chevron_left chevron_right
Zaloguj Zarejestruj

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Zmora
Autor Wiadomość
Libitina Offline
Diabełek

Posty: 6
Dołączył/a: 09 2011
Reputacja: 0
Zmora 05.09.2011, 17:04    #1

Krótka Legenda jest mieszanką polskiego i słowiańskiego folku, zasłyszana w dzieciństwie.
Otóż, na świecie istnieją dobro i zło, to drugie przybiera czasem nadludzkie formy, aby nieść za sobą smutek i śmierć. Zmora, o jakiej mowa w legendzie przedstawiana jest również jako demon [bezimienny] porywający dusze nowo narodzonego dziecka. Dusza ta zostaje wchłonięta w głąb ciemności, jaką jest piekło lub inne mitologicznie ''złe'' miejsce. Energia jaką pobiera ten twór, pomaga mu przetrwać ciągle się odradzając. Historia głosi, że aby uchronić noworodka przed działaniem duchów, trzeba zawiązywać mu na ręce, każdej nocy czerwoną kokardkę.
krzysztof903 Offline
Mistrz
Zarejestrowany
***

Posty: 378
Dołączył/a: 04 2011
Reputacja: 2
RE: Zmora 05.09.2011, 18:13    #2

nie słyszałem tej wersji..... wersji pełno powstaje. Ciekawa i zagadkowa, ale okrojona na maxa.Gron Offline
Kozioł vel Cesarzowa
Zasłużeni

Posty: 257
Dołączył/a: 05 2012
Reputacja: 47
RE: Zmora 12.08.2012, 02:46    #3

Myślę, że wątek ze zmorą jest po prostu po to, by nadać jakieś ciało, imię złym mocom przed którymi chronić ma wstążka.

Czerwona wstążka jest ogólnie używana nawet teraz po to, by dziecka nie zauroczyć, by nie spotkało go nic złego ze strony bytów, energii.
Wstążeczkę zawiązywać się powinno na nodze łóżeczka, oraz przy wózku co może zapobiec zauroczeniu na ulicy - wszak zdarza się, że jakaś kobieta powie "jakie śliczne dzieciątko" a potem choroby i problemy. Ale to nie temat o zauraczaniu.

Wątek wstążeczki pojawia się nawet min w książce Jakuba Ćwieka pt. "Kłamca" (seria 4 książek, bohaterami są (głównym) nordycki Loki, jest tez Bahus (Dionizos), Apollo, Archanioł Michał, Lucyfer i masa innych "znanych" postaci - ogólnie książki polecam bardzo!) gdzie brak wstążeczki przy łóżku spowodowało, ze elfy nie miały "bariery" i bez problemu podmieniły dziecko na maszkarę, która ludzka matka wychowa jako swoje bo na potworka założona była iluzja.

Myślę właśnie, że chodzi tu wyłącznie o owe chroniące właściwości wstążek, bo stworków mogących chcieć zaszkodzić dziecku jest sporo. Niestety nie znam genezy tego mitu, czemu właśnie taka a nie inna. Być możne czerwona wstążka symbolizować ma stróżkę krwi baranka bożego¿ Ale nie wiem, to jedynie luźne myśli.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.08.2012, 23:02 przez Gron.)


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości