Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tańczący Shiva
#1
Hinduizm charakteryzuje się zmysłowością bogów. Jako najwyższy z bogów w hinduizmie uchodzi Shiva. Jest on mistrzem tańca zwanego: Shiva Nataraja.
Najbardziej znany taniec mający 108 pozycji. Widzicie Shivę z czterema rękami i dwiema nogami tańczącego na demonie niewiedzy.

[Obrazek: shivatanzend.jpg]

Shiva swoim ekstatycznym tańcem jednocześnie tworzy i wytwarza. Tak samo jak w innych mitologiach bóg tańca jest też bogiem śmierci. Co więcej, taniec jest indyjską metaforą tajemnicy życia: Stworzenie przez zniszczenie, życie przez śmierć.

Shiva trzyma swój bęben (damaru) w swojej prawej, górnej ręce, a ogień (pralayagni) w swojej lewej, górnej. Prawa, dolna dłoń znajduje się w pozycji zwanej "abhaya-Mudra" (gest nieustraszoności). Lewa dłoń wskazuje na jego lewą nogę.

Tańczącego Shivę otacza krąg z płonącego ognia. Shiva tańczy każdego wieczoru. Tańczy, aby zniszczyć cierpienia ludzi i zwierząt. Jego bęben symbolizuje rytm tworzenia. Ogień symbolizuje płomienie zniszczenia.

[Obrazek: shivatanzendausschnitt.jpg]

[Obrazek: shivatanzendausschnittm.jpg]

Demon, na którym tańczy Shiva symbolizuje niewiedzę, która pozwala nam na zatracenia naszej świadomości i równowagi. Taniec Shivy prowadzi ludzi do świadomości i błogości. Demon niewiedzy zostaje pokonany.

Mówi się: Shiva tańczy w sercu każdego człowieka. Jego taniec oznacza tyle co uderzenie serca - "Chidamabaram". Święty pokój serca. Tutaj jest miejsce życia - przestrzeń między nowym uderzeniem serca, które zastępuje stare. Również jest tam życie i śmierć - tworzenie, które jest jednocześnie zniszczeniem. Tajemnica życia.
Inkwizycję czas zacząć!
Odpowiedz
#2
Alez mi sie podoba ten tanczacy Shiva Uśmiech polaczenie zlota i czerwieni. Zawsze uwazalam, ze zycie i smierc sa ze soba niezmiennie splecione. Odwieczny cykl odradzania.
Zycie juz takie jest, ze nigdy ci sie nie ukloni, dopoki ty pierwszy nie powiesz mu dzien dobry.
Odpowiedz
#3
Takie male sprostowanie. W świecie zjawiskowym najwyższe Bóstwo nazywa się Wishnu, jest On Stwórcą wszystkiego. 2-gie doczesne miejsce zajmuje Shiva, który harmonizuje wszystkie energie, natomiast 3-cie to Brahma. jest to siła hamująca, inercja. Wishnu to czerwona energia, Shiva to biała energia, natomiast Brahma to czarna energia. Te 3 energie stworzyły wszechświat.
Wiedza to kręgosłup cywilizacji
Odpowiedz
 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Czym jest ParaMythology?

ParaMythology.PL jest stroną zrzeszającą wszystkich miłośników zjawisk nadprzyrodzonych, ezoteryki i wierzeń. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł podyskutować na tematy dziwne i trudne.