ParaMythology

Pełna wersja: Zagadki Pisma Świętego - Kain i Abel
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Pewnie nikt nie zwrócił na to uwagi, czytając Pismo Święte, jednak jest w nim ukryte wiele nieścisłości, które pewnie zaczną i Was nurtować. Absolutnie nie mam zamiaru podważać Waszej wiary, jeżeli o to chodzi. Po prostu przeczytajcie...

[Obrazek: Cain-Kills-Abel.jpg]

Księga Rodzaju 4,1-15.25
”Adam zbliżył się do swej żony Ewy. A ona poczęła i urodziła Kaina, i rzekła: - Urodziłam mężczyznę z pomocą Pana. A potem urodziła jeszcze Abla, jego brata. Abel był pasterzem trzód, Kain zaś uprawiał rolę. Gdy po niejakim czasie Kain składał dla Pana w ofierze płody roli, Abel składał również pierwociny ze swej trzody i z ich tłuszczu. Pan wejrzał na Abla i na jego ofiarę, na Kaina zaś i na jego ofiarę me chciał patrzeć. Smuciło to Kaina bardzo i chodził z ponurą twarzą. Pan zapytał Kaina :- Dlaczego jesteś smutny i dlaczego twarz twoja jest ponura? Przecież gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną, jeżeli zaś nie będziesz dobrze postępował, grzech waruje u wrót i łasi się do ciebie, a przecież ty masz nad nim panować. Rzekł Kain do Abla, brata swego: Chodźmy na pole. A gdy byli na polu, Kain rzucił się na swego brata Abla i zabił go. Wtedy Bóg zapytał Kaina:- Gdzie jest twój brat, Abel? On odpowiedział: - Nie wiem. Czyż jestem stróżem brata mego? Rzekł Bóg: - Cóżeś uczynił? Krew brata twego głośno woła ku Mnie z ziemi. Bądź więc teraz przeklęty na tej roli, która rozwarła swą paszczę, aby wchłonąć krew brata twego, przelaną przez ciebie. Gdy rolę tę będziesz uprawiał, nie da ci już ona więcej plonu. Tułaczem i zbiegiem będziesz na ziemi. Kain rzedł do Pana: - Zbyt wielka jest kara moja, abym mógł ją znieść. Skoro mnie teraz wypędzasz z tej roli i mam się ukrywać przed Tobą, i być tułaczem i zbiegiem na ziemi, każdy, kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić. Ale Pan mu powiedział: - O, nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie! Dał też Pan znamię Kainowi, aby go nie zabił, ktokolwiek go spotka. Adam raz jeszcze zbliżył się do swojej żony i ta urodziła mu syna, któremu dała imię Set, gdyż - jak mówiła - dał mi Bóg potomka innego w zamian za Abla, którego zabił Kain".

Oczywiście wiemy czego uczy ta przypowieść, że jest się stróżem swego brata, nie wolno zabijać
Oto moich kilka pytań.
Po pierwsze, skoro nigdy wcześniej nikt nie został zabity, to skąd Kain wiedział jak zabić Abla? To ciekawe prawda?
Druga bardzo ważna rzecz. Kain bał się innych ludzi po zabiciu Abla, dlatego Bóg dał mu piętno... JAKICH LUDZI?! Skoro byli to pierwsi synowie pierwszych dwojga ludzi na ziemi, Adama i Ewy?
Kain wyniósł się z Bożej ziemi i zamieszkał w kraju Nod, czyli "Tułactwo" na wschód od Edenu.
I tu także można zauważyć, że wygnanie to nie była zbyt ostra kara za morderstwo. Być może był to wypadek podczas sprzeczki, bo Kain miał silniejszą rękę? Bóg chyba też nie uznał go za skończonego zbrodniarza, bo ukarał jedynie wygnaniem "sprzed swego oblicza" (Co oznaczać może, że historia ta pochodzi z czasów, kiedy Żydzi sądzili, że gdzieś na Jordanie kończy się kraj Jahwe).
"I poznał Kain żonę swą, która poczęła, i porodziła Enocha; i zbudował miasto, i nazwał imię miasta tego imieniem syna swego, Enoch" — 1 Moj. 4:17 (BG)
Tam ożenił się, spłodził syna imieniem Henoch, a jego imieniem nazwał miasto, które założył. Ateistyczny uczony Carl Sagan w książce Contact zapytał: "Skąd Kain wziął żonę, skoro sam był pierwszym dzieckiem Adama i Ewy” (Rdz.4:1). Pytanie to implikuje, że na Ziemi żyli także ludzie wywodzący się skądinąd niż od Adama i Ewy, czemu rzekomo historia o Kainie ma poświadczać, tymczasem Biblia mówi, że cała ludzkość wywodzi się od Adama (Dz.17:26-27), a Ewa „była matką wszystkich żyjących” (Rdz.3:20). Kim więc była żona Kaina?"


Biblia wymienia rodzeństwo Kaina - dwóch braci - Abla, którego zabił oraz Seta, oraz inne rodzeństwo, które nie zostało wymienione z imienia.
Biblia wymienia rodzeństwo Kaina. Miał on nie tylko braci - Abla i Seta (Rdz.4:2.25), ale także inne rodzeństwo, nie wymienione z imienia:
"5:4 Po zrodzeniu Seta żył Adam osiemset lat i zrodził synów i córki.
5:5 Adam przeżył dziewięćset trzydzieści lat i umarł."

Liczba dzieci Adama, według podanej przez Józefa Flawiusza dawnej żydowskiej tradycji, wynosiła trzydziestu trzech synów i dwadzieścia dwie córki”.1 Co jest prawdopodobne, zważywszy na długość życia pierwszych ludzi i nakaz, aby rozradzali się i rozmnażali (Rdz.1:28).
Pierwsze związki zatem były zawierane między rodzeństwem, co mogło bulwersować i jak wiadomo z takich związków rodziły się genetycznie skażone dzieci. Gdy dwoje ludzi (siostra i brat), o podobnej genetyce, mają dzieci, ich wady genetyczne, takie same u jednego i drugiego, wystąpią u dzieci ze znacznym prawdopodobieństwem. W przypadku związków między niespokrewnionymi osobami, wada genetyczna jest niwelowana poprzez zdrowy gen. Bóg później zakazał związków między bliskimi krewnymi, jednak dopiero w czasach Mojżesza (Kpł.18-20). Stąd jednak wnioskować możemy, że Kain poślubił swoją siostrę, tudzież inna bliską krewną. Ponadto kod Adama i Ewy był czysty, co początkowo powodowało brak wad genetycznych. Skoro na początku Bóg stworzył jednego mężczyznę i jedną kobietę, dzieci pierwszych ludzi nie miały innego wyboru, jak tylko żenić się ze swoim rodzeństwem.
Co do samego skąd wiedział jak zabić ? przecież hodował zwierzaki i je pewnie zabijał Happy
Co do żony Kaina To może było kazirodztwo i w ogóle albo polubił zwierzęta.
Ale tak szczerze Zawsze mnie ciekawiło kto miał go zabić jak przecież mieli być pierwsi :P
Dogmaty religijne są moją specjalnością :P
Chętnie podejmę się tej dyskusji i postaram się przetłumaczyć to na swój sposób - mam nadzieję, że zrozumiały.

Cytat:Oczywiście wiemy czego uczy ta przypowieść, że jest się stróżem swego brata, nie wolno zabijać

Dokładnie rzecz biorąc nie jest to przypowieść, a opis z życia pierwszych ludzi na ziemi. Przypowieści (jeśli dobrze myślę) występowały dopiero w Nowym Testamencie (głównie Jezusowe).

Cytat:Po pierwsze, skoro nigdy wcześniej nikt nie został zabity, to skąd Kain wiedział jak zabić Abla? To ciekawe prawda?

"(...)Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło"

Fragment mówi o jabłku, które zjedli Ewa i Adam. Owoc dawał ludziom zdolność odróżnienia dobra od zła. Poznali wiele, a inaczej mówiąc - otworzyły im się oczy.
Uprzedzę pytanie: Dlaczego Bóg zostawił to drzewo w Edenie?
Człowiek ma wolną wolę i także wtedy miał możliwość skorzystania z niej - wybrać swoją drogę życia (z "pomocą" diabła wybrał).

Cytat:Druga bardzo ważna rzecz. Kain bał się innych ludzi po zabiciu Abla, dlatego Bóg dał mu piętno... JAKICH LUDZI?! Skoro byli to pierwsi synowie pierwszych dwojga ludzi na ziemi, Adama i Ewy?

Księga Genesis opisuje początek powstawania człowieka - jag go stworzył Bóg. Wyraźnie jest napisane, że byli to pierwsi ludzie, ale nigdzie nie ma wzmianki, że jedyni, których stworzył Bóg - istnieje zatem prawdopodobieństwo, że inni ludzie też zostali stworzeni, ale nie było konieczne zaznaczanie tego w księdze.

Cytat:I tu także można zauważyć, że wygnanie to nie była zbyt ostra kara za morderstwo. Być może był to wypadek podczas sprzeczki, bo Kain miał silniejszą rękę? Bóg chyba też nie uznał go za skończonego zbrodniarza, bo ukarał jedynie wygnaniem "sprzed swego oblicza".

Chrześcijaństwo za jedną z największych kar uznaje potępienie, czyli dusza trafia na wieczność do piekła i nie ma dla niej ratunku. Słowo wygnanie użyte było w sensie doczesnym jak i duchowym (wieczna tułaczka, brak odkupienia, potępienie).

Cytat:Tam ożenił się, spłodził syna imieniem Henoch, a jego imieniem nazwał miasto, które założył. Ateistyczny uczony Carl Sagan w książce Contact zapytał: "Skąd Kain wziął żonę, skoro sam był pierwszym dzieckiem Adama i Ewy” (Rdz.4:1). Pytanie to implikuje, że na Ziemi żyli także ludzie wywodzący się skądinąd niż od Adama i Ewy, czemu rzekomo historia o Kainie ma poświadczać, tymczasem Biblia mówi, że cała ludzkość wywodzi się od Adama (Dz.17:26-27), a Ewa „była matką wszystkich żyjących” (Rdz.3:20). Kim więc była żona Kaina?"

Jak już występuje słowo Ateista uczony to nie mogłem spodziewać się niczego innego :P
Jak wyżej wspomniałem, inni ludzie mogli istnieć.
Ewa matką wszystkich żyjących. Dosyć często spotyka się na przestrzeni lat określenie Ojciec Narodu, Ojciec Plemienia. Warto zaznaczyć, że określenie mówi o dowódcy, założycielu państwa, plemienia bądź innej grupy i nie jest ojcem wszystkich członków danej wspólnoty. Ewa była pierwszą kobietą, matką pierwszych ludzi, być może z jej części zrobiono innych ludzi i dlatego zwana jest matką wszystkich ludzi, a może po prostu nazwali ją tak, bo była pierwszą kobietą i jedyną, która była w Edenie i miała zaszczyt rozmawiać z Bogiem osobiście.

Myślę, że wszystkie powyższe moje wywody nijako odpowiadają na pytania zawarte w ostatnim akapicie.

Nie wiem jak kościół katolicki (a w zasadzie religie oparte na ST) zareagowałby na moje słowa, gdyż nie są one wzięte z żadnych książek katolicki i stron internetowych poświęconych religiom. Jednak nie gwarantuję, że mój tok myślenia nie pokrywa się z niektórymi naukami przywódców religijnych Mruga2
Trzeba także wziąść pod uwagę, że biblia ma charakter symboliczny.


Postaraj się rozbudowywać swoje wypowiedzi -- Gron.
Marcelo napisał(a):Fragment mówi o jabłku
Ale w Biblii nic o jabłku nie ma. Jest owoc poznania dobra i zła tylko :3 Mógł to być banan, avocado, kumkwat, figa, pomarańcza, wisienka, kokos, mango, persymona, liczi, orzech... :3

Ogólnie pamiętam, że w szkole też kiedyś ktoś księdza zapytał jak to było z pierwszymi ludźmi, skąd żona Kaina czy to jego siostra a on na to, że Bóg innych ludzi też stworzył.
To teraz pytanie;
Skoro wszyscy są równi, czemu o innych nic nie powiedziano?
Bo historię piszą zwyciężcy Gron.
Kościół na soborze wybrał najbardziej pasujące ewangelie i pisma, które zgadzały się z ich światopoglądem. Oto, dlaczego.
Jednak ST jest też w innych religiach. I może i one też tak zrobiły.
(15.08.2012, 14:50)Gron napisał(a): [ -> ]Skoro wszyscy są równi, czemu o innych nic nie powiedziano?

To tak samo jakby zapytać: czemu zapisano dzieje Mojżesza, a nie wszystkich pozostałych ludzi (czyli kilkanaście milionów). Wybrano po prostu najważniejsze informacje i nie zapomnijmy, że spisał to człowiek.

A jabłko możliwe, że zostało mi z Assassin's Creed xD

(15.08.2012, 14:57)Enoch napisał(a): [ -> ]Kościół na soborze wybrał najbardziej pasujące ewangelie i pisma, które zgadzały się z ich światopoglądem. Oto, dlaczego.
Jednak ST jest też w innych religiach. I może i one też tak zrobiły.

Nie do końca. Prawdą jest, że kościół wybrał pisma, ale przez lata się upodabniał do tych tekstów. Właściwie wybrał księgi, które w danym czasie były dostępne. Inne pojawiały się sporadycznie i mogły być po prostu oszustwem.