ParaMythology

Pełna wersja: Egzorcymy - tylko dla księży?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Odgrzebując stary watek Janka, poszukałam przy okazji trochę informacji o egzorcyzmach. Generalnie natknęłam się na dość obszerne informacje a także na zdanie, które mnie troszkę zasmuciło. Ale po kolei, zacznę od definicji egzorcyzmu, bo jak się okazuję, nie ma tylko jednego jego rodzaju.

[Obrazek: egzorcyzmy.jpg]

Czym jest egzorcyzm?

Egzorcyzmy to posługa uwalniania od wpływu zła, którą pełnił Jezus Chrystus i którą zlecił czynić swoim uczniom słowami: "Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wyrzucajcie złe duchy" (Mt 10:8). Egzorcyzm (gr. exorkizein "wyklinać") jest rozkazem wydanym w imię Boga demonowi, aby ten wyszedł z osoby, zwierzęcia, miejsca lub rzeczy. To szczególna forma błogosławieństwa (sakramentalium), które kapłan udziela człowiekowi w określonych sytuacjach i potrzebach.

Pod ogólnie rozumianą nazwą egzorcyzmu można rozumieć:


Egzorcyzm uroczysty (wielki, publiczny), który ma na celu wyrzucenie złego ducha z opętanej osoby oraz uwolnienie od wpływów demonicznych. Jest odprawiany wedle zaleceń Rytuału rzymskiego przez ordynariusza diecezji, np. biskupa. Egzorcystą może być także każdy kapłan, który działa jako egzorcysta w imieniu i autorytecie Kościoła na mocy władzy otrzymanej w święceniach kapłańskich oraz za zezwoleniem ordynariusza diecezji. Zasada ta jest sprecyzowana w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Egzorcyzmy prywatne (mniejsze, proste) to modlitwy do indywidualnego odmawiania przez wszystkich wiernych, np. w chwilach pokus i dręczeń pochodzących od złego ducha. W ten zakres wchodzą również Modlitwy o uwolnienie, czyli modlitwy wstawiennicze, z których mogą korzystać wszyscy kapłani i wspólnoty religijne pod przewodnictwem kapłana lub diakona. Choć te modlitwy mają za zadanie uwolnienie od wpływów demonicznych, to nie są egzorcyzmami w ścisłym tego słowa znaczeniu. Modlitwy takiej nie powinno przeprowadzać się w przypadku stwierdzenia opętania, kiedy potrzebny jest egzorcyzm uroczysty. Takie modlitwy nie zawierają formuł egzorcyzmu uroczystego z Rytuału rzymskiego.

Egzorcyzm chrzcielny
włączony od początków chrześcijaństwa w sakrament chrztu świętego jako specjalna modlitwa.

Stosowanie egzorcyzmowanej wody, oleju, soli i kadzidła przez każdego wiernego w odpowiednich sytuacjach. Woda, olej, sól, kadzidło może zostać pobłogosławione przez każdego kapłana (nie tylko egzorcystę) zgodnie z modlitwą Rytuału rzymskiego.

Każdy człowiek może odprawić tzw. egzorcyzm prosty. Jest to bowiem modlitwa o spokój ducha i zaprzestanie doświadczania jakiejś pokusy, niepokoju, udręki itp. Każdy może poczuć się opętany przez demona nienawiści, chęci zysku, strachu czy samotności, a modlitwa wielu ludziom przynosi ukojenie i nowy sposób spojrzenia na siebie i swoją sytuację.


Kto sprawuje egzorcyzmy? Kim jest egzorcysta?
[Obrazek: foto_subpage.jpg]

Egzorcysta w Kościele katolickim to biskup albo mianowany przez niego kapłan, który posiada specjalne zezwolenie do sprawowania egzorcyzmów.Powaga sakramentalium i charakter egzorcyzmu wymagają, by posługa egzorcystyczna nad opętanymi sprawowana była mocą specjalnego i wyraźnego zezwolenia miejscowego ordynariusza (zwykle biskupa diecezjalnego).
Ksiądz egzorcysta w swojej misji uwalniania od złych duchów kieruje się zalecaniami Rytuału rzymskiego, zdobytą wiedzą i własnym doświadczeniem. Egzorcystę obowiązuje duża ostrożność w rozeznaniu, ocenia w jaki sposób mogło dojść do wpływu złego ducha na daną osobę oraz rozpoznaje, czy nie cierpi na zaburzenia psychiczne. W tym celu zleca się badania psychiatryczne, które stwierdzą lub wykluczą, występowanie u danej osoby, zaburzeń natury psychicznej.

