chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Yeti
Autor Wiadomość
Marcelo Offline
Arcymistrz

Posty: 688
Dołączył/a: 10 2010
Reputacja: 55
Yeti 06.12.2011, 11:13    #1

Jako Yeti (z tybetańskiego gYa’ dred) lub Człowiek Śniegu, określa się stworzenie małpo-podobne zamieszkujące Himalaje, którego egzystencja nie jest potwierdzona. Również w innych zakątkach świata można spotkać wzmianki o podobnych istotach np. Bigfoot w Ameryce Północnej i Orang Pendek w Indonezji.

[Obrazek: yetibz.jpg]

Stworzenie opisuje się jako 2-3 metry wysokie i ważące około 200kg, z odciskami stopy do 43 cm. Jednym z najbardziej znanych naocznych świadków jest Reinhold Messner, który po swoich badaniach doszedł do wniosku, że Yeti to rodzaj śnieżnego niedźwiedzia znanego także jako niedźwiedź tybetański. W niektórych językach Tybetańskich słowo Yeti oznacza 'niedźwiedź'. Nawet niektóre późniejsze badania doprowadziły do tego rezultatu.

Niektórzy mówią na Yeti także Ihsan. W buddyjskim klasztorze Khumjung w nepalskim Khumbu można zobaczyć skalp* Yeti (albo coś co za takową uchodzi). Drugi "skalp" zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach z klasztoru Pangboche również w Khumbu.

W roku 1960 Sir Edmund Hillary i Marlin Perkins przywieźli ze swojej wyprawy również skalp Yeti, który po przebadaniu okazał się kozią skórą. Większość naukowców wątpi w istnienie tej mitologicznej istoty ze względu na bardzo mało dowodów na jej istnienie. Kryptozoolodzy widzą w Yeti wymarłego Gigantopithecus, który żył od 10 do ewentualnie 1 miliona lat temu na północy Indonezji i południu Chin.

*Skalp-trofeum wojenne znane wśród niektórych plemion Indian Ameryki Północnej i (według Herodota) u Scytów. Zwykle skrawek skóry głowy z włosami zerwany - poprzez nacięcie - z głowy pokonanego wroga (cytat zapożyczony z wikipedii)

Inkwizycję czas zacząć!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.12.2011, 18:48 przez Marcelo.)
asathor Offline
Zasłużony
Zasłużeni

Posty: 73
Dołączył/a: 01 2011
Reputacja: 6
RE: Yeti 20.12.2011, 15:06    #2

Osobiście uważam, że Yeti to już dawno wymarły gatunek jakiegoś małpo podobnego stworzenia. Istnieje jednak szansa, że kilka okazów tego gatunku przeżyło i trwają do dziś nie powiększając zbytnio swej populacji. Może to być spowodowane małą ilości żywności lub brak schronienia, jak wiemy zwierzęta też potrzebują warunków do rozmnażania się, jeżeli nie są one spełnione to nie ma potomstwa. Wiemy również, że człowiek do tej pory znalazł już wiele zwierząt uznanych za wymarłe (wiele ryb, gadów, płazów i ptaków) są dziś nazywane "żywymi skamielinami". Uważam, że jest możliwe by Yeti istnieje lub istniał w ostatnich kilku stuleciach.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości