ParaMythology

Pełna wersja: wyrocznia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W starożytności wyrocznią (łac. oraculium, gr. manteion) nazywano miejsce święte, gdzie bogowie, za pośrednictwem kapłanów, przepowiadali przyszłość, wyrażali swoją wolę i udzielali rad w sprawach prywatnych i państwowych.
Do najbardziej znanych wyroczni należały:
wyrocznia delficka w świątyni Apollina w Delfach (Pytia)
wyrocznia Zeusa w Dodonie
wyrocznia Amona w oazie Siwa
wyrocznia bogini Tanit w Kartaginie
wyrocznia Asklepiosa w Epidauros (dla chorych)
wyrocznia Neczung w Tybecie
W starożytnym Rzymie podobną rolę spełniały wieszczki Sybille.
Działalność wyroczni została zakazana w 405 roku dekretem cesarza Teodozjusza.
Natomiast w magii mozna przy odpowiednim liczeniu w tyl wejsc do drzwi wyroczni i zadac pytanie.Dostanie sie odpowiedz na podstawie snu wizji, wyprobowalam dostalam co o tym sadzicie?
wiem, że Wyrocznia często występowała w studniach, czy innej wodzie i za pomocą wzorów na wodzie interpretowano odpowiedzi..
wg mnie to jest możliwe, by dostać jakieś znaki. Osobiście nie próbowałam.
Wyrocznie w zasadzie to po części wymysł ludzkiej naiwności (bez urazy Mruga2), ale jedna na bank działa do dziś, ale jest zamknięta, bo nikt nie umie jej poprawnie odpalić.
Zapiski wyroków wyroczni, które zachowały się do dzisiaj, dają trochę do myślenia. Każda ze spotkanych przeze mnie przepowiedni mogła być interpretowana na różne sposoby (oczywiście biorąc pod uwagę możliwości danej epoki).
Nom, wszystkie w zasadzie zostały zniszczone jako artefakt, ale jedna nadal jest dostępna Mruga2 Ponadto sama istota magii w tym taka, że to przeważnie były zapisane myśli i polecenia do danego pytania, tak jak komputer na podobnej zasadzie (mówie o prawdziwych a nie stworzonych przez ludzi)