kosmicznymi z czasem zmalało, a kolejne loty odbywały się bez większego echa.

Ostatnimi ludźmi, którzy postawili nogę na powierzchni Srebrnego Globu z programu Apollo, byli astronauci Apollo 17, a miało to miejsce w grudniu 1972 roku. Wcześniej już pojawiały się pogłoski, że NASA upozorowała wszystkie te lądowania, a człowiek w rzeczywistości nigdy nie postawił nogi na Księżycu.

Analizując zdjęcia udostępnione przez NASA, specjaliści poddali w wątpliwość ich autentyczność, sugerując, że mogły być one sfałszowane. Jeden z najlepszych fotoreporterów przyjrzał się dokładnie ośmiu fotografiom rzekomo zrobionym na Księżycu aparatami przytwierdzonymi do piersi kosmonautów w obecności jedynie światła słonecznego. Analiza miała wykazać, czy widać na nich coś, co mogłoby przemawiać na korzyść teorii mistyfikacji.

[Obrazek: astm.jpg]
Apollo 11 - Zdjęcie to przedstawia Neila Armstronga i Buzza Aldrina mocujących flagę amerykańską na powierzchni Księżyca. Ujęcie zostało zrobione kamerą zamocowaną na pojeździe księżycowym. Cień Aldrina (A) jest znacznie dłuższy niż cień Armstronga. Jeżeli, jak twierdzi NASA, jedynym źródłem światła, z jakiego korzystali astronauci, było światło słoneczne, to cienie nie powinny tak bardzo różnić się długością.

[Obrazek: ast2.jpg]
Apollo 11 - Promienie słoneczne padające na lewe ramię Buzza Aldrina. Chociaż jego lewa strona znajduje się w cieniu, widocznych jest zbyt wiele szczegółów z jego kombinezonu (B). Ta strona powinna być znacznie ciemniejsza i mniej widoczna, ze względu na zwiększony kontrast na Księżycu.
Z powodu braku atmosfery rozpraszającej światło, fotografie powinny być bardzo wyraźne. Jednak krajobraz roztaczający się na plecami Aldrina © stopniowo pogrąża się w ciemności. Zjawisko takie, zdaniem niektórych, nie powinno mieć miejsca na Księżycu. Można je jednak wytłumaczyć właściwością błony fotograficznej, która jest mniej czuła od ludzkiego oka i przedstawia przedmioty znajdujące się w dalszej odległości jako ciemniejsze.
Dziwny przedmiot (D) odbija się również w osłonie hełmu Aldrina. Niektórzy uważają, że jest to helikopter, inni że 12-metrowa szklana konstrukcja. Zdaniem NASA jest to po prostu część wyposażenia astronautów.

[Obrazek: ast4.jpg]
Apollo 11 - Według NASA ten dziwny kształt (E) widoczny na zdjęciu zrobionym ze statku kosmicznego, z wysokości 95km nad powierzchnią Księżyca, to cień rakiety. Jednak nawet większe statki powietrzne nie rzucają takich ogromnych i wyraźnych cieni, chociaż latają o wiele niżej.

[Obrazek: ast3.jpg]
Apollo 14 - Lądujący na księżycu człon statku kosmicznego powinien zostawić charakterystyczny krater pod dyszą wylotową (F), nie mówiąc już o niewidocznym na zdjęciu pyle, jaki powinien się unieść w czasie lądowania.
Poza tym, dokładnie pod pojazdem widoczny jest odcisk podeszwy buta (G), a przecież przed lądowaniem nikt nie spacerował po tej części Księżyca.
Na lewym boku pojazdu widać wyraźnie słowa "United States" (H). To miejsce powinno być pogrążone w głębokim cieniu, jak twierdzi bowiem sam Buzz Aldrlin, na Księżycu światło nie ulega rozproszeniu. Dowodzi to, że do tego zdjęcia zostało użyte dodatkowe źródło światła.

[Obrazek: ast5.jpg]
[Obrazek: art6.jpg]
5 Apollo 16 i 6 Apollo 15 - Na tych zdjęciach, przedstawiających Johna Younga i Jamesa Irvinga, widoczne jest bezgwiezdne niebo nad księżycem (J). Jednak, co potwierdza Maria Blyzinsky, astronom z Obserwatorium w Greenwich, jako ze wokół Księżyca nie ma atmosfery, gwiazdy powinny być doskonale widoczne. Ludzie z NASA, nie potrafiąc wiernie odtworzyć gwiezdnego nieba nad Księżycem, mogli uznać, że czarne tło będzie najlepsze. NASA utrzymuje, że światło słoneczne było tak silne, że przytłumiło blask gwiazd.
Na zacienionej części pojazdów kosmicznych można zobaczyć doskonale widoczne tabliczki (K) z flagą amerykańską i napisem "United States". Natomiast otaczające je złota folia jest prawie niewidoczna. Efekt ten można było osiągnąć dzięki doświetlaniu tego miejsca, chociaż można go także uzyskać w drodze retuszowania w studio fotograficznym.

[Obrazek: ast7.jpg]
Apollo 12 - Zdjęcie przedstawia Alana Beana trzymającego w ręku specjalny pojemnik na próbki środowiska. Widoczny jest czubek jego hełmu (L). Pytanie tylko, w jaki sposób można było sfotografować czubek jego głowy, skoro kamera przytwierdzona była do piersi Charlesa Conrada, a powierzchnia płaska, bez wzniesień?
Na odbiciu w wizjerze Alana Beansa (M) widać, że cienie rozchodzą się w różnych kierunkach, chociaż powinny być równoległe do siebie. Według ekspertów świadczy to o co najmniej dwóch różnych źródłach światła. Dolny koniec trzymanego przez Beana pojemnika (N) błyszczy, mimo ze światło pada z przeciwnej strony. Mogłoby to być światło odbite od skafandra astronauty, jednak pozostała część pojemnika nie jest tak jasno oświetlona.

[Obrazek: ast8.png]
Apollo 16 - Na tej fotografii John Young poprawia ustawienie anteny obok pojazdu księżycowego. Widać na nim krzyżyk (P), którego część przysłonięta jest fragmentem pojazdu. Krzyżyki takie (Q) widoczne są na wszystkich zdjęciach z Księżyca i pochodzą z ekranu umiejscowionego pomiędzy kliszą a migawką aparatu fotograficznego. Jasne, odbite od urządzenia światło mogło przesłonić cienką linię krzyżyka, albo też nałożenie nastąpiło podczas retuszu zdjęć.
Na widocznym z przodu zdjęcia kamieniu widać coś, co wygląda jak litera C ®. Czyżby znak identyfikacyjny studyjnego rekwizytu?
Ślady opon (S) pozostawione przez skręcający pojazd księżycowy wyglądają dosyć dziwnie. Mogły być one spowodowane przestawieniem wehikułu przez pracowników technicznych studia. Poza tym, powstanie tak wyraźnych śladów wymaga odpowiedniej wilgotności i niemożliwe byłoby na suchej powierzchni Księżyca.

Buzz Aldrin o pogłoskach sfałszowania zdjęć

[Obrazek: buzzq.jpg]

"Zawsze znajdzie się garstka ludzi doszukujących się spisku. Ale ich opinie to tylko spekulacyjne wymysły i nie przywiązuję do nich większej wagi, chociaż mają one także dobrą stronę - przypominają ludziom o problemach związanych z podbojem kosmosu. Niestety, wprowadzają też w błąd i dowodzą kompletnego braku odpowiedzialności ludzi, którzy je rozgłaszają."

Jak się pan czuje, kiedy ktoś utrzymuje, że pan i Neil Armstrong nigdy nie byliście na Księżycu?
"To strata czasu. Nie mam zbyt wysokiego mniemania o tych ludziach, dlatego zwykle staram się z nimi nie dyskutować. Brak mojej reakcji dodaje im skrzydeł i jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu, że mają rację."


Niektóre fotografie budzą poważne wątpliwości. Jednak nie zależnie od tego, czy człowiek stanął na Księżycu, czy nie, pozostaje pytanie - po co NASA miałaby fałszować dowody?

Źródło: Faktor X
wiadomo, kasa i sława, ale jaka prawda cieżko będzie udowodnić
Cytat:Teorie spiskowe o lądowaniu Apollo na Księżycu – szereg teorii spiskowych na temat lądowania amerykańskich wypraw programu Apollo na Księżycu w latach 1969–1972. Zwolennicy tego poglądu uważają, że amerykańscy astronauci nie wylądowali na Księżycu, a agencja kosmiczna NASA sfałszowała zdjęcia, filmy, próbki skał księżycowych i inne dowody tego wydarzenia.

Według wyników sondażu opinii publicznej przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych w 1999 roku przez Instytut Gallupa, na pytanie, czy wierzą, że lądowanie na Księżycu zostało sfingowane, twierdząco odpowiedziało 6% ankietowanych.

W 2001 roku stacja telewizyjna FOX poświęciła tym teoriom spiskowym specjalny program zatytułowany Conspiracy Theory: Did We Really Land on the Moon? (dosł. Teoria spiskowa: Czy naprawdę wylądowaliśmy na Księżycu?), wszystkie zarzuty czy teorie spiskowe z tego programu zostały obalone.

Istnieje szereg stron internetowych i publikacji odpierających zarzuty zwolenników tej teorii spiskowej. Temu zagadnieniu poświęcona jest również w całości jedna ze stron internetowych NASA.

Wybrane argumenty zwolenników teorii
Główne zarzuty zwolenników teorii spiskowej o lądowaniu Apollo na Księżycu sprowadzają się do następujących stwierdzeń:
  • Żaden astronauta nie przeżyłby poziomu promieniowania obecnego w pasach Van Allena. (Według samego Van Allena poziom promieniowania jest na tyle niski, że pozwala przy obraniu odpowiedniej trajektorii zminimalizować otrzymaną dawkę)
  • Na żadnym ze zdjęć z Księżyca nie widać gwiazd. (Czasy naświetlania używane przez astronautów nie pozwalają na zarejestrowanie światła gwiazd na kliszy)
  • W całej bazie zdjęć dostępnych na serwerze NASA nie ma ani jednego zdjęcia, na którym astronauta wykonuje z kamerą w ręku obrót o 360 stopni, pokazując panoramę księżyca. (Jest to niewykonalne w warunkach studyjnych, gdzie kamera dysponuje planem tylko 180 stopni.)
  • W całej bazie filmów NASA, nie ma jakichkolwiek filmów z astronautami na tle ziemi. (Jest to niewykonalne w warunkach studyjnych, takie efekty umożliwia dopiero obróbka komputerowa.)
  • Zdjęcia z Księżyca są podejrzanie dobrej jakości, jak na robione w niewygodnych skafandrach kosmicznych. (Trening astronautów przed odlotem obejmował także i zagadnienie robienia jak najlepszych zdjęć w skafandrach. Niemniej jednak istnieje duża kolekcja niezbyt udanych zdjęć, o których istnieniu zwolennicy tej teorii nie mają pojęcia)
  • Napełnione powietrzem skafandry kosmiczne w atmosferze Księżyca byłyby zbyt sztywne, by umożliwiać poruszanie się astronautom. (Skafandry kosmiczne mają kilka warstw właśnie po to, by temu zapobiegać)
  • Na wielu zdjęciach cienie rzucane przez obiekty padają w różnych kierunkach, co sugeruje używanie wielu źródeł światła. (To że cienie zdają się padać w różnych kierunkach wynika z faktu istnienia zjawiska perspektywy. Teza ta nie tłumaczy też, dlaczego domniemane kilka źródeł światła tworzy przy każdym obiekcie tylko jeden cień)
  • Na wielu zdjęciach cienie rzucane przez stojących blisko siebie astronautów są różnej długości. (Wynika to z nierówności powierzchni Księżyca)
  • Na filmie z misji widać, jak amerykańska flaga łopocze na wietrze. (Flaga “łopocze” tylko wtedy, gdy jest poruszona przez astronautę. W szczególności są na filmie momenty, gdy astronauta przechodzi tuż obok flagi, która pozostaje nieruchoma. Na Ziemi spowodowany przez astronautę ruch powietrza musiałby nią poruszyć.)
  • Także i na zdjęciach flaga jest pomarszczona tak, jakby łopotała na wietrze. (Flaga jest pomarszczona (co jest wynikiem sposobu jej transportu, oraz użycia specjalnego płynu (podobnego do wosku) w którym była wcześniej namoczona), jednak na każdym zdjęciu jest pomarszczona w identyczny sposób)
  • Astronauci na Księżycu podskakują zbyt nisko. W grawitacji Księżyca powinni być w stanie skakać wyżej. (W misji Apollo 11 astronautom nie pozwolono na wykonywanie bardziej ryzykownych manewrów z obawy, że ich skafandry kosmiczne mogą się rozedrzeć. Pomimo tego akrobacje przez nich wykonane byłyby niemożliwe do odtworzenia w warunkach ziemskiej grawitacji)
  • Odrzut silnika rakietowego modułu księżycowego powinien był zostawić pod sobą krater. (Ciąg silnika odrzutowego był zbyt słaby, by utworzyć krater)
  • Na jednym ze zdjęć widać wyraźnie literę C na jednym z księżycowych kamieni, co sugeruje, że jest to jedynie rekwizyt. (Na powiększeniach widać, że “literą” jest tak naprawdę włos, który przyczepił się do zdjęcia i został razem z nim powielony. Ponadto, “litery” nie widać na innych zdjęciach tego samego kamienia)
  • Wiele zdjęć robionych w różnych miejscach ma identycznie wyglądające wzgórza w tle. (”Wzgórzami” są naprawdę góry, a porównanie zdjęć wykazuje, że ich wygląd jest inny w zależności od tego z której strony są sfotografowane)
  • Ziemia na jednym ze zdjęć ma tak dobrą ostrość, że widać dokładnie Afrykę. (Astronauci robili zdjęcia na najlepszych ówcześnie dostępnych kliszach)
  • Według zwolenników teorii spiskowej na tym filmie oraz kilku innych z misji Apollo astronauta podnoszony jest z ziemi na linie; piach spod butów wydaje się opadać z większym przyspieszeniem niż człowiek.
  • Spiskowcy twierdzą, że piach podrywany spod kół Lunar Roving Vehicle na jednym z filmów wydaje się “kłębić w powietrzu” i opadać zbyt wolno jak na księżycowe warunki, co ma dowodzić obecności powietrza na planie filmowym.
  • Ujęcie przedstawiające odlot ostatnich ludzi z Księżyca przypomina raczej film science-fiction. z lat 60. niż rzeczywisty start ważącej kilka ton rakiety. Na początku widać jakby mini-wybuch połączony z fajerwerkami, następnie moduł zaczyna się unosić do góry. Nie widać gazów wylotowych, linia horyzontu pod silnikiem jest nienaruszona. Kamera podążająca za startującym modułem jest rzekomo sterowana zdalnie z Ziemi co wydaje się wyczynem karkołomnym z uwagi na opóźnienie transmisji (ponad 1-sekundowe w każdą stronę).
  • Pomimo że od czasu misji Apollo minęło już ponad 40 lat w czasie których technologia kosmiczna niewątpliwie posunęła się do przodu ludzie nie są w stanie wrócić dziś na Księżyc. Wszelkie plany powrotu człowieka na srebrny glob wybiegają w przyszłość o co najmniej dekadę i z każdym rokiem odsuwane są dalej w przyszłość.
Miejskie legendy o “nieprawidłowych cieniach”, fladze rzekomo łopoczącej na wietrze, odciskach butów w księżycowym pyle oraz o podobno “złym” poruszaniu się astronautów zostały eksperymentalnie obalonych w programie “Pogromcy mitów” (odcinek 104).