I tutaj przechodzimy do najważniejszego, czyli do tego iż zdaniem kościoła egzorcyzmu nie powinny przeprowadzać osoby świeckie. Tutaj nie chcę nikogo urazić, ale to jest meritum całego mojego wątku.
Zdaniem Kościoła, nie należy prosić o egzorcyzmy osób świeckich, ponieważ stosują one rytuały o charakterze magicznym, a nie sakramentalia. Podczas egzorcyzmu uroczystego, kapłan wzywa demona do opuszczenia ciała opętanej osoby. Robi to w imieniu Boga, Jezusa Chrystusa i całego Kościoła. Po odprawieniu egzorcyzmów, zaleca się odmawianie różańca świętego oraz ascezę. Nie zawsze jednorazowe odprawienie nabożeństwa egzorcystycznego jest wystarczające. Nabożeństwa powtarzane są tak długo, aż biorący w nich udział człowiek, poczuje się wolny od dręczących go objawów. Aby egzorcyzmy były skuteczne, trzeba zaprzestać praktyk, które doprowadziły do opętania. Nie rzadko bywa tak, że do zniewolenia przez złe moce dochodzi po wieloletnim uprawianiu magii, spirytyzmu, okultyzmu, satanizmu, wróżbiarstwa, itp.

I teraz dręczące mnie pytania. Czy rzeczywiście egzorcyzmy może odprawić kapłan wysłany przez Kościół?
Owszem słyszałam, że są sytuacje, gdy wręcz trzeba skonsultować się z księdzem, ale to chyba w skrajnych przypadkach?
I czy rzeczywiście świecki egzorcysta może bardziej zaszkodzić niż pomóc?

Czekam na Wasze wypowiedzi z niecierpliwością Uśmiech

źródło, źródło, źródło
Co do samej definicji Egzorcyzm (gr. ἐξορκισμός, exorkismós - zaprzysiężenie, zaklęcie) ,sam egzorcyzm nie jest przeprowadzany ,tylko na ludziach.
krótka i szybka definicja Egzorcysta - osoba sprawująca egzorcyzm, czyli liturgiczny obrzęd wypędzania złego ducha.
W Polsce pełni posługę ponad 100 mianowanych księży egzorcystów oraz wielu kapłanów oraz diakonów, modlących się modlitwą o uwolnienie. W każdej diecezji jest przynajmniej jeden mianowany egzorcysta, nie wliczając w to ordynariuszy miejsca. Informacje o miejscach sprawowania ich posługi można uzyskać telefonicznie poprzez lokalną kurię, a także w parafiach.
Księża powołują się na Jezusa, który wyrzucał złe duchy, a także na archaniołów. Wszyscy inni wykorzystują do tego celu magię, która w pewien sposób przyciąga złe duchy (możecie zaprzeczać, ale to niepodważalne). Uważa się, że magia dana została ludziom przez złe istoty, upadłe anioły. Złe duchy to coś w rodzaju tychże upadłych. Magia przywołuje złe duchy, otwiera drogę do duszy odprawiającego rytuał. Ponadto egzorcyzm księdza jest bardziej skuteczniejszy niż zaklęcie wypędzenia Mruga2

Nie mówię, że nie istnieją magiczne sposoby na wyrzucenie ducha z człowieka, miejsca itd. Tyle, że nie dają gwarancji pewnego i pełnego sukcesu Mruga2

PS. Polecam:
http://www.paramythology.pl/Temat-Wyp%C4...ie-Szatana
http://www.paramythology.pl/Temat-Egzorc...j%C3%B3nem
Jedną z przyczyn opętania, jakie znalazłam, to właśnie takie praktyki, czyli naturalne leczenie, wróżbiarstwo, magia, dlatego też tak bardzo mnie ten temat zaciekawił Uśmiech
Małe pytanie a kto dał magię złym istotom ?
AA co do egzorcyzmów to jak się nie patrzy to rodzaj magii Happy