ParaMythology

Pełna wersja: Henoch
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Najpierw dam tutaj tekst z Wikipedii.

Henoch lub Enoch – postać biblijna, syn Jereda, potomek Seta. Miał wiele synów i córek, wśród nich Metuszelacha. Jego imię wywodzi się od hebrajskiego imienia Chanok, oznaczającego "pełen poświęcenia" a imieniny obchodzi 3 stycznia.
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcQL2zowE0SNYpx807zZZbu...AW0krcrTxg]

Pismo Święte wspomina, że Henoch żył w tak wielkiej przyjaźni z Bogiem, że nigdy nie umarł, ale został wzięty cieleśnie do Nieba (Rdz 5, 22 i Hbr 11,5) w wieku 365 lat. O Henochu wspomina też Księga Syracha, ukazując go jako jedną z pozytywnych postaci w historii ludzkości.

Postać Henocha fascynowała Żydów i chrześcijan ze względu na swoją tajemniczość. Z jednej strony jako jedyny obok proroka Eliasza doświadczył zaszczytu wniebowzięcia, z drugiej Biblia przekazuje o nim zadziwiająco niewiele informacji. Ta tajemniczość powodowała, że wielu autorów apokryfów wydawało swoje dzieła pod jego imieniem. Przykładem są słynne Księgi Henocha. Postać Henocha pojawia się też w Koranie, gdzie jest jednym ze świętych proroków islamu.
[Obrazek: 125px-K%C3%B6ln-Tora-und-Innenansicht-Sy...se-040.JPG]

Teraz opiszę to co wiem.

Henoch był siódmym po Adamie. Był potomkiem Seta- trzeciego syna Adama. I faktycznie- był uwielbionym przez Boga. Kilka razy odwiedził Niebo fizycznie i setki razy duchowo.
Jego postać jest okryta tak wielką tajemnicą że zostały po nim tylko pogłoski. Niektóre mówią iż z powodu jego częstych podróży został przemieniony przez Boga o imieniu Metatron. Jeśli to prawda Enoch byłby pierwszym człowiekiem który został aniołem i to jednym z najwyższych. Niekiedy Metatrona określa się jako Ojca Aniołów albo Głównego Dowódcę.
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcRpXALNkfGkTNfrevX0Ln1...uT0aCj_toQ]
Jeszcze inne zapiski twierdzą iż Enoch opuścił ten wymiar zostawiając po sobie kilkanaście ksiąg w których opisał życie i wiedzę aniołów.
Dotychczas jednak słyszano tylko o jednej z nich. Nie wiadomo jednak jakie było jego zadanie.

Możemy więc tylko zgadywać czy Henoch nadal jest na Ziemi, czy patrzy na nas z Nieba albo już go tu nie ma.


Inne osoby o imieniu Henoch
Henoch – syn Kaina i ojciec Irada
Henoch – wnuk Abrahama i Ketury, syn Midiana
Henoch - syn Rubena


Miasto Henoch
Pierwsze miasto wspomniane w Biblii. Zbudowane przez Kaina w kraju Nod, gdzie przybył po zabiciu swego brata Abla. Znajdowało się na wschód od Edenu. Kain nazwał je od imienia swego syna, Henocha (Rdz 4:17).
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcT3f6HIB1jjlCPq9QlkTsN...1Bfo0ikrgQ]
Henoch obchodzi imieniny 3 stycznia? To się zdziwiłam, bo wtedy właśnie ja się urodziłam Happy
Swoją drogą o Henochu już często słyszałam, w końcu to ja kilkorgu użytkownikom tego forum przesłałam Księgę Henocha Happy
O mieście Henoch faktycznie jest sporo w Księdze Nod, ale tą akurat czytałam dawno i przyznaję się bez bicia, że już zapomniałam większość xD Ją także posiadam, więc jakby ktoś chciał to proszę pisać na PW.
Artykuł jak zawsze wspaniały,
pozdrawiam Happy
(04.05.2012, 10:51)Anariela napisał(a): [ -> ]Henoch obchodzi imieniny 3 stycznia? To się zdziwiłam, bo wtedy właśnie ja się urodziłam Happy
Ja też Happy. Będę żył 365 lat? Mruga2
chyba dni!! hahaha Happy demonku. Imie Azor też jest w Biblii Mruga2 ja tam o Henochu nie slyszałem jest chyba bardziej znany wśród Żydów niż chrześcijan. Nie mówi się o nim za wiele bo jego ojciec zabil swojego brata.
To chyba z zawiści raczej bo tylko on został (oprócz matki Jezusa) wzięty do Nieba. I to pierwszy z ludzi.
Reszta "świętych" jakoś nie mogła na to liczyć.
Ale wtedy świat był prostszy, człowiek nie wymyślił tyle głupot.
(05.07.2012, 09:41)Enoch napisał(a): [ -> ]To chyba z zawiści raczej bo tylko on został (oprócz matki Jezusa) wzięty do Nieba. I to pierwszy z ludzi.
Reszta "świętych" jakoś nie mogła na to liczyć.
Ale wtedy świat był prostszy, człowiek nie wymyślił tyle głupot.

A Eliasz? Też został wzięty do nieba.
według enocha ich wzięli kosmici Mruga2 jednak ja uważam że chyba sobie poszli do nieba ba dobre były z nich chłopy ja bym ich wziął Uśmiech