żródło: apollo11

Sam oglądałem ten odcinek Pogromców Mitów i do mnie trafił Uśmiech
Tutaj można go znaleźć: 06x11
Zarówno pisząc jak i czytając ten artykuł zauważyłem, że już przed pierwszym lotem w kosmos były spekulacje na temat przestrzeni. Ludzie nie mieli praktycznego pojęcia jak zachowuje się światło w kosmosie i wysuwali teorie mówiące właśnie o tym, że jedna ze stron statku powinna być ciemna. Jak dla mnie teorie są nie do końca prawdziwe gdyż nie jest do końca zbadane zachowywanie się różnego rodzaju praw fizycznych jak i innych w kosmosie.
Chyba jest to najgłośniejsza teoria spiskowa w dziejach ludzkości, jednak ja uważam, iż ludzie na księżycu byli. Możliwe, że niektóre zdjęcia zostały zrobione w studiu tylko po to by nadać im większej estetyki, bo np. te z księżyca były nie wyraźne. Uśmiech
Pewnie przeszły jakieś retuszowania i zapewne napis "United States" został oświetlony - wiadomo w jakim celu Mruga2
Najbardziej powalający w tym tym wszystkim jest fakt, który zaobserwowałam już jakiś czas temu, a który ponownie rzucił mi się w oczy czytając książkę Jana can Helsinga 'Ręce precz od tej książki!" Mianowicie te piękne zdjęcia, na których amerykańska flaga powiewa dumnie na wietrze wbita w ląd Księżyca, podczas gdy ta planeta nie posiada atmosfery.

Przytoczony przez @Marcelo artykuł czytałam już kilka lat temu w Faktor X. Nie wiem jak było na prawdę, ponoć człowiek rzeczywiście wylądował na księżycu, ale to, co tam zastał okazało się nie być wiedzą jaką mogą posiąść miliardy ludzi. Stworzono więc pseudo sesję księżycową i teraz te badziewne obrazki możemy sobie oglądać